Sınıf Temizliğiyle Başa Çıkmak

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir dizi nedenden dolayı temiz ve düzenli bir sınıf ortamını korumak ve korumak önemlidir. Temiz bir sınıf , mikropların yayılmasını en aza indirmeye yardımcı olur . Aynı zamanda gün boyunca dinlenebilecek rahatsız edici kokuları önlemeye yardımcı olur. 20'den fazla çocuğunuz varsa, aynı havayı soluyorsanız, bu hava bakteri ve çocukların atıştırmalıklarından ve öğle yemeği kutularından gelen yemek kokusuyla doludur.


Tüm bunlar sınıf temiz tutulmazsa size sağlık problemleri verebilir. Sağlığınız üzerindeki olumsuz etkisinin yanı sıra, öğrencilere temiz bir çevrede yaşamanın önemini göstermek için sınıfınızı temiz tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Aşağıda, birkaç bakım ipucu ile birlikte temiz bir sınıf sürdürmenin bazı yolları verilmiştir.


"Temizleme" Monitörlerini Kullan
Çocuklar bir karmaşa bıraktıkları ve kendileri için almayı "unuttukları" ile tanınırlar. Çoğu zaman, çocuklar karışıklıklarını temizlerler, ancak öğretmenler onlara bunu hatırlatırsa. Öğretmenler çok fazla zaman harcıyorlardı kağıt artıklarını yerden almak ya da olmaması gereken yerlerde kalan kitapları bulmak için harcıyorlar.

Bu kıymetli zaman, öğrencileri eğitmek için harcanmalıdır, ancak genellikle temizlenmesi öğretmene düşer. Bu sorunu çözmek ve öğretme sürenizi geri almak için öğrencilerinize bir sorumluluk üstlenmeyi deneyin. Temizleme monitörlerini nasıl uygulayacağınız:

Bir sınıf öğrencisi (arka arkaya veya masa grubunda olan) sınıf öncesi izleyicinin işini atayın. Görevi, ders başlamadan önce bölümündeki masaları kontrol etmektir. Bir şey bulursa, öğretmene rapor eder.
Başka bir öğrenciye işi monitör olarak atayın. Görevi, her dersten veya etkinlikten sonra masaları ve çevresini kontrol etmektir. Birinin masasının altında bir şey bulursa, kibarca öğrenciden almasını istemek zorundadır. Öğrenci dinlemezse, monitör daha sonraki talimatlar için öğretmene rapor verir.
Üçüncü bir öğrenciye işi denetleyici olarak atayın. Görevi, daha önce izleyen veya izleyenlerin gün boyunca kaçırdığı her şeyi kontrol etmektir.
Her hafta işleri döndürerek tüm öğrencilerin üç işin her birinde bir dönüş elde etmesini sağlayın.

Bu sistem ilköğretim öğrencileri için çok iyi çalışıyor. Bu sistemi kullanarak çok daha fazla eğitici zaman geçireceğinizi göreceksiniz. Ayrıca öğrencilerinize iyi temizlik alışkanlıkları kazandırır, aynı zamanda onlara sorumluluklarını öğretir.

Sınıfınızı Düzenli Tutmak
Öğrenci masalarının içini ve dışını temiz tutmak için bir teşvik olarak ev ödevi gibi bir ödül verin. Aşağıdaki stratejileri de deneyebilirsiniz:

Okuldan ayrılmadan önce her gün müziği çaldır ve "temizlik partisine" katıl.
Öğretmenlerin temel sorunlarından biri de yerdeki kağıt. Bu sorunu gidermek için geri dönüşüm kutusunu masaların her bir bölümüne yakın tutun.
Bir karmaşayı gidermeye yardımcı olmak için tutkal veya boya yapacaksanız, gazetelerdeki masaları kapatın.
Dağınıklığı önlemek için, öğrencilerin öğle yemeği kutuları veya sırt çantası gibi eşyalarını saklamaları için sınıfın belirli alanlarını belirleyin. Duvardaki küpler veya kancalar bunun için iyi çalışır

https://www.thoughtco.com/dealing-with-cleanliness-in-the-classroom-2081581

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol