Sınıf Süslemelerinin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ağır şekilde dekore edilmiş sınıflar, öğrencileri çok fazla görsel bilgi ile bombalayabilir, belleklerini ve odaklanma kabiliyetlerini engelleyebilir, yeni bir çalışma bulur.

Bu sadece sınıf ortamı ile öğrencilerin yönetici işlevleri, bellek, dikkat ve öz-düzenleme gibi becerileri içeren ilişkiyi incelemek için yapılan en son çalışmadır. Öğretmenlerin dekorasyon yaparken iyi niyetleri olurken, birçok sınıf, “yardımcı olmaktan ziyade çocukların öğrenme kazanımlarını engelleyebilecek” bir biçimde “duyusal zenginlik” olarak ortaya çıkıyor. Buna göre, bu çalışmayı destekleyen psikologlar Pedro Rodrigues ve Josefa Pandeirada.

Süslemelerin öğrenmeyi nasıl etkilediğini anlamak için Rodrigues ve Pandeirada, 8 ve 12 yaş arasındaki 64 çocuğun, iki grupta dikkat ve hafıza görevlerini yerine getirmelerini sağladı. Yüksek dekorasyon grubu için, odanın duvarları, arabalar, müzik aletleri ve ağaçlar gibi sıradan nesneler ve sahnelerin çok sayıda fotoğrafıyla kaplandı. Diğer yandan kontrol grubu odasında duvarlar çıplaktı.

Bir sınıf duvara karşı dışkı ile ayakta bir masa
Kapsayıcı rol modelleri ve alıntılar öğrencilerin aidiyet duygusunu artırabilir.
Çocuklar dikkatlerini ve hafızalarını test etmek için tasarlanmış bir dizi görev yaptı. Bir dikkat testinde, örneğin bir dizüstü bilgisayar ekranı gözlemlediler, bir X belirdiyse ve bir K belirdiyse hiçbir şey yapmazsa bir düğmeye basarlar. Elektronik oyun Simon Says'ı anımsatan bir bellek testinde, çocuklar değişen dizilerde sarıya dönüşen dokuz mavi kareyi gözlemlediler, ki bu çocuklar tekrarlamayı denedi. Toplam dört test verildi - ikisi bellek, ikisi dikkat için.

Çıplak duvar odasındaki çocuklarla karşılaştırıldığında, yüksek dekorasyon odasında çocuklar, çok fazla görsel uyaranın dikkati dağıtabileceğini düşündüren tüm testlerde daha kötü performans gösterdi.

Çalışma yazarları “Genel olarak, bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar çocukların çevresel çevreye gömüldüklerinde görsel dağıtıcıları göz ardı etmekte zorluk yaşayabileceklerini göstermektedir” diyor.
SINIFLAR DİKKAT ÇEKİCİDİR, DİKKAT ÇEKMEZ
Bu her duvarın çıplak olması gerektiğini söylemez. 2015 yılında İngiltere'de bir grup araştırmacı 153 derslik incelemiş ve öğrencilerin duvarlarında süslemeler olduğunda en çok yarar sağladıklarını bulmuştur. “Duvarlardaki görüntüler, sınıfa canlı bir his vermek için tasarlanmalı; Bir kural olarak, mevcut duvar alanının yüzde 20 ila 50'si açık tutulmalıdır ”diyor araştırmacılar.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/dos-and-donts-classroom-decorations

Peki, araştırmacılar öğretmenlerin ne yapması gerektiğini söylüyor?

Öğrenci çalışmalarını göster. Öğrenciler sadece öğrenme için daha büyük bir sorumluluk duygusu hissetmezler, aynı zamanda materyalleri hatırlama eğilimindedirler ( Barrett ve ark., 2015 ).
Özellik ilham verici rol modelleri. Kahramanları ve liderleri içeren görüntüleri ve kısa öyküleri ya da alıntıları koymak, özellikle arka plan ve ilgi alanları temsil edildiğinde öğrencilerin daha büyük bir aidiyet ve aspirasyon hissi edinmelerine yardımcı olabilir. Kaynaştırma için çaba sarfetin , ancak belirteci veya kalıplaşmış gösterimlerden kaçının - öğrencilerin özgüvenine zarar verebilirler ( Cheryan ve ark., 2014 ).
Dağınıklıktan kaçının. Duvar alanınızın en az yüzde 20'sini açık tutun ve ekranlar arasında geniş bir alan bırakın, böylece düzensiz görünmezler. Dekorasyon yapmaya devam etme isteğine karşı koy - daha fazla eklemeyi sürdürmekten ziyade onları değiştirmek daha iyidir ( Barrett ve ark., 2015 ).
Görsel yardımlar — çapa çizelgeleri, haritalar ve şemalar gibi — iyi. Bir dersi güçlendiren afişler, dikkati dağıtmak yerine, öğrenci öğrenimini artırabilir . Ama artık yardımcı olmayanları almayı unutma ( Carney & Levin, 2002 ; Bui & McDaniel, 2015 ).
Öğrenci puanlarının veya notlarının görüntülenmesinden kaçının. Pek çok öğretmen öğrencileri motive etmek için veri duvarlarını kullanır ve yüksek performans gösterenler için çalışabilirken, utanç ve moral bozukluğu duygularına yol açan, zor durumdaki öğrenciler için geri tepebilirler ( Marsh ve ark., 2014 ).
Doğal ışık olsun. Parlama veya dış dikkat dağınıklığı sorunlarınız olmadıkça pencerelerinizi süslemelerle örtmeyin. Sınıflarında daha fazla doğal ışığa maruz kalan öğrenciler, matematikte ve okumada daha az doğal ışık alan akranlardan daha iyi performans gösterirler ( Cheryan ve ark., 2014 ). Pencereniz yoksa, odanın iyi aydınlatıldığından emin olmak başarıyı artırabilir ( Barrett et al., 2015 ).
Denge duvar renkleri. Dört beyaz duvarla uğraşmak zorunda kalmazsınız - tek bir özellik duvarının parlak bir renkle boyanmasını sağlayın, geri kalanı da kısılmıştır ( Barrett et al., 2015 ).
GELİŞEN BEYİNLER
Duvarları süslemek birçok öğretmen için favori bir eğlence iken, küçük çocuklar öğretmenlerin umduğu gibi cevap vermeyebilir.

Çeşitli yükseklikteki masalara ve çeşitli oturma seçeneklerine sahip bir sınıf.
Sınıflar canlı görünmeli, ancak kaotik değil, duvar alanının yüzde 20 ila 50'si çıplak.
Çalışma bulgularını açıklayan “Bulgularımız, çocukların bilişsel kapasitelerinin hala belli bir görev için alakasız bilginin filtrelenmesinden sorumlu yönetici işlevler de dahil olmak üzere geliştirilmekte olması ile ilişkili olabilir”. Bir öğretmen, süslemelerle dolu bir duvarı görmezden gelmek konusunda çok az güçlük çekebilir, ancak genç öğrenciler kendilerini uzaklara bakıp derse odaklanamazlar.

Çocuklar, tam gelişmiş yönetici işlevleriyle doğmuyorlar — Harvard'ın Gelişmekte Olan Çocuk Merkezine göre, bu becerileri zaman içinde geliştirmeleri gerekiyor . Olumsuz deneyimleri olan (ihmal, istismar veya şiddet gibi) veya  öğrenme güçlüğü olan çocuklar, dikkat ve öz-düzenleme becerilerinin bozulması riski altındadır. Bu yüzden sınıftaki dikkat dağınıklığı, en fazla yardıma ihtiyacı olan öğrencilere zarar verebilir.

ÜÇÜNCÜ ÖĞRETMEN
Sınıf duvarına karşı duran sıra sıraları
İşlerinin sergilenmesi, öğrencilerin öğrenmeleri için daha büyük bir sorumluluk duygusu hissetmelerine ve ders içeriğinin hafızalarını artırmalarına yardımcı olabilir.
Bu çalışma, sınıfları, öğrenmeyi desteklemenin gerekli olduğunu düşünen üçüncü öğretmen ( veliler ve öğretmen) olarak ortaya çıkan yeni bir alandaki en son çalışmadır . Fikir pek yeni değil; Reggio Emilia ve Montessori gibi yaklaşımlar, pedagojinin ön plana çıkmasını sağlayarak, sınıfların öğrencilerin nasıl öğrendiğini şekillendirmede önemli bir rol oynamasını sağladı. Son araştırmalar, sınıfların öğrenmede oynadığı rolün kanıtlarını ortaya koymuştur: Örneğin, bir 2014 araştırması , gençlerin sınıf duvarları yüksek oranda dekore edildiğinde daha fazla zaman harcadığını , esnek sınıflardaki araştırmaların ise dersliklerin fiziksel özelliklerini iyileştirdiğini gösterdiğini ortaya koymuştur. Işık, renk ve oturma seçenekleri, akademik performansı yüzde 16'ya kadar artırabilir.

Paket servisi: Sınıf duvarları sıcak ve canlı hissetmeli, ancak aşırı kalabalık olmamalıdır - duvar alanının% 20 ila 50'sini açık tutun ve kalanını öğrenci çalışması, ilham veren resimler ve öğrenme yardımcıları ile doldurun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al