Sınıf Şeffaflığı Nasıl Artırılır?

Her zamankinden daha fazla, öğretmenler uygulamalarını ve sınıf içinde karar almalarını haklı çıkarmak için çağrılır. İster yöneticilerden, velilerden, isterse halktan olsun, bugünün öğretmenleri artan mesleki incelemeden gelen baskıyı hissederler. Öğretmenlik mesleğinin kamu algısının olumsuz medya kapsamı tarafından giderek şekillenmesine yardımcı olmaz . Dış bağlantı 


Bu ağırlığın üstesinden gelmek, hayal kırıklığına, iş tatmini ve hatta tam tükenmiş tükenmişliğe yol açabilir .

Bunun anlamı, öğretmenlerimizin, sınıflarımızdaki olayların algıları ve gerçekleri arasındaki uçurumu kapatmak için dizginleri almalarıdır. Daha şeffaf olan sınıf yapıları ve iş akışlarının tasarlanması, paydaşlara, öğrenci büyümesinin hizmetinde ne kadar büyük ve yenilikçi çalışmaların yapıldığını göstermeye yardımcı olur.

Reaktif yerine Proaktif olun
Şeffaf bir sınıf ortamı yaratmak çaba gerektirir. Bununla birlikte, iyi yapılırsa, zaman ve enerjinin ilk yatırımı, daha sonra uygulamanızı doğrulamak için sürpriz çağrılarla gelen stresi ortadan kaldırabilir.

Açıkça tanımlanmış politikalar ve beklentilerle başlayın. Sınıf yönetimini, ders hedeflerini, değerlendirme stillerini ve notları paylaşarak ve onlara yapışarak sınıflandırma gibi şeylerin arkasındaki gizemi kaldırın . Sadece bu basit proaktif adım tek başına bir öğretmeni yoldan çıkan sinir bozucu semantik argümanlardan kurtarabilir.

Karışıma saydam bir iş akışı eklemek, perdeyi daha da kaldırmaya yardımcı olur. Google Classroom gibi düzenli olarak güncellenen bir web sitesini veya çevrimiçi kurs sistemini kullanma Dış bağlantı veya Edmodo. Dış bağlantı Ebeveynlere, sınıfınızdaki yaşamla ilgili her şey için tek elden-alışveriş yapmanıza yardımcı olacak. Tüm ders kaynaklarının, ödevlerin, değerlendirme listelerinin, son tarihlerin ve notların hazır bulundurulmasının sağlanması, hem akademik hem de karışıklıklarını sınırlarken, tüm akademik süreci açıkta tutar.

Belki de en önemlisi, sizden gelmeden önce sınıfınız hakkındaki bilgileri ilgili paydaşların ellerine almayı bir nokta haline getirin. Bilgi almak için ne gerekiyorsa, basılı materyaller, telefon görüşmeleri ve çevrimiçi iletişim ile çok yönlü bir yaklaşım kullanın! Bu tür bir girişim, olumlu bir ilk temas oluşturabilir, aile katılımına değer verdiğinizi ve genel olarak şeffaflığa olan bağlılığınızı sergilediğinizi gösterir.

Bu şekilde proaktif olmak, okulun ilk aylarını daha aksiyon dolu hale getirebilir, ancak yılın geri kalanının çok daha sorunsuz geçmesini sağlayacak olan şey muhtemelen olacaktır!

Ebeveyn katılımını düzene sokma
Politikalarınızın ve beklentilerinizin açıkça belirtildiği şekilde olması, ebeveynlerin ve velilerin kendilerine ihtiyaç duyduklarında onlara nasıl erişebileceklerini bilemezlerse, sizin için iyi olmaz. Bir soru veya endişe olması durumunda, ebeveynler, nasıl yönlendirileceğini anlamadıkları kaynaklara yönelmek yerine doğrudan size gelecektir.

Ebeveynler ve diğer paydaşlardan sınıfınız hakkında bilgi almak için kaç farklı yer sorduğunuzu düşünün. Ailenizin tüm ders materyallerine erişmek için birden fazla giriş ve şifrenin bir listesini tutmasını bekliyorsanız, muhtemelen olmayacağını bilin. Tersine, kurs erişiminizi mümkün olduğunca konsolide ve kullanıcı dostu olarak tutmak, ebeveynlerin sağladığınız kaynakları gerçekten kullanma olasılığını artırmaya yardımcı olur .

Bir diğer önemli nokta, öğrencilerinizin ailelerinin teknolojiye güvenilir bir şekilde erişebilmeleridir. Harika bir web sitesi, çevrimiçi olmak için mücadele eden bir aileye hiç fayda sağlamaz. Bu nedenle, ev, telefon görüşmeleri ve hatta sınıf haber bültenleri aracılığıyla “analog” kontroller standart sınıf iletişim uygulamasının bir parçası olarak kalmalıdır.

Politikalarınızı, iletişiminizi ve iş akışlarınızı mümkün olduğunca az sayıda kanalla birleştirmek, ebeveynlerin ve diğer paydaşların derse girmesine ve sınıf uygulamanızla döngü içinde kalmasına yardımcı olacaktır.

Meslektaşları ve Yöneticileri Onboard Getir
Şeffaflık, ebeveynler ile ilişki kurmanın ve sürdürmenin ötesinde faydalar sağlayabilir. Yöneticilerinizin ve akranlarınızın sınıfınızın ilerlemesine erişebilmeleri için yollar sağlamanız da yararlı olabilir.

Destek, işbirliği ve anlayış için yollar oluşturmak için diğer personelleri sınıfınıza (fiziksel veya dijital olarak) davet edin.

Eşler arası düzeyde, öğretmenler birbirlerinin sınıf ortamlarını ve iş akışlarını deneyimlemekten çok şey kazanabilirler. Müfredat ve sınıf seviyeleri arasında ilişkiler kurmak, daha standart uygulamalara ve şeffaflık için paylaşılan yollara yol açabilir. Bu durum, çocuklarının geçişi birçok sınıf veya yıldan yıla arasında olduğu için ebeveynler için özellikle yararlı olabilir.

Benzer şekilde, şeffaflık, öğretmenler ve yöneticiler arasındaki anlayışın geliştirilmesine yardımcı olabilir. Uygulamalarınız hakkında bilgi almak için yöneticilerin her zaman size gelmesine izin vermeyin. Onlarla ebeveynlerle paylaştığınız aynı kaynakları ve şeffaflığı paylaşın. Resmi gözlemlere yaptıkları ziyaretleri sınırlamak yerine, yöneticileri odanıza enformel geri bildirim fırsatları için davet etmeyi düşünün. Bu adımlar hem bir yöneticinin sizin yaptığınız iyi çalışma hakkındaki farkındalığını artırabilir, hem de ihtiyaç duyduğunuz anda sizi daha iyi desteklemelerini sağlayabilir.

Kimse kendi profesyonelliğini meydan okumayı sevmez. Harika öğretmenler için, paydaşların çabalarınızın tüm kapsamlarına iyi bakmalarına izin vermek, sürpriz hüsranları ve tekrarlayan çağrılarınızı sınırlamak için uygulamanızı doğrulamak için etkili bir yoldur.

Kaynak: https://teach.com/blog/how-to-increase-classroom-transparency/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13