SINAVLAR GEREKSİZ, DİPLOMALAR ÖNEMSİZ Mİ?

SINAVLAR GEREKSİZ, DİPLOMALAR ÖNEMSİZ Mİ?
Sınavlar gereklidir, sınavlardan yüksek puan almak daha da gereklidir. Diploma önemlidir, diplomayı nereden aldığın daha da önemlidir. Sınavın gerekli olmadığını, diplomanın önemsiz olduğunu ifade etmek popüler bir söylemin ötesine geçmez.
Sınava odaklı bir eğitimin yanlış ve kötü olduğu doğrudur. Çocukları yetenek ve isteklerine göre okullara yerleştirmek gerekir ve bizim eğitim sistemimiz bu konuda başarısızdır. Ancak sınav eğitimin bir gerçeğidir; başarıyı ölçmek, seçmek ve yerleştirmek için gereklidir.
Diploma almanın yeterli olmadığı da doğrudur ve öğrenciler kendilerini farklı açılardan geliştirmelidir. Ancak yaşadığımız çağda diploma olmadan kendi işini yapmak da iyi bir işe yerleşmek de pek zordur.
Üniversiteyi terk ederek kurdukları şirketleri dünya devi haline getiren bazı insanlar vardır ancak bunlar istisnadır. İstisnaları çocuklara ve gençlere örnek göstererek diplomaların önemsiz olduğunu söylemek gerçekçi değildir.
Sevgili gençler, sonuç olarak iyi bir okulu kazanamamak hayatın sonu değildir ama kazanırsanız daha güzel bir iş başarmış olursunuz. Sınavlar gerekli, diplomalar önemlidir; siz sınavlara çalışmaya devam edin ve iyi bir üniversiteden diploma almaya gayret edin.
[Muhammet YILMAZ]

Anahtar Kelimeler:
SınavSınavlar Gereksizmi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13