SANATÇI, SPORCU BİLİM İNSANI YETİŞTEREMİYORUZ.

Sayın Cumhurbaşkanımızın eğitimdeki başarısızlığı dile getirmesinin üzerinden 1 yıl geçti. Bu tarihi konuşmayı hatırlatmak istedim.

SANATÇI, SPORCU BİLİM İNSANI YETİŞTEREMİYORUZ.

Sayın Cumhurbaşkanımız eğitimdeki başarısızlığın nedenini anlayamadığını ifade etti. Konuşmasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün gelişmiş ülkelerin spordan sanata her konuda daha okul öncesinden başlayarak çocukların eğilimlerini, kabiliyetlerini, ilgilerini tespit etmeye yönelik mekanizmalar kurduklarını biliyoruz. İşte artık anaokulları süreci bunun en güzel ifadesi ve artık ülkemizde bu konuda çok büyük gelişmelere hamdolsun sahip. Ülkemizde benzer bir yaklaşımı hayata geçirmemiz gerektiğine çok daha farklı bir şekilde inanıyorum. Yani ana sınıfından itibaren ilkokul, ortaokul ve hatta lise yılları boyunca sürekli öğrencilerimizin yeteneklerini ve yönelimlerini belirlemek üzere çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. Bizim şöyle orta boy bir şehrimizin nüfusu kadar yerden onca sporcu, sanatçı, bilim insanı çıkabiliyorken, Türkiye’nin 81 milyonluk demografik varlığıyla bunların gerisinde kalıyor olmasını anlayabilmek, hazmetmek mümkün değildir. Kabiliyetse, bizim evlatlarımızdaki kabiliyet inanın başka hiçbir yerde görmedim desem yeridir. Evlatlarımıza güveneceğiz, inanacağız. Biz inanıyoruz, güveniyoruz ve bunu başaracaklar. Çalışkanlıksa, bizim milletimizin çalışkanlığının ve fedakârlığının örneği pek az bulunur. Yanımızda komşular var, inanın doğru dürüst çalışmıyorlar. Paraysa, acayip de para alıyorlar, ama tembeller. Bizim insanımız gibi değiller ve örnekleriyle ortada. Bu durumda sorunu insan keşfetme ve insan yetiştirme sistemimizde, daha doğrusu sistemsizliğimizde arayacağız. Hani bir söz var, öyle ‘saldım çayıra Mevla’m kayıra’ mantığıyla bu işlerin içinden çıkamayız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz 15 yılda eurocasino her alanda tarihî başarılara imza atarken, eğitim öğretim ve kültür konusunda nispeten geride kalındığı hususunda hep hayıflandığını belirterek “Demek ki bir şeyleri eksik bırakmışız” dedi. Önümüzdeki dönemde bu eksikleri tespit edip ortadan kaldıracaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişin kayıplarını telafi etmenin yanında geleceğe güzel bir miras bırakacak eğitim-öğretim ve kültür politikalarını hayata geçireceklerini bildirdi.

Gençlerdeki, çocuklardaki heyecanı, şevki, coşkuyu gördükçe, gelecek konusundaki umudunun, güveninin katlanarak arttığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerine düşen şeyin bu büyük potansiyelin en ideal, en doğru, en verimli şekilde değerlendirilebilmesini temin edecek altyapıyı kurmak ve içeriği oluşturmak olduğunu belirtti. 2019’dan itibaren diğer pek çok hususla birlikte bu konularda da Türkiye’nin yeni bir döneme gireceğini kaydetti.

Ben de şöyle yazmıştım o zaman:

Devlet büyüklerimize sesleniyorum,
Eğitimden anlamayan insanlarla kurduğunuz sistemler işlemiyor. Alandaki sorunları ve iyileştirme önerilerini defalarca yazdık. Sesimiz size ulaşmıyor. Kulaklar, önerilere tıkalı olduğu sürece bütçenin tamamını da eğitime ayırsak bir gelişme kat edemeyiz.

Eğitim, eğitimcilere bırakılmalıdır...

Şu anda çok şükür Bakanımız eğitimci. Darısı Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kuruluna...

Doğan CEYLAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol