Sadece Çok Az Dinleyen Bir Öğretmen

İster beğenelim ister beğenmeyelim, sıkıntı hayatın bir parçası. Acı çeker ve onu inkar etmek onu uzaklaştırmaz. Aslında, zorluklar varlığımıza anlam kazandırır.

“Sıkıntı bazı erkeklerin kırılmasına neden olur; diğerleri rekor kıracak. ”

-William Arthur Ward-

Diyelim ki, sıkıntıyla hiç ilgilenmeyen bir insan var.  Bu kişi sadece mutlu anlar yaşadı. Hiçbir zaman bir barikatla karşılaşmamışlar ve istediklerini her zaman elde etmişlerdir. Öyle bir hayatın sonucu nedir? Sonuç muhtemelen hassasiyeti olmayan bencil bir insan olacaktır . Aynı zamanda, o kişinin sahip olduklarına değer vermesi ve uzun vadeli hedefler koyması da pek olası değildir.

Sıkıntı acı ve zor anlar getirdiği gibi, harika dersler de verir. Onlardan nasıl öğrenileceğini bilenler, genellikle daha önemli ve tatmin edici bir yaşam sürdürmeyi başaranlardır.

Olumlu düşünceler ve sıkıntı
Pozitifliğe ilişkin felsefeler yaklaşık otuz yıl önce popüler hale geldi. Bu felsefelerin çoğunun kökenleri Amerika Birleşik Devletleri'ndedir . Binlerce en çok satan, seminer, konferans ve etkinlik ürettiler.


 Bir fırtına altında renkli bir şemsiye olan bir kadın.
Bu felsefeler pratik olarak mutluluğu bir yaşam biçimi olarak dayatmaktadır. Her koşulda geçerli olması gereken kör bir iyimserlik fikrini teşvik ediyorlar.  Bu nedenle, temel olarak, durumların, insanların veya yaşamın kendisinin herhangi bir olumsuz yönünden kaçınma davetiyeleridir.

Bu bağlamda, insanların sürekli bir neşe ve coşku hali içinde yaşaması gerektiği varsayılmaktadır . Üzüntü, tahriş veya hayal kırıklığı hissetmek için hiçbir neden yokmuş gibi yaşamalıdırlar.

Bu tür duruşlar, özellikle aşırı olduklarında, sadece aldatmak. Bunlar aynı zamanda bir suçluluk kaynağıdır, çünkü bu tür nirvana nadiren elde edildiğinden, insanların kitaplarda ve konferanslarda bahsettiği mutluluğa erişemememizi sorgulamak için çok zaman harcıyoruz.

Sıkıntı kaçınılmaz bir gerçektir
Hiçbirimiz bir şey kaybetmek istemiyoruz.  İhanetin, yürekten ya da önemli hedeflere ulaşmanın imkansızlığının kışkırtmayacağı acılar olmadan yaşamak istiyoruz .


Eğer ölüm, o acıyı geride bırakmadıysa ya da istediğimiz her şeyi yapmayı başarabilseydik, her şey muhtemelen daha kolay olurdu. Ama neden kolay olursa her şeyin daha iyi olduğunu düşünelim?

“Gemiler sıradan insanları sıradışı bir kadere hazırlar.”

-C.S. Lewis-

Sıkıntının kesinlikle kaçınılmaz olduğunu not etmek önemlidir . Hepimizin bir gün ölmeye mahkum olduğumuz gerçeği zaten varlığımızı sınırlandırıyor.

Sıkıntının olumlu yanını temsil eden çiçekler.
Ancak, nasıl yaşayacağımızı bilmenin büyük bir kısmı sıkıntılarla yüzleşme yeteneğimizde yatıyor. Doğruca gözlerine bakmalı, onu tanımalı ve ondan kaçınmak ve orada yokmuş gibi yapmak yerine onunla başa çıkmalıyız. Sıkıntı karşısında harekete geçmek, nasıl yaşanacağını gerçekten bilen bir anahtar faktördür .

Sıkıntıdan öğrenebileceğiniz dersler
Hem Doğu hem de Batı felsefeleri başarısızlık, hayal kırıklığı ve sıkıntı hakkında konuşuyor. Her şeyin anahtarının acı olayların gerçekleştiği gerçeği değil, onlarla nasıl başa çıkacağımız konusunda ısrar ediyorlar.

Sıkıntı kabul etmediğimizde karşılaştığımızdan çok daha fazla acı çekiyoruz.  Kendimize bir sınıra ulaştığımızı ve istediğimiz bir şeyin imkansız olduğunu kabul etmek, hayatta iyi olan her şeye erişemeyeceğimiz anlamına gelmez.

Kendi yansıması arayan adam.
Sıkıntılarla karşılaştığımızda kendimizi daha iyi tanırız. Acı çekerken yaşamı ve diğer insanları çok daha fazla anlıyoruz. Kötü zamanlar, sadece mütevazi olmayı ve onlardan öğrenmeyi seçtiğimizde daha güçlü olmamıza yardımcı olabilir  . Zorluklar bizi yeniliyor ve daha iyisini yapmaya davet ediyoruz. Aynı şekilde, yaşadığımız mutlu anlara daha fazla anlam vermemizi de teşvik ediyorlar.

“Güç kazanmaktan gelmiyor. senin mücadelen, senin gücünü artırır. Zorluklardan geçip teslim olmamaya karar verdiğinizde, bu güç ”

-Mahatma Ghandi-

Kaynak: https://exploringyourmind.com/adversity-teacher-few-listen/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol