Pandemi Nedeniyle Dünyadaki Okulların Son Hali

Michigan City bölgesindeki okullar, yeni okul yılına başlamak için iki aylık uzaktan eğitimden sonra 19 Ekim'de yüz yüze eğitim için yeniden açıldı. Geleneksel sınıf öğrenimi biraz farklı görünüyordu, ancak Joy İlköğretim Okulu'ndaki öğrenciler gibi, maskeler taktılar ve covid-19 ve diğer mikropların yayılmasını önlemek için tasarlanmış bölücüler arkasında çalıştılar.
Geçen baharda umut, koronavirüs salgınının dünya çapında okullarda yarattığı büyük kesintinin uzun sürmeyeceğiydi - ve 2020 sonbaharında sınıflar, geçmişte olduğu gibi yine çocuklarla dolacaktı.

Ancak böyle olmadı maalesef. Neredeyse hiçbir yerde hayat normale yani Covid-19 öncesine dönmedi. Salgın ısrarla devam etti ve bu nedenle dünyanın dört bir yanında öğrenciler şimdiye dek hiç deneyimlemedikleri yollarla eğitim hayatlarına devam etti: Evlerinde, açık havada, sınıflarda maskelerini takarak ya da maskesiz, birbirlerinden uzak oturarak ve bazen de pleksiglas bariyerlerin ardında. Bazı çocuklar haftada birkaç saat veya birkaç gün okula giderken, bazıları zamanlarını evde eğitim alarak geçiriyor. Bazıları hiç okula gitmezken bazıları haftada beş gün gidiyor. Bazı öğretmenler ise Covid-19 vaka sayılarının yüksek olması nedeniyle okul binalarına geri dönmelerine izin verilmeyen öğrencilere boş sınıflardan online dersler veriyor.

Öğrenme kaybı korkusu hayli yüksek. Dünyanın en yoksul ülkelerindeki milyonlarca çocuk, pandemi başladığından beri okula geri dönemedi ve bir daha dönmeleri de beklenmiyor. Özellikle de kızların. En çok, yoksul ve özel gereksinimli çocuklar için endişe etsek de, eğitimin kesintiye uğraması aylar geçtikçe hiç şüphesiz her çocuğu etkileyecektir.

2020 yılının Ekim ayında dünyanın dört bir yanındaki okullardan çekilmiş fotoğraflar pandemi döneminde eğitimin neye benzediğini gözler önüne seriyor

ALMANYA

Bonn kentindeki Freiherr-vom-Stein ortaokulunun sınıf pencereleri, Covid-19'un yayılmasına engel olmak adına odayı havalandırmak için açık tutuluyor. (Wolfgang Rattay/Reuters)

ABD

21.Ekim.2020 – Devlet okulu öğrencileri New York'ta sanat ve bilim derslerine katılıyor. 400 öğrenci, okul sonrası programlara açık havada katılabilecek. (Frank Franklin II/AP)

Stark İlkokul'unda ana sınıfı öğrencileri sınıftan çıkmaya hazılanırken sosyal mesafeyi koruyor. (John Moore/Getty Images)

CEZAYİR

Başkentte derslerin yeniden başlamasının ardından okulun ilk gününde öğrenciler sınıfta yüz maskelerini takarak oturuyorlar. (Ryad Kramdi / AFP / Getty Images)

RUSYA

Bir öğretmen Moskova'daki boş bir sınıfta 10. sınıf öğrencilerine online ders veriyor. Artan Covid-19 vakaları sonrası Moskova’da yaşlı insanlara ev karantinası önerilirken, işverenlere personelin yüzde 30'unu uzaktan çalıştırma zorunluluğu getirildi. (Pavel Golovkin/AP)
 

20.Ekim.2020 - Moskova’daki bir sınıfta öğretmen dördüncü sınıf öğrencileri ile konuşurken maske takıyor. (Pavel Golovkin/AP)

ETİYOPYA

Addis Ababa’da maske takan bir öğretmen, yedi aylık bir kapanmanın ardından okulların yeniden açıldığı Pazartesi günü, sınıfta sosyal mesafeye dikkat ederek oturan öğrencilere ders veriyor. (Amanuel Sileshi/AFP/Getty Images)

ARJANTİN

Lise son sınıf öğrencileri, Covid-19 nedeniyle ilan edilen karantina sırasında Buenos Aires'teki okullarının bahçesindeki bir derse katılıyor. Hükümet, şehirdeki lise son sınıf öğrencilerinin, sıkı bir sağlık protokolü kapsamında ve okulların sadece açık alanlarında yüz yüze derslere katılmalarına izin verdi. (Juan Mabromata/AFP/Getty Images)

BREZİLYA

Brezilya, Sao Paulo'daki Santa Maria okulunda masalarda koruyucu siperler ve güvenli mesafe bulunan bir sınıfın görüntüsü. (Miguel Schincariol/Getty Images)

TUNUS

Bir sağlık çalışanı, Tunus'ta Covid-19'un yayılmasını önlemek için bir sınıfı dezenfekte ediyor. (Mohamed Messara/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

ÜRDÜN

Ürdün'ün Amman kentindeki Birleşmiş Milletler Yardım ve Çalışma Örgütü’ne ait Nuzha İlköğretim Kız Okulu'na giden çocuklar. (Andre Pain/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

TÜRKİYE

Yüz maskesi takan öğrenciler, Ankara Atatürk Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir sınıfta bilgisayar dersleri alıyor. (Adem Altan/AFP/Getty Images)

İSPANYA

Madrid’de bir öğretmen, bir anaokulunda çocukların ateşini ölçen ve bunu ekranda gösteren bir robot hakkında bilgi veriyor. İspanya, Avrupa'da 1 milyondan fazla teyit edilmiş Covid-19 vakasına sahip ilk ülkeydi. 47 milyon insan, koronavirüsün yeniden yayılmasını kontrol altına almak için mücadele ediyor. (Paul White/AP)

BELÇİKA

Bir öğretmen, Izel'deki bir ortaokulda boş bir sınıfta online ders veriyor. Belçika'da devam eden koronavirüs salgını nedeniyle ortaokullar 15 gün süreyle kapatıldı. (Julien Warnand/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

İTALYA

Roma'daki bir okulda öğrenciler sınıfta birbirlerinden uzak otururken bir öğretmen yüz maskesi takıyor. (Cecilia Fabiano/AP)

İtalya'nın Brescia kentindeki bir öğretmen, Abba-Ballini lisesinin boş bir sınıfının içinden online bir ders veriyor. (Filippo Venezia/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

https://www.washingtonpost.com/education/2020/10/29/what-school-looks-like-now-striking-pictures-around-world/?fbclid=IwAR188o-Vm5Zqd_OC0CdUw53bqHoI1UnQIE2t_vdKWbU-VnflywjwUJKOOzE

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol