ÖSYM’ NİN SINAV GÜVENLİĞİ KABUSU

      Sınav başlamadan 15 dakika önce binaya girmiş olma  şartı mesela…Kapıların  kapanıp adayın sınav hakkının elinden alınması…Oysa daha sınavın başlamasına 15 dakika var. Aday ne yaşadı o an acaba? bunun konuşulması gerek.
    Sınav salonlarının fiziki koşulları sonra... Sıraların yetişkin gençlerin rahatça oturabileceği büyüklükte olmasına, sınav salonunun kapasitesine göre  öğrenci sayısının belirlenmesine, sınav salonunda uygun   sıcaklık ortamının oluşturulmasına, sınav salonunun doğru ışıklandırılması ve salonda yeterli temiz havanın  varlığının sağlanması gibi konulara hassasiyet gösteriliyor  mu tüm salonlarda?. İşte bu  şartların  sağlanmadığı salonlarda sınava giren adayların neler yaşadığını konuşmak lazım …İki büklüm bir halde küçücük  sıralara sığmaya çalışan gençler, sıcak ve havasız salonlar, bozuk klimalardan gelen sesler.. Ve soruları unutup bunlarla imtihan olan gençler..Gençlerle  konuşmak lazım tüm bunları..        
       Ve  sınav salonunda sınav güvenliği konusu. Sınavın güvenliği düşünülmüş ama adayın  fiziksel ihtiyaçlarının güvenliği düşünülmemiş. Fiziksel ihtiyaçlar bir haktır ve güven altına alınmalıdır oysa.  Sınav güvenliği adı altında  fiziksel haklar ihlale uğramaktadır ne yazık ki.            Örneğin  sınav anında  mide bulantısı yaşayarak kusacağını söyleyen adaya “Salon görevlisi salondan çıkarsan seni bir daha salona alamam çöp kovasına kus” diyor ancak  “Aday diğer öğrencileri rahatsız ederim onlara bunu yapmaya hakkım yok” diyor sınav hakkının sonlacağını bildiği halde  salondan çıkıp kusuyor. Ve sınavı sonlanmış oluyor. Bu adayla konuşmak lazım..Bir yılının  nasıl  heba olduğunu anlatsın bize ve duygularını döksün ortaya.
       Bir başka aday sınav hakkının elinden alınmaması için sınav salonunu terk etmeyip idrarını  altına yapıyor. Bu utanç verici durumu yaşamak zorunda kalan adayı konuşmak lazım. Neler yaşadı mesela..  
       İşte TYT’ de 2 saat, AYT’ de 3 saat boyunca tuvalet ihtiyacı  hakkını yok sayan sınav güvenliği… Öyle ya ÖSYM öyle uygun gördüyse söylenecek söz yok. Sınav salonunda aklınızı kullanıp çözüm üreteceksiniz. Bunu  da sınavın bir parçası kabul edeceksiniz. Uygulanan çözümler arasında; idrarını içtiği suyun şişesine yaparak sorunu giderenler, sınav anında tuvalet ihtiyacını karşılamak  için  evden çıkarken altına çocuk bezi bağlayanlar  var. Anlaşılan  o ki ÖSYM adayların bu durumlar karşısında ne kadar yaratıcı olduğunu da ölçüyor. Önemli bir uyarı, o gün sindirim sisteminize  ve boşaltım sisteminize söyleyin sakın olağandışı bir durum da sergilemesin. O gün ÖSYM’nin sınav kuralı gereği, tuvalet ihtiyaçları sonlandırılmıştır. İşte, tuvalet ihtiyacını karşılama şansı olmayan adayların bu sıkıntılarını konuşmak lazım. Adayın bir yandan  fiziksel ihtiyaç bir yandan da sınav sorularıyla verdiği savaş, karşısında yaşadıklarını konuşalım mesela…         
          ÖSYM’ nin bu  uygulaması sınav güvenliği önlemi değil bir sınav hakkı ihlalidir,  fiziksel ihtiyacın yok sayılması halidir. 2010 ve daha önceki ve daha sonraki yıllarda herkes biliyor ki sınav soruları sınav salonunda yandaşlara pazarlanmadı..Taa mutfaktaktayken servis edildi.  Bu suç tespit de edildi zaten. Birilerinin işlediği suçlar yüzünden masum gençlerimiz sınav salonunda altına yapmak, başkasının hakkına girmemek adına sınav salonunu terketmek zorunda kalıyor. Sınav güvenliği bu olamaz. Bu durum suç işleyenlerin cezasını adaylara ödetmekten başka bir şey değildir. Ve adayların yaşadığı sıkıntılar karşısında bir şey yapamayan  sınav  salonundaki görevlilere vicdan harbi yaşatmaktır.
         ÖSYM  yaşanılan bu sıkıntıları ele almalı ve sınav güvenliği konusunu gözden geçirmelidir. Sınava giren adayların insan olduğunu ve fiziksel ihtiyaçlarının da sınav  bile olsa karşılanmasının bir zaruret olduğunu hatırlamalı, empati yapmalı ve gerekli önlemleri alarak sınavı gerçekleştirmelidir. Adayların fiziksel ihtiyaçlarını karşılama hakları elinden alınmamalıdır. İnsan hak ve özgürlükleri sınav bile olsa engellenemez. Ve ÖSYM bu hakkı iade etmeli.
KADRİYE DEMİREL-Eğitimci

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol