google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi Binaları Çürümeye Terk Edilmesin

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1954 yılına kadar 5 yıllık "Köy Enstitüsü Programı” uygulanan okul 6234 sayılı kanunla yeminli değişiklik sonucu 6 yıllık İlkÖğretmen Okuluna dönüştürülmüştür.

1974–1975 eğitim ve öğretim yılında ise Öğretmen Lisesi olan okulun bünyesinde 9 Ocak 1976 tarihinde sınıf öğretmeni yetiştiren 2 yıllık Eğitim Enstitüsü açılmış, daha sonra bu kurum kapatılarak Ankara Eğitim Enstitüsü’ne nakledilmiştir.

1989–1990 eğitim ve öğretim yılına kadar öğretmen lisesi olarak öğretim hayatına devam eden okul 1989–1990 eğitim ve öğretim yılında Ortaklar Anadolu öğretmen Lisesi adıyla Türk eğitim tarihindeki seçkin yerini almıştır. 2014–2015 eğitim ve öğretim yılından itibaren Ortaklar Fen Lisesi´ne dönüştürülmüştür.

Okul kendisine tahsisli 682.685 metrekare arazi üzerinde kuruludur. Kuzey tarafında Adabelen Tepesi eteklerine kadar geniş bir çam koruluğu bulunur. Çam ağaçları, meyve ağaçlarından oluşan bahçesi göz alıcı bir güzelliğe sahipti. Eşsiz görünümü, son derece temiz bir havası vardır. Okulun doğal güzelliği övülmeye değerdir. Okulun giriş kapısından ana binasına ulaşan yol; asfaltla kaplı iken sonradan parke taşları ile döşenmiştir, iki yanı ağaçlıklıdır. Yolun her iki tarafında Adabelen İlköğretim Okulu, erkek ve kız yurtlan, yemekhane, kantin ve lojmanlar bulunmaktadır. Bu lojmanların bir bölümü apartman; bir bölümü ise tek katlı, müstakil, bahçeli konut biçimindedir.

Okul bu haliyle tam bir yerleşke görünümü arz etmektedir. Bu yerleşkede 7 adet bina vardır. Bunların dışında Köy Enstitüsünden kalma 30 adet bina bulunmaktadır ki bunlar, İzmir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumunca koruma altına alınmış birinci derecede sit alanıdır.

Rahatsızlığımız tam bu noktada başlıyor. Köy enstitüsü zamanından kalma 30 bina gözler önünde koruma altına alınmış adı altında  çürümeye terk edilmiştir. 

Bizler memleketimizin en köklü okullarından biri olan okulumuzun bu içler acısı halinden bir an önce kurtulmasını hak ettiği değerin verilmesini istiyoruz. Binalar restore edilsin ve hayata geçirilsin. Okulumuz bu görüntüyü hak etmiyor.  Bir an önce gerekli tedbirler alınıp binaların kurtarılması  ve mümkünse faaliyete geçirilmesi gerekmektedir.

Kampanyayı İmzalamak İçin Tıklayınız

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol