Olumlu Öğrenci İlişkilerini Geliştirmenin 4 Yolu

Ortaokul öğrenciler için sosyal olarak garip bir zaman olabilir, ancak bu etkinlikler akranlarıyla daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

By Ashley Ingle
Orta okul sosyal olarak zorlu bir deneyim olabilir. Birçoğumuzun hatırlayabileceği gibi, öğrencilerin başkalarıyla uyum sağlamak için çok uğraşsalar bile kendilerini bireysel olarak nasıl ifade edeceklerini bulmalarının zamanıdır. Öğretmenlerin öğrencileriyle bir ilişki kurmaları önemli olsa da, öğrenciler birbirleriyle rahat olmaları için aynı derecede değerli olabilir - öğrenciler birbirleriyle rahat hissettiklerinde, daha fazla sınıf katılımı ve akademik başarıya yol açabilir.

Bunlar, öğrencilerin birbirleriyle daha tanıdık ve rahat olmalarına yardımcı olmak için kullandığım stratejilerdir.

1. İKİ DAKİKA GÖRÜŞMELERİ
Her öğrenciye birkaç kağıt notu dağıtın ve grup olarak tartışmak istedikleri soruları yazmalarını isteyin. Bunlar, “Hangi restoran şehirdeki en iyi pizzayı sunuyor?” Veya “İster _____ ister _____?”

Sorularınız olduğunda, haftada iki kez yapılan öğrenci tartışmaları için diğer sınıf rutinlerinize bağlı olarak dersin başında veya sonunda iki dakika ayırabilirsiniz. Her çocuğun konuşmaya liderlik etme şansını yakalayacak bir program düzenleyin. Programı beyaz tahtaya yerleştirin ve öğrencilerin bir tartışma normları tasarlamasını sağlayarak sınıfı bu aktivitenin sahipliğini almaya teşvik edin.

Belirlenen günlerde yapmanız gereken tek şey kolaylaştırıcıya bilgi istemi vermektir. Bundan sonra, yan tarafa geçin ve konuşmaları dinleyin, ama katılmayın - bu, öğrencilerin akademik olmayan bir ilgi alanı hakkında sohbet etmeleri için bir şanstır.

Katılımcılar tartışmaya öncülük etme konusunda endişeli olabilir; Öğrencilerin akranlarıyla eşlik etmelerine izin vererek bu endişeyi azaltabilirsiniz. Kendini savunmayı teşvik etmek için, liderlik sırası gelmeden önce sizden bu konuyu düzenlemelerini isteyebilirsiniz.


2. SINIF ÇALMA LİSTESİ
Öğrencilerin kendi koltuklarından çıkmalarını ve en sevdikleri müzik sanatçılarını veya şarkı başlıklarını, beyaz tahtaya yazıp, dersleri için bir çalma listesi hazırlamak için verilen önerileri kullanarak alın. Beyin fırtınası oturumu, çocuklar zevklerini paylaştıkları ve başkalarının dinlemesi için daha fazla müzik önerdikleri için genellikle çocuklar arasındaki sohbetlere başlar. Alternatif olarak, beyin fırtınası etkinliğini çıkış bileti olarak yapabilir ve öğrencilerin ertesi gün bir grup olarak bir araya gelmeden önce müzik seçimlerini küçük gruplar halinde tartışmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, grubun çalma listesini oluşturup adlandırabilmesi eğlenceli bir bonding etkinliğidir; Spotify Premium, Amazon Music veya YouTube gibi uygulamalar kullanılarak birleştirilebilir. Yıl boyunca öğrenciler koleksiyonlarına şarkı eklemeye devam edebilirler.

Müziği çaldığınızda - örneğin bir yazma süresi boyunca - sessiz çalışmayı tercih eden öğrenciler için ses seviyesini düşük tutmak ve gürültü engelleyici kulaklıkları kullanmak veya hoparlörden uzak bir köşe atamak isteyebilirsiniz.

3. MİX VE MİNGLE
Haftada bir kez, öğrencilerinize ayağa kalkmalarını ve daha iyi tanımaları için bir kişi bulmalarını söyleyin. Bir eş bulmalarına yardımcı olmak için, onlara “Seninle aynı stilde bir ayakkabı giyen birini bul” gibi uyarılar verebilirsiniz. Herkesin eşi olduktan sonra, onlara "Bu hafta sonu ne yaptınız?" Veya " Boş zamanlarında neler yapmaktan hoşlanırsın? ”

Birden çok istemin olması garip sessizlikleri hafifletmelidir. İstemleri tahtaya yazabilir veya çocukların yanlarında taşıyabileceği kartlar yapabilirsiniz. Bir alarm veya zamanlayıcı ayarlayın, bir veya iki dakika boyunca ortaklarıyla konuşmalarını sağlayın ve sonra başka bir ortak bulma istemi atarak işlemi tekrarlayın. Bu etkinlik, birbirleriyle asla konuşamayacak iki çocuğa ortak bir şeyleri olduğunu bulma fırsatı verebilir.

4. GAB VE GİT
Öğrencilere iki gruba ayrılmalarını, sandalyelerini tutmalarını ve birbirlerine bakan iki uzun çizgiler yapmalarını sağlayın. Sonra odaya bir soru at. “Sizi en son hangi şovda geçirdiniz?” Veya “Bugünlerde tekrarlanan şarkılarınız neler?” Gibi, akademik veya konuşmacı olabilir. Öğrenciler, 30 dakika boyunca bir dakika boyunca önlerinde bulunan kişiyle doğrudan konuştular ve tartışmalara eşit katkıda bulunmalarını teşvik edin. Süre dolduğunda, elleri beşlik, beşlik çarpma, yumruk çarpma veya birbirlerine yaşasın.

Ardından, çizgilerin birindeki herkesin bir koltuğa oturmasını sağlayın, çizginin sonundaki kişi diğer uca doğru hareket eder. Artık her öğrenci farklı bir akranla yüz yüze kalıyor, başka bir soru soruyorsun ve işlemi tekrarlıyorsun.

Bu aktivitenin kısa zaman dilimi, içeriye girenlerin akranlarıyla sohbet etme konusundaki endişelerini azaltacağını ümit eder; etkileşimler hızlı bir şekilde hareket eder ve konuşma konularını bulmak zorunda kalmazlar.

Zil çalmayı öğretmek için çok fazla baskı var, ancak öğrencilerin birbirlerini tanımalarını ve akademik olmayan şeyler hakkında konuşmalarını sağlamak için zaman ayırmak önemlidir. Çocukların orta okul yıllarını düşkünlükle hatırlamaları için bir zaman kazandıran arkadaşlıklar kurma fırsatları bile veriyor olabilirsiniz.

https://www.edutopia.org/article/4-ways-foster-positive-student-relationships

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13