Okur Yazarlığın Komik Yüzü

Çocukları doğru şekilde eğitmek, Zorlu dilin çözümlenmesiyle ilgili olarak, öğrencilerin grup seslerini analiz etmek için birlikte çalışmasını istemek dilin nüanslarını anlamanın yanı sıra başkalarıyla birlikte olduğumuz bağlamı, durumu anlamamızdır.

Zorlu dilin çözümlenmesiyle ilgili olarak, öğrencilerin grup seslerini analiz etmek için birlikte çalışmasını istemek hem zorlu hem de dil ve okuma yazma becerilerini geliştirmek için eğlenceli bir yol olabilir.

Bu şaşkın değil mi?
Eleştirel düşünme ve mizah, SEL'nin her iki yönüdür. Son zamanlarda, orta ve lise öğrencileri ile aşağıdaki etkinlikleri kullandım ve olumlu sonuç aldım. Bu, Danışma dönemi gibi kısa zamanlı bağlamlarda yapılabilen veya SEL'e ayrılmış olsun, ister karakter gelişimine, ister dil sanatlarına tam bir sınıf dönemi uygulayarak yapılabilen bir etkinliktir.

Bir cinasmanın, bir kelimenin veya farklı sesler anlamına gelen farklı olası anlamlardan faydalanan bir şaka olduğunu açıklayın. Herkes bir cinayeti bilip bilmediğini sorun ve sınıfa örnek anlamasına yardım edin.

Sonra öğrencilere farklı anlamlara sahip kelimeleri düşünmelerini isteyin. Cümlede yanlış anlamda bir kelime kullanırsanız, cümle mantıklı olmayacaktır. Örneğin, el kelimesinin üç anlamı vardır. Öğrencilerinizden onlarla gelmelerini söyleyin: Kolunuzun sonunda olan şey budur. Başka biri birine yardım etmektir. Başka bir alkış.

Sözcüklerin anlamının önemli olduğu bir örnek: Biri bakkaldadır ve meyve dolu bir torba damlatır. "El ister misin?" Diye soruyorsun, "Evet" diyor. Başvurmaya başlıyorsun ve kişi sana kızıyor.

Rol ve rol sözcükleri başka bir örnektir - her biri için farklı anlamlar vardır. Bu varlık söylenmediğini düşünün; "Ben fırına gidiyorum. Bir rol ister misiniz? "" Evet, taze ruloları severim. "" Tamam, ben giderken temizleyen kişi siz olabilirsiniz. "

AKTİVİTE
Şimdi öğrenciler bazı öfkelere bakmaya hazır. Onlara bu örneği verin (bu örneklerin yazılı olarak sunulması gerektiğini unutmayın): Akbabe, iki ölü fare taşıyan bir uçağa biner. Uçuş görevlisi ona bakar ve "Üzgünüm, efendim, yolcunun başına sadece bir tane izin var" diyor.

Bakın, carrion'un ne anlama geldiğini kimse bilemez mi, yoksa kimse bakmaz mı? Öyleyse cinayet hakkında ne düşündüklerini görün. Carrion'un anlamını bilmediğin sürece, cinayetin carrion kelimesini içerdiğini ve cümlenin devam ettiğini bilmiyordun.

Hayatta, öğrenciler birçok şeyi okuyacak, çok dikkatli bir şekilde okumadıysa veya bilmediklerini aramadıkları takdirde, önemli olan hatalar yapabilirler. Onların okur ve düşünürlerden daha iyi olmalarına ve öfkelerin keyfini çıkarmalarına yardımcı olmak için, grup halinde birlikte çalışmalarını ve cümleleri pun'ların altına yazmasına neden olan karar vermelerini, bilmediği kelimelere bakmalarını istersiniz.

Bu, en iyi iki ila dört öğrenci grubunda yapılır. Aşağıda 11 örnekten oluşan bir liste bulunmaktadır. Çalışmak için yaklaşık 10 veya 15 dakika zamanınız varsa, öğrencilerin gruplarını deşifre etmeleri için bir kaç tanesini atayın ve daha sonra bütün grup tartışması yapın. Tam bir sınıf döneminiz varsa birkaç tane daha ekleyin.

Bir lastik bant tabancası cebir sınıfından elendi, çünkü matematik aksamın bir silahıydı.
İki ipekböceği yarıştı. Bir kravatla sonuçlandı.
Koridorda bir şapka askısına iki tane şapka asıyordu. Bir şapka öbür ucuna, "Burada kalıp; Ben kafaya takacağım "dedi.
Zarfı ne kadar ittiğiniz önemli değil, yine de kırtasiye olacak.
Bir köpek, yoldaki yavruları doğurdu ve çöp atığından söz edildi.
Ateizm, peygamber olmayan bir organizasyondur.
Beysbolun neden daha da büyüdüğünü merak ettim. Sonra bana çarptı.
Geri bir şair ters yazar.
Demokraside, oyunuz sayılır. Feodalizmde, oylamada oy sayılır.
Bir kayıkta oturan iki arkadaş soğuktu, bu yüzden zanaatta bir ateş yaktılar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde battı, bir kez daha kayağınıza sahip olamayacağınızı ve onu ısıttığınızı ispatladı.
İki hidrojen atomu buluşuyor. Biri "Elektronumu kaybettim" diyor diğeri "Emin misiniz?" İlk cevaplar "Evet, olumluyum"
Daha sonra eski gazetelerin manşetlerinde bulunan bu punçları kullanarak öğrencilerinizi tanıtabilirsiniz ve ayrıca öğrencilerin kendi kelime oyunu ve çift cümle kurmaları için dersi de uzatabilirsiniz.

Öğrencileri sözcük öbekleri aracılığıyla birden fazla sözcük anlamaya teşvik etmek öğrencileri, sınıf arkadaşlarıyla etkileşime girerek eğlencelilik, mizah ve eleştirel düşünmeyi canlandıran dilin belirsizliğinden faydalanmalarına olanak tanır.

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/funny-side-literacy

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol