Okumayı bıraktık. Türkiye'de halkımızın okuma oranı binde bir.

Öğretmenler okumuyor, anne babalar okumuyor. Çocuklara örnek rol model olacak kimse de okumayınca çocuklarımız ancak ders ve test kitabı okuyor.

Oku! Yaradan rabbin adıyla oku diye emrediyor Hz. Allah. Ilk emir oku idi. Ve biz okumuyoruz. Hz. Kur-an duvarda, kitaplar raflarda. Gönüllere giremiyor. Ceplerde akrep var. Ekonomi kötü imiş, tasarruf yapacak aklınca kitap almayarak zavallı insan. Asr´a yemin olsun ki, insan mutlaka bir ziyandadır. Okumayan insan ne büyük ziyandadır.

Bir milletin tarihi, kültürü kitaplarda saklıdır. Kitap okumayanin asla sahip olamayacağı bir ümmet ve millet olma şuuru ancak kitap okuyanlara aittir. Kitap okumayanlar bilmez ümmet ve millet olmayı. Tek ümmet idi Ibrahim Peygamber. Ve bizler onun milletinden idik. Millet demek, din demekti. Kitap okumayanlar bu nedenle bilmez dindar olmayı. Ahir zaman şeyhlerine inanır. Şeytan sözlerini ayet hadis sanır. Kitap okumayanın dünyası da ahireti de cehennem olur.

Kitaplar, bilgi ve iletişim teknolojilerinin en kadim ürünleridir. Kitap bilgi kaynağıdır, iletişim aracıdır.

En tatlı, en sıcak ve en samimi sohbetler kurulur yazar ile okur arasında. Bazen ılık bir meltem eser okurun yüreğine, bazen fırtına deresine düşmüş gibi pırpır eder yüreği. Bu tatları yaşayamıyor günümüz dijital yerlileri.

Kitap okuyanlar gerçek hayat ile kitaptaki kurgusal hayatı anlardı. Ancak şimdiki çocuklar sanal ile gercek hayatı ayıramadığı için kanıyor mavi balina, mariam, momo gibi tuzaklara.

Haydi öğretmenler! Dijital kültürün içine kitap okuma kültürünü aşılayalım.

Sanal zekalar biyonik zekalar karşısında hep malup olmuşlardır. Biyonik zekâlarımızı bağımlılık hastalığı tuzaklarına karşı koruyalım.

Bunu öğretmenler olarak biz yapmaz isek kimse yapmayacak.

Unutulmasın ki öğrtmen düşerse, ata nal takacak nalbant düşer, o düşerse nal düşer, at düşer, asker düşer ve nihayetinde ulus çöker.

Öğretmenler okusun ve okutsun.

Bu kadar yazıyı sabırla okuyan nadide öğretmen arkadaşlarım, saygı ile ellerinizden öpüyorum. Kitap okuma kültürü saygı ile sabrı öğretir insana. Dijital kültür, ileri geri sarmalar yaptırarak olaylar kurgusundan çıkmamızı ve sonuç odaklı gidilmesine sebep olur. O nedenle içinde yaşanılan anı yakalayamamiza sebep olur. Neden mutsuzuz sanıyorsunuz?

Yusuf YILDIRIM 
21. Yüzyıl Anne Babalarının Başucu Kitabı:
Dijital Kültürde Çocuk Yetiştirmek Yazarı 
Facebook Sayfası : https://www.facebook.com/DijitalAnneBaba/ 
Instagram Sayfası : https://www.instagram.com/dijitalannebaba/
Web: http://bilgikasifi.com/dijitalannebaba/
Kitapyurdu: https://goo.gl/iZeJgw
D&R: https://goo.gl/Y8YZUT
Kitapseç: https://goo.gl/eC2hvK

#dijitalanne #dijitalkültürdeçocukyetiştirmek
#dijitalebeveyn
#teknolojibağımlılığı #internetbağımlılığı #sosyalmedyabağımlılığı #oyunbağımlılığı #ekranbağımlığı #siberzorbalık #teknolojikullanımkültürü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol