Okuma Zorluğunun Kaynağını Bulmak

Üst ortaokul ve ortaokul öğretmenlerinin salonlarında duyulan yaygın bir sığınaktır: “Bu çocuklar okuyamaz!”

Ama bçocuğun okumayacağını söylediğimiz zaman ne demek istiyoruz?

Sıklıkla, ne demek istediğimizi bilmiyoruz - biliyoruz ki çocuğun ihtiyaçları, bizim ele almamız zor görünüyor. Sonuç olarak, bu vakalara müdahale genellikle daha fazla test hazırlık sınıfı, daha fazla grafik düzenleyici, daha fazla açıklama stratejisi gibi görünüyor. Bütün bunlar çocuğun okuma zorluklarının altında yatan nedenleri tedavi etmiyor - bunun yerine çocuğu ve öğretmeni daha da sinirlendiriyor.
Ben öğretmenleri suçlamıyorum. Orta sınıf öğretmenleri için eğitimci hazırlık programları ve sertifikasyon sınavları genellikle temel okuryazarlığa çok az değinir. Bu, öğretmenlerin zorlu bir okuyucunun zorluklarının nedenini izole etmesini zorlaştırır.

Öğrencilerin anlayabileceği çeşitli yerler var. Aradaki öğretmenlerin ele alması en zor olanlardan biri deşifre etme veya bir sayfadaki semboller tarafından hangi seslerin temsil edildiğini tanımlama sürecidir (yani, kelimeleri ortaya çıkarır).

Metnin kodunu çözemeyen öğrencilerin fonetiklerde iyileştirmeye ihtiyaçları vardır. İdeal olarak, her okulun her çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli okuryazarlık müdahalesi olacaktır; Bununla birlikte, gerçekçi olarak, bu müdahaleleri sunmak için genellikle sınıf öğretmenine düşer.

OKURYAZARLIK GELIŞIMININ SÜREKLILIĞI
İyileştirme hakkında konuşmadan önce, orta sınıflardaki öğretmenlerin erken okuryazarlık gelişiminin büyük resmini anlamalarını sağlamalıyız. Okuryazarlık gelişimi - her türlü insani gelişme gibi - neredeyse tüm insanlar için benzer bir genel ilerlemeyi izler, ancak iki çocuk aynı şekilde gelişmez.

Okuryazarlık gelişimi, fonolojiden (tüm ses, yazı yok), yazımın (bütün yazı, ses yok) bir süreklilik boyunca ilerler. Sesler - seslerin harf kalıpları üzerine sistematik olarak eşleştirilmesi - ikisi arasındaki uçurumu köprülememize yardım eden şeydir.

Fonetikler içinde, nispeten öngörülebilir bir düzende gelişen birçok alt takım vardır. Süreklilikteki önceki becerilerden herhangi biri eksikse, öğrenciler gittikçe zorlaşan metinlere erişemez.

ÇOCUKLARIN NEREDE OLDUĞUNU BELIRLEME
Çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için nerede olduklarını bilmeliyiz. Orta derecelerde tanısal değerlendirmeler genellikle standartlaştırılmış test pasajları şeklindedir; veriler standartlar açısından analiz edilmiştir - özet, ana fikir, karakter gelişimi, vb. Ancak, en zorlu okuyucularımız için bu veriler bize doğru bilgiyi vermemektedir. Ses bilgisi bilgilerinin nerede bozulduğunu bilmemiz gerekiyor.

ÇOCUKLARI İLERIYE TAŞIMAK
Çocukların okuryazarlık sürekliliğinde nerede olduğunu bildikten sonra gerçek çalışma başlıyor. Önemli bir araştırma kuruluşu, çocukların okumayı öğretmek için geleneksel yöntemlerin etkisiz olduğunu ve başarısızlık için çok fazla çocuğun riske girme riskini bıraktığını göstermektedir . Tüm okuyucular için -özellikle en riskli olanlar- düzeltilmesinin bir yolu, sistematik yazım yönergesidir.

Araştırma, çocuklara her hafta ezberlenecek ve Cuma günkü sınavından sonra derhal unutulacak bir kelime kümesi öğretmekten ziyade, harflerin kalıplara nasıl haritalandığını ve bu kalıpların diğer sözcüklere nasıl aktarılabileceğini öğretmek için yazım öğretiminin kullanılmasını desteklemektedir.

Aslında, yazım yönergesi okuma gelişimini okumayı desteklemeyi desteklemeyi destekler. Öğretmen ve psikolog Louisa Moats , ikisi arasındaki ilişkiyi anlatıyor: “ Yazımın öğrenilmesi , basım, konuşma sesleri ve anlam hakkındaki bilgilerin kademeli olarak entegrasyonunu ve öğretimi gerektirir. Bunlar, her iki yazımda da kullanılan tüm kelimeler için belleği destekler. deşifre."

Kelimeleri Onların Yazımı, bu gelişimsel yaklaşımın yazım için yararlı bir kaynağıdır. Çocuklar seslerine göre kelimeleri sıralarlar ve daha sonra yazım kalıpları hakkında sonuçlar çıkarırlar. Daha sonra, bu modelleri ezberlediklerinden ziyade, alışılmadık sözcüklere uygulayabilme yetenekleri üzerinde değerlendirilirler.

Başka bir kaynak, küçük gruplarda kullanılabilecek araştırma temelli Öğrenci Merkezi Etkinlikleri ve önemli ses becerileri becerilerini güçlendirmek için ders sırasında yayınlayan Florida Okuma Merkezi Araştırma Merkezi'dir .

HER ŞEYI UYDURMA
Orta düzey öğretmenlerin karşılaştığı diğer bir zorluk da, bu küçük grup müdahalelerin ne zaman yürütülebileceğini bulmaktır. Öğretmenler, sınıfta bağımsız çalışma süreleri boyunca küçük grupları bir araya getirebilirler - örneğin, öğrenciler bağımsız okuma veya araştırma üzerine çalışırken veya kitap kulüplerinde çalışırken. Bu, sınıfın geri kalanı için ilgi çekici akademisyenlerin kurulmasını ve öğretmenlerin davranış yönetiminden ziyade küçük gruplara odaklanmalarını sağlayan demir kaplı sistemlerin kurulmasını gerektirir .

Fonetiklerin nasıl öğretileceğini veya ilk kez nasıl yapılacağını öğrenmek, sınıflarında orta okuryazarlıkta en iyi uygulamaları hayata geçirmesi gereken öğretmenler için göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ancak, sınıf seviyesinin çok altında okuyan çocukların, bulundukları yerde buluşmamıza ihtiyacı vardır. Okuryazarlığın nasıl geliştiği konusundaki bilgimizi geliştirerek, her çocuğu destekleyebileceğimizden emin olabiliriz.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/finding-source-reading-difficulties

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13