'Okulların yönetilme şekli insanlık dışıdır'

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat , doğru yönde okulun içine getirilen farkındalıktır . Çoğu öğrencinin başarılı olmak için akademik bir torrentden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunun kabulü için bir adımdır.

Ama sadece özel farkındalık zamanlarına ihtiyaç duyan öğrenciler değil, aynı zamanda öğretmenleri de. 

İnsanların en mutlu olmaları için pek çok şeye ihtiyaçları vardır ve hem kendileri hem de başkaları içinde duyguyu tanımak ve anlamak süreci, bunun hayati bir parçasıdır. "Neden odanın karşısında bir kitap atmak istiyorum?", "Arif üzgün görünüyor ... üzgün olsaydım ne isterdim?" hatta "Susadım mı? Ne zaman içtim?"

Bu tür sorular, dikkati çağırabileceğiniz bir öz farkındalık içerir. Önemli ama okullarda duygusal gelişim için çok az yer var. Kendini tanımak için zaman tanımamamanın ya da tanımamamanın, temel duyguları ve diğerlerinin her türlü duygusal mutsuzluğa ve hatta kötü davranışlar gibi daha fazla fiziksel problemlere yol açtığını bilmek sizi şaşırtmayacaktır.

Neyse ki, okullar personelin makineler olmadığını kabul etmeye başlıyor. Bazı okullar bir esenlik kursu seçeneği sunar . Diğerleri, tenis, koşu veya çizim gibi keyif aldığınız bir aktiviteyi yapmak için haftada yarım saatlik boş zaman ayırma zamanı sunar. Tıpkı öğrenciler için olduğu gibi, personelin onları başarılı kılmak için başka bir şeye ihtiyaç duydukları ya da en azından öğretmek için zihinsel olarak yeterince iyi olmaları gerektiğine dair bir tanıma var.

Personel sağlık ve yokluğu hakkında daha fazla bilgi arıyordum ve bu kılavuzu personel yokluğu ile ilgili olarak buldum .

Okumak için vaktiniz yoksa, 10: “Kısa süreli tetikleyicilere isabet eden personelin yokluğunun kaygıya yol açtığını ve herhangi bir aşamada bir uyarı verilebileceğini anlayın. Bu zaman periyodu boyunca gelişmemelidir, onlara bir hedef verin ve belirli bir süre boyunca katılımını izleyin, yani 12 haftalık bir süre boyunca iki günden fazla olmamak üzere.

Alışverişe gitmek için günler süren bir personelin bir uyarıyı hak etmediğini kabul etmese de, depresyon ve anksiyeteden muzdarip birisinin farklı bir yaklaşıma ihtiyaç duyduğunu hissediyorum. "Çok fazla günler çekiyorsunuz ve devam ederse , bir uyarı alacaksınız. "

Daha az destekleyici ve daha fazla görünüyor… eziyor, değil mi? 

'Çok fazla bebeğiniz oluyor…'
İpucu 11 şaşkındır: “Yokluk türleri (hastalık, ücretsiz izin, ücretli izin, doğum / babalık vb.), Bölümler (öğretmenler, liderlik, destek personeli), hat yöneticileri, terimler ve eğilimleri değerlendirmek için akademik yıllardaki devamsızlıkların düzenli analizlerini yapınız. ve yokluğun iyileştirilmesi için yollar bulun. "

Bu konuşmayı şöyle bir düşünün: "Merhaba matematik bölümü. Çok fazla bebeğinizin olduğunu, annelik ve babalık izniyle sonuçlandığını fark ettik. İşte bazı prezervatifler. Yeni okul politikası: Bölüm başına bir çocuk." Ya da, şu an için daha az gülünç olmakla birlikte, “beşeri bilimler departmanının birçoğu, onları günler sonra düşük bırakan bir kusmaya sahiptir”. Ne yapalım? Her üyeyi geri döndükleri andan itibaren bir işe geri dönme toplantısına sürükleyin ve beş günlüğüne sahip olduklarını ve bu yıl başka bir eksikliğin olduğuna dair uyarıda bulunarak uyarıda bulunabilirsiniz. (Çalıştığım bir okul olarak beş günlüğümde işe geri dönüş toplantısı için tetikleyici olarak kullanıyorum.)

Makalede bir kez değil, personelin refahı ve mutluluğunun, en azından kısmen, okulun ve yarattığı kültürün sorumluluğu olabileceğini belirtmez. Personelin refah ve stres farkındalığını tartışma fırsatı verebileceğine dair bir söz vardır, ancak bu her Perşembe günü 20 dakikalık bir dikkatlilik seansı kadar faydalı görünmektedir.

Stres farkındalığı brifingine katıldığımı ve kendimi stres kriterlerinin çoğuna vurduğumu belirlediğimi varsayalım. Ben ne yaparım? Hat yöneticime gidebilirim, evet, ama benden daha fazla stresli olma olasılığı var ve ne yapabilir? Karma yetenek sınıfımın yüzde 95'ini sadece yüzde 95'lik okul hedefi yerine GCSE'lerinde 5. sınıfa veya daha fazlasına almak için ihtiyacım olduğunu söyle? Bu kıdemli liderlerle uçmayacak. Benden uzak bir sınıfa mı? Kimse böyle bir sınıfı bozmak istemez ve ayrıca, daha fazla alma kapasitesine sahip kimse yoktur. Kaçırılan ev ödevi için gözaltı vermek yerine, öğle yemeği molası vermem gerektiğini bana tavsiye et. Bu harika bir fikir ama eğer ev ödevi getirmeyen öğrenci sayısında bir diş çıkarmak istersem, gözaltına alınmaları gerekiyor.

Okul liderleri doğal olarak insanlık dışı değildir: onlar dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için yola çıkan hoş insanlardır. Ancak okulların yönetilme şekli insanlık dışıdır, çünkü zihinsel sağlık açısından çok maliyetlidir. Yol boyunca kayıpları kabul etme fikri - çatlaklardan düşen öğrenciler, sevdikleri kariyeri bırakan personel - itici.

Yazar geçen yıl orta öğretim öğretimini bıraktı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol