Okullarda Teneffüs Sürelerine Dikkat!

Antalya ilimiz pilot uygulamaya başladı. Bakan Selçuk'un yeni öğrenme metotlarına karşı olmamalıyız sözünün ardından, Antalya'da uygulanmaya başladı. 

Proje, okulları sadece eğitim kurumu olmaktan çıkarıp, birer yaşam alanı haline getiriyor. Teneffüs süreleri 40 dakikaya uzatılan okullarda, çocuklar rekabetten uzak, paylaşım temelli bir eğitim anlayışıyla yoğuruluyor. Uzatılan teneffüs sürelerinde öğrencilerin ilgi, yetenek ve mizaçlarına uygulan alanlarda bireysel gelişimlerini destekleyecek bir okul ekosistemi oluşturuluyor. Böylece çocuğun ilgisi ya da yeteneği olmayan bir geleceğe yönlendirilmesi değil, onun kendini en ait hissettiği alanlarda gelişmesi ve eğitiminin bu yönde şekillenmesi hedefleniyor.

Teneffüs saatlerinde görevlendirilecek usta öğreticiler, ek ders ücreti alacaklar. Bu ücretler ve “Tasarım/beceri atölyeleri”, projenin tek masraf kalemi olarak görünüyor.

1.5 yıl boyunca sürecek pilot uygulamanın seyri, MEB tarafından da dikkatle incelenecek. 
Teneffüslerde önceden belirlenmiş etkinlikler yapılacak. Bu etkinliklerde usta öğreticiler görevlendirilecek. Öğrencilerin bir yıllık gelişim ve öğrenme serüvenleri sınıf şube rehber öğretmenleri tarafından raporlanarak okul müdürlüğüne teslim edilecek. Okul müdürlüğü e-portfolyo dosyası hazırlayacak. Lise ve üniversiteye girişte bu dosyalar dikkate alınacak.
Proje ile öğrencilerin okula aidiyet duygusunu geliştirmesi, okulun bir yaşam merkezi olarak görülmesi ve hayal kuran mutlu çocukların yetiştirilmesi hedeflendi.
40 dakikalık etkinliklerde spor, halk oyunları, müzik, görsel sanatlar, bilgisayar, model uçak yapımı gibi etkinliklerin yanı sıra geleneksel halk oyunları oynanacak.
Geleneksel halk oyunları arasında körebe, çelik çomak, çatlak patlak, beş taş gibi oyunlar dikkat çekti. Eğitim uzmanları MEB’in Antalya’da başlattığı pilot uygulamanın olumlu olduğu görüşünde birleşti. alıntıdır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol