Okullarda Sessizliğin Değeri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sessizlik sözleri olmadan anlamlarını yitirdiğini bilen bir yerde, dinlemeden konuşma artık iyileşmez, mesafe yakınlığı tedavi edilemez.” —Henri Nouwen

Bir eğitimci olarak, öğrencilerin kendilerini ve kendilerine yardım isteme gücünü ifade etme güvenlerini kazanmasını umuyorum. Öğrenciler çağlarında, bazen seslerini bulmak ve başkalarının sesini duymak için mücadele edebilirler.

Eğitimciler, öğrencilerin sürekli dikkat dağınıklığı ile karşı karşıya kaldıklarında odaklanmalarına nasıl yardımcı olabilir? Öğrencileri yansıtıcı olmaya ve farklı olanların sözlerini ve düşüncelerini düşünmeye nasıl teşvik edebiliriz? Sessizlik ve tefekkür eğitim ortamlarında kritik ve değerli bir rol oynamaktadır. 

Sessiz düşünmeyi teşvik etmek için okulumun Quaker inancının bir parçası olsa da, uygulama herhangi bir eğitim ortamına değer katabilir. Sessizlik, iç disiplini teşvik eden bir yapı ve sonuç olarak, özgür düşünme için daha fazla kapasite sunar. Sürekli gelişim, olasılık ve öğrencilerin temel bakım fikirlerini destekleyen pedagojik bir pratiğin vazgeçilmez bir unsurudur. 

SESSİZLİK DAHA DERİN VE DAHA GENİŞ ÖĞRENME SUNABİLİR
Okulumuzda, sessizlik çoğu zaman düşünceli bir yansıma ya da sınıftaki derslerin anlamını veya okul duvarlarının ötesindeki deneyimlerini anlamayı düşünen bir zaman olarak anılır. Sessiz zaman yoğun bir güne sığmak zor olsa da, öğrencilerin daha derin ve daha fazla öğrenmeye açık olmasına yardımcı olabilir. 

Öğrencilerin dikkat dağınıklığı olmadan oturabilmeleri için fırsatlar sunmaları, içerik almaları ve hatırlamalarına yardımcı olur ve ek sorular düşünür. Akranları tarafından dile getirilen duyguları ve fikirleri işleyebilir ve diğer perspektiflerin önemini düşünebilirler. 

Tarih dersini düşün. Okumak için bitmek bilmeyen tarihi konular olsa da, ne öğretildiğini yansıtmak için zaman yoksa, bir öğrenci muhtemelen dersin daha derin anlamında ve değerinde değil, elde edilen bir sınıfa odaklanacaktır. Derin düşünmek için zamanla, bir öğrenci geçmişten gelen olayların bugün hayatlarını ve toplumlarını nasıl şekillendirdiğini veya insanların kargaşa veya meydan okuma döneminde kendilerini nasıl hissettiğini düşünebilir.

ÖĞRENCİLER KENDİ HIZLARINDA ÖĞRENEBİLİRLER
Sınıfta iken, öğrenciler, öğretmen, sınıf arkadaşları ve müfredatları takip ederek, bazen kendi ideal oranlarından daha hızlı veya daha yavaş bir hızda ilerleyerek belirli bir tempoya ayak uydurmalıdırlar. Ev ödevi, spor katılımı, test ve hatta öğle yemeği molası, son teslim tarihlerine ve zaman sınırlarına sahiptir. Zamanın süreklilik arz eden zamanları, öğrencilere kendi temposunda yetişme, düşme ve işlem yapma fırsatı sunar.

Okulumuzda hem öğrencilerimize hem de fakültelerimize soru sorduk, ardından yansıma ve paylaşım için zaman ayırdık. Sorular büyük veya küçük olabilir ve genellikle bir öğrenci, güncel bir etkinlik veya topluluk diyaloğundan ilham alır. Öğrenciler, gelecekteki çalışmaları, çalışmaları ya da ilişkileri desteklemek için bu uygulamayı kullanarak derin düşüncelerden ve okuldaki zamanlarının ötesinde gerçek bir dinlemeden yararlanırlar.


SESSİZLİK DİSİPLİNİ VE ODAKLILIĞI TEŞVİK EDEBİLİR
Kişinin kendi nefesini ve sınıf veya çevrenin doğal seslerini dinlemek için zaman ayırmak, öğrencilerin konuşmayı bir kenara itmesine, ortalanmasına ve düşünce için yer açmasına yardımcı olabilir. Bir fikir akla geldiğinde konuşmak yerine yansıtmak, öğrencileri odaklanma ve kendi kendini kontrol etme konusunda teşvik edebilir. Sessizlik ve düşüncenin yansıması, okul ortamındaki bu meditatif farkındalık pratiğini desteklemektedir.

Sessizlik ayrıca öğrencilere dikkatli ve bilinçli iletişim kurma olanağı sunabilir - işbirlikçi çalışmaları ve karar almayı desteklemek ve sivil söylemleri teşvik etmek için gerekli olan önemli bir beceri.

Eğitimciler, öğrencilerin içerik hakkında düşünmeleri ve bir sonraki etkinlik için ortalanmaları için zamanla dersleri sonlandırabilir. Öğrencilerin özellikle stresli olduklarını fark ettiğinizde veya yüksek gerilim ve hayal kırıklığı hissettiğinizde sessiz zaman sunmayı düşünün.

Genç öğrenciler, sessizlik anlarına bile dirençli olabilirler ve öğretmenler, tekrar denemek için bir sonraki fırsata kadar sessiz düşünceye eşlik etmek için yazıyı veya çizimi teşvik edebilirler. Sessiz düşünceyle rahatça bir topluluk ve kültür inşa etmek düzenli pratik, sabır ve zaman alır.

Bazı eğitim ortamlarında sessizlik ceza olarak kullanıldı. Harekete geçen öğrenciler, öğle yemeği ya da mola zamanı olarak sessizlik içinde görevlendirildi. Açıkladığım sessizliğin olumlu kullanımı, hiçbir şekilde öğrenci sesini kısıtlayan modası geçmiş cezalandırıcı modelleri yansıtmamaktadır.

SESSİZLİK CAN BAĞ VE BİRLEŞTİR
Herhangi bir ilişkide - okulda, sınıfta, evde veya toplumda - sessizlik bir fırsattır. Birlikte düşünmek daha derin anlayışı ve nihayetinde daha büyük birliği besleyebilir.

Sessizlik ayrıca, başkalarının seslerine, görüşlerine ve inançlarına dikkatle ve kasıtlı olarak dinlemeyi teşvik eder. Anında tepki vermeyi beklemeden ve eklemlemeden dinlemek, fikir, perspektif ve kendi kendisinden farklı olabilecek deneyimleri anlamak için alan sağlar. Bu şekilde, derin dinlemeli ve sessiz yansıma korkuları ortadan kaldırmaya, bireyler arasında algılanan ayrılıkları kösteklemeye ve çatışma çözümünü desteklemeye hizmet edebilir.

BÜTÜN TOPLUM İÇİN SESSİZLİĞİN GÜCÜ
“Sessizlik sahip olduğumuz en büyük armağanlardan biri” diyor Fred Rogers. Sessizlik Bay Rogers'ın neşesiydi ve hepimizin elinde bir hediye olduğuna inanıyordu. Yetişkinler ve öğretmenler, günlük olarak sessizliğin faydalarından da yararlanabilirler - kendilerini sessizleştirerek ve öğrencilerin tartışmalara ve doğrudan konuşmalara yönlendirmelerine izin vererek. Bu sayede, öğretmenler öğrencilerine sevinç, korku, endişe ve kaygılarını derinlemesine ve dikkatle dinleyebilirler. Sessizlik daha sonra öğretmenler ve öğrenciler arasındaki iletişim için gerekli bir araç haline gelir.

Sessizliğin kullanımı ve etkisi üzerine yapılan bir araştırma , sınıfta konuşma ya da araya girmekten kaçınmanın öğretmenlerin mesleki gelişimine yardımcı olabileceği ve “sınıf uygulamalarını daha derinden anlamak için verimli bir temel sağladığını” belirtti.

Bu cacophonous zamanlarında gezinirken, kelimeler arasındaki sessizlikte var olan anlamını bularak ve takdir eden büyük dinleyicilerin gücünü gözlemlemek harikadır. Ses yerine sessizlikle dolu bir alan yaratmak, eğitim topluluğunun üyelerinin seslerini bulmalarına yardımcı olur.

By Dana Haftalar

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/value-silence-schools

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al