Okullar Sınıflandırılıyor: Okul Yöneticileri Ve Maaşlar Bu Kategorilere Göre Belirlenecek.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

MEB'in yeni öğretmenlik meslek kanunun detayları netleşmeye başladı. Hazırlanacak yeni taslağa göre, okullar sınıflandırılıyor ve okul yöneticileri bu kategorilere göre belirleniyor belirtildi

İşte MEB2den sızdırılan yeni kanuna ilişkin detaylar
Yasa taslağında okulların koşulları, bulundukları bölgeler ve imkânlarına göre A, B ve C olarak sınıflandırılacağı öğrenildi. Bu kapsamda okul yöneticilerinin de bu kategorilere göre belirleneceği ve maaş haklarının da bu kapsamda değişiklik yaşanacağı belirtildi.

MEB’in bir dönem uygulamaya çalıştığı ancak öğretmenler arasında çok tartışılan kariyer basamaklarına da geri dönüş yapılacağı öğrenildi. Daha önce “Öğretmen, Uzman Öğretmen, Kıdemli Uzman Öğretmen, Başöğretmen” gibi başlıklarla tartışılan basamakların MEB tarafından yeniden formüle edileceği aktarıldı.

Ayrıca Doğu ve Güneydoğu illerinde, çok talep edilmeyen bölgelerdeki okullara ilişkin öğretmenlere 800 ile 1000 TL arasında ek ödemeler yapılması da gündemde.

Hükümetin seçim öncesinde bütün öğretmenlere vaad ettiği 3600 ek gösterge de yeni kanun taslağında yer aldı.

Merkezi bütçeye ciddi bir yük getirebilecek düzenlemenin sadece meslekteki en yüksek kıdem olan birinci kademedeki öğretmenlere uygulanması planlandığı öğrenildi. Bunun ayrıca emeklilik hakkını elde eden öğretmenleri teşvik edeceği ve yeni öğretmen alımlarının da önünü açacağı ifade edildi.

Ozan ÇEPNİ - Cumhuriyet

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol