Okul yöneticileri neden öğretmenleri gözlemliyor?

Okul yöneticileri neden öğretmenleri gözlemliyor?

Resmi olmayan gözlemler, takım öğretmenleri ve meslektaşları için tanıdık materyallere yeni yaklaşımlar ya da zorlu öğrencilerle etkileşimde bulunmanın yeni yolları hakkında beyin fırtınası yapmanın bir yolu olarak kullanılabilir. Ayrıca, uygulamanıza bağlı bir aynaya sahip olmanıza yardımcı olabilir ve gerçekten çalışmakta olan şeyler ve geliştirmek isteyebileceğiniz alanlar hakkında ayrıntılı olarak düşünebilirsiniz.

Mesleki gelişim sürekli bir eğitim, rehberlik ve değerlendirme sürecidir ve öğretmenlerin kariyeri boyunca devam eder. Dersinizin gözlenmesi, sinir bozucu bir deneyim olabilir, ancak akran akran danışmanlığının faydaları çoktur ve dersi gözlemleyen kişi, gözlemlenen kişiden daha fazla ve daha fazla şey öğrenemez.

Bununla birlikte, dersinizi izleyen birinin bulunması hala stresli olabilir.

Resmi gözlemler, bir eğitimcinin yeni bir pozisyona veya okula yerleşip yerleşmediğini veya mesleki gelişim için kilometre taşları ve hedeflere ulaşıp ulaşmadığını ölçmek için kullanılabilir.

Herhangi bir deneyimli öğretmen , bazı okul yıllarının diğerlerinden daha zor olduğunu, bazı sınıf kohortlarının daha zor olduğunu ve bazı konuların erişilmesi zor olduğunu söyleyecektir, böylece her sınıf farklı olduğu için kendi uzmanlığınızı ve alanlarınızı gerçekten değerlendirmek son derece yararlı olabilir. Öğrencilerinizin mümkün olan en iyi eğitime erişebildiğinden emin olmak için gözden geçirmeniz gerekir.

Profesyonel gözleminizin, ilgili herkes için bir eğitim deneyimi olduğundan emin olmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Harika Bir Ders Planlayın
Dersinizin alışılmamış yeni bir konuyla ilgili olmadığından, ayrıca tekrarlama yapılmadığından emin olun. Öğrencilerin ilgilerini çekmek istediğinizde.
Farklı öğretim teknikleriyle çeşitli öğrencilere destek sunun
Ders boyunca değerlendirme için fırsatları dahil et
Normal Sınıf Hıçkırıkları Hakkında Endişelenme
Gözlemlenip yaşamadığınız hala davranış sorunları olacaktır.
Öğrenciler tahmin edilemez ve sizi gözlemleyen kişi bunu çok iyi biliyor
Ayaklarınız üzerinde düşünmeniz ve her zaman olduğu gibi esnek olmanız gerekebilir!
Rahatla
Öğrenciler, kaynaklar, planlar ve öğrenme hedefleri olduğu kadar gözlemleniyor.
Bunu bir performans olarak düşünmemek için deneyin, bunun yerine başka bir eğitimci ile işbirliği yapma fırsatını deneyin.
Gözlemcinin odanın içinde olmadığını varsaymaya çalışmayın, bu öğrenciler için çok tuhaf görünebilir ve sadece “Bayan X bugün bizim sınıfımızda oturacak” dedikten sonra bir konuyu daha da gündeme getirecektir.
Görüşlerde ısrar et
Bazı denetçiler diğer okul görevlerinin dikkatini dağıtabilir ve gözlemleriniz hakkında size kaliteli geri bildirim vermeyi unuturlar, ancak bu süreçte önemli bir adımdır.
Gözlemler, bir değerlendirmenin bir değerlendirme formunda kontrol edilebilmesi için asla tamamlanmamalı, ders planınızın alanlarını ve bir dahaki sefere tekrar odaklanmanız gereken yerleri kapsamlı bir şekilde analiz etmenizi sağlayın.
Bazen yapıcı eleştiriyi gerçekten dinlemek zor olabilir, bu bizim egomuza zarar verebilir ve eğer bir öğrenciyken kendiniz olmasaydı, eleştirilmesi zor olabilir, ancak birinden gelen geribildirimi hatırlamaya çalışın. Sınıfta duvarda uçmak kesinlikle çok değerlidir, her şeyden önce eğitim mesleğindesiniz ve her zaman öğrenecek daha çok şey vardır.

Kaynak: https://teach.com/blog/everything-you-always-wanted-to-know-about-teacher-observation/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol