Okul Yöneticileri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Phoenix'teki bir ilkokul müdürü, Arizona öğrencilere soruyu sordu Dış link  , “Müdürler ne yapar?” “Kitapları sever”, “çocuklarla oynuyor”, “sahneye çok şey katıyor” ve “6. sınıfa kadar okulda kalabilmemiz için faturalar öder” gibi yanıtlar. dördüncü sınıflara kadar anaokulları tarafından. Öğrencilerin gün boyunca bir müdürün yaptığı her şeyi görmediklerini söylemek yanlış olur, ancak işin önemli yönlerinden bazılarını kesinlikle aldılar.

Hakikaten, öğretmenlerin çoğunun , yöneticilerinin de tüm gün ne yaptıkları hakkında hiçbir fikri yoktur . Öğrenciler gibi, öğretmenler de okul müdürlerini gün boyunca çeşitli ortamlarda görüyorlar, ancak aslında işin gerçekte ne istediğinden emin değiller. Bu, bazı öğretmenlerin okul yönetiminde iş aramaya tereddüt etmesinin nedenini açıklayabilir - sadece kariyerin belirli parçalarını görürler.

Bu kariyer yolunda biraz ışık tutmak için Austin, TX'de müdür yardımcısı Jenna Tintera ve eski müdür ve mevcut eğitim danışmanı Wendy Zacuto ile konuştuk.  Los Angeles, Kaliforniya'da dış bağlantı . Okul yöneticisinin hayatındaki bir günün neye benzediğini bize bildirdiler. Bu rolü üstlenmeyi seçen özel kişilerin gerektirdiği görev çeşitliliğine hayran kalacaksınız.

1. Sorunları düzeltir.
Elbette, bu ifadenin geleneksel görünümü var: davranış sorunları. Ama gerçekten her türlü problemi çözüyorlar. Jenna, o ve okuldaki müdürün, hademe orada olamayacağı zaman hasta çocuklardan sonra temizlendiğini açıkladı. Sıhhi tesisat ve yapısal sorunları gidermek için kullanışlı bir araç kutusu bulundururlar.

2.  Öğretmenlerine davranırlar .
Öğretmenlerin okul yöneticilerinin yapması gereken kararlardan rahatsız olmaları alışılmadık bir durum değildir. Ve bir müdür yardımcısı olmadan önce bir öğretmen olarak, Jenna nereden geldiğini anlar. Yorulduğunu biliyor ve uzun günler ve akşamlar çalışıyor. Bu yüzden ayda bir kez personel için ev yapımı öğle yemeği yapar.

3. Danışman olarak hareket ederler.
Bazı okullarda müdürler, öğretmenleri erken gözden geçirmeleri için gözlemlemek için yılda bir kez gelirler, ancak Jenna sınıfta daha sık olmayı tercih eder. “Daha önce bir eğitim koçuydum… bu yüzden müfredattan ve öğretmenler ile eğitimden ve geri bildirim vermekten hoşlanıyorum. Öğretmenlerimiz daha fazla geri bildirim ve gözlem istiyorlar, bu yüzden yardımcı olmalı! ”

Wendy bu duyguyu şöyle dile getiriyor: “Çocuklarla çalışmayı sevdiğim kadar çok öğretmenlerle çalışmayı sevdiğimi, büyümelerini izlediklerini ve öğrenmelerine yardımcı olduğunu ve birçok durumda çalışmalarından ilham aldığını öğrendim. Çocuklara yardım etme konusundaki kararlılığımın, büyük insanlar işe aldığım ve öğrenci desteği için sistemler kurmaya başladığımdan beri büyüdüğünü gördüm. ”

4. Sayıları eziyorlar.
Okul yöneticileri bütçe planlama ve taleplerinden sorumludur. Parayı nasıl ve nerede harcayacaklarını ve okul programlarını devam ettirmek için hibe ve diğer fonları bulmaya çalışıyorlar. Jenna, kendisi ve okul müdürünün “ihtiyacı olana karşı fonları sürekli olarak analiz ettiğini” açıklıyor. Birlikte oturduk ve 'dilek' listeleri yapıp bunları nasıl gerçekleştirebileceğimizi anlamaya çalışıyoruz. ”

5. Öğretmenleri dikkat dağıtıcılardan korurlar.
Müdürünüzü asla görmediğiniz ve yaptığınız zaman gerçekten meşgul gibi görünebilir. Muhtemelen ebeveynleri ile yangın söndürmek ya da öğretmenlerin üstesinden gelmek için çok ciddi davranış sorunları ile uğraşmasıdır. Yöneticiler, sınıfta öğretmenleri öğrencileriyle birlikte tutan ilk savunma hattıdır. Çalıştırıyorlar ve işten ayrılıyorlar, öğle yemeğini denetliyorlar ve öğretmenleri yaklaşan etkinliklerle ilgili hatırlatıyorlar. Wendy'nin davasında, ilk yıllarında bir ana okulda bir ebeveyn kurulu ile yakın çalıştı. Kurul, eğitimin karmaşıklıklarını gerçekten anlamıyordu ve Wendy, toplumun istediklerini düşündüğü ve öğretmenlerin mümkün olduğunu düşündüğü arasında hakem olmalıydı.

6. Bazen gittikleri gibi öğreniyorlar.
Öğretmenler genellikle Imposter Sendromundan muzdariptir. Dış bağlantı  . Öğrenciler ya da ebeveynler her şeyi bilmediklerini ya da her soru için bir cevabın olmadığını öğrenirlerse ne olacağı konusunda endişelenirler. Bir müdür olduğunuzda bu duygu büyüdü. Wendy yönetimindeki ilk yıllarını şöyle anlatıyor: “Salonların etrafında dolaşmayı hatırlıyorum,“ Ne yaparlarsa ben ne yapıyorum bilmiyorum? ” onlarca yıllık mesleki gelişim ve liderlik deneyimine rağmen.

7. Kapıda eoslarını kontrol ediyorlar.
Okul müdürleri, okul kurulları, öğretmenler, öğrenciler, ebeveynler ve yatırım yapılan topluluk üyelerini içeren bir topluluğun merkezindedir. Kendileri için neyin iyi olduğuna dayanarak karar veremezler veya kararlar alamazlar. Wendy, “Aynı şekilde, herhangi bir ideolojiye veya önyargıya dayanamazsınız.” Diye ekliyor. Okul yöneticisi olmanın getirdiği esneklik oyunun adıdır.

8. Çatışmadan uzak durmuyorlar.
Yol boyunca birisinin müdüre kızması kaçınılmaz. Bazen onu sınıftan çıkartan çok fazla projeyi tamamlaması istenmiş gibi hissettiren bir öğretmen. Diğer zamanlarda, çocuğu ofise gönderen bir ebeveyn. Ve yine de, diğer zamanlarda test puanlarının neden yükselmediğini merak eden okul panosu. Müdürlerin kalın bir cilde sahip olması ve çatışmayı bir öğrenme deneyimi olarak görme yeteneği vardır. Wendy, deneyimini şöyle açıklıyor: “İşin önemli bir kısmı, çatışmaların insanları araştırma ve öğrenme sürecine dahil etmek için topluluk oluşturma fırsatları olduğunu fark edebilmektir.”

Sınıftan müdürün ofisine geçiş yapmayı düşünüyorsanız , dikkate alınması gereken çok şey var. Prensipler, öğrenciler ve öğretmenlerle bağlantıya değer veren kişilerdir. Okul ortamını sorunsuz bir şekilde sürdürmek için öğrencilerle ön cephede olmaktan vazgeçerler. İş, çok fazla sorumluluk, geç geceler ve birisinin kabul etmeyeceği kararlar alma potansiyeline sahip. Ancak, sınıftan ayrılmaya devam edip hala bir okulda çalışmak istiyorsanız, yönetici olarak rol sadece sizin için bir iş olabilir.

Amanda Ronan Dış bağlantı  Austin merkezli bir yazardır. Bir öğretmen olarak uzun yıllar sonra, Amanda sınıftan ve eğitim yayıncılığına geçiş yaptı. K-12 notları için İngilizce, dil sanatları, okuma ve sosyal bilgiler içeriği yazdı ve düzenledi. Tam zamanlı bir yazar olmasından bu yana, Amanda fonksiyonel tıp doktorlarından tasarım okullarına, hareketli şirketlere kadar çeşitli müşterileri ile çalışmıştır. Bloglar, uzun form makaleler ve kalem YA ve çocuk kurgu yazar. İlk YA serisi, Kardeşim bir Robot, Eylül 2015'te Scobre Eğitim Basın tarafından serbest bırakılması için planlanmıştır.

-

Kaynak: https://teach.com/blog/8-things-you-should-know-about-school-administrators/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol