Okul raporları: öğretmenlerin ne söylemelerini isterdin?

Yine rapor yazma mevsimi - öğretmenlerin dizüstü bilgisayarlara takılmayan saatlerini harcadıkları zamanları, her çocuğun başarısı ve kişiliğinin gerçek ve doğru bir resmini boyamak için kelimeleri toplamaya çalışan, bu yılın sevindirici zamanı.

Engeller var. Çoğu okulun tüm yorumları olumlu bir şekilde ifade etme politikası olduğu gerçeğiyle, bazı okulların hala çocuğunuzun bir Konuşma ve Yazım makinesi tarafından öğretildiği gibi okuduğu oklarla devam eden korkunç "açıklama bankaları" tarafından engelleniyor; pil gücü azalıyor.

Bir süreklilik sorunu da var. Eğer geçen senenin öğretmeni fışkıran bir durumdaysa ve biraz daha doğru olsaydınız, ebeveynlerin son 12 ayda neyin yanlış gittiğini merak etmeleri alışılmadık bir durum değil.

Bir ebeveyn olarak, tüm olumlu raporlara ilgim yok . Çocuğumun “sevindirici bir ilerleme kaydettiğini” (kime sevinir?) Veya “sabit bir işçi” olduğunu bildiren anlamsız cümleler okumak istemiyorum. Sınıfta gerçekte nasıl olduklarını bilmek istiyorum.

Dürüstlük ve dürüstlük adına, öğretmenlerin gerçekte ne demek istediklerini keşfetmek için klişe cümlelerinin ve tekdüze yazının ötesine bakmak için tasarlanmış birkaç çeviri:

'Etraflarında olup bitenlere büyük ilgi duyuyor'
Çocuğunuzun kafası bir kasırgadaki rüzgar güllerinden daha fazla döner. Bir derse odaklandığı bilinen en uzun süre 12,3 saniyedir. Onları bir polis bilgilendiricisi olarak bir kariyere hazırlamıyorsanız, lütfen sınıf arkadaşlarına gerçek zamanlı bir raporlama hizmeti vermenin her küçük kararsızlığın onları öğretmenlerine veya sınıf arkadaşlarına sevmediğini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

'Güzel işler üreten, ancak bütün sınıf tartışmasında daha fazla konuşmaya çalışması gereken sessiz ve düşünceli bir çocuk'
Bu öneriyi dikkate almayın: bu anlamsız. Bazı çocuklar içe dönük , bazıları utangaç. İyi iş üretiyorlarsa ve iyi dinliyorlarsa ama kamuoyunda konuşmaktan nefret ediyorlarsa, neden ısrar ediyoruz? Bize zaten yazılı olarak ne düşündüklerini söylüyorlar, neden onları yüksek sesle yaptıklarını? Bu, şimdiye kadar sahip oldukları her rapor üzerine yazılmış olmaları ve hiçbir fark yaratmaması gerçeği bir yana, çalışkan içe dönük kullanıcılarımızı desteklemeliyiz. Ne de olsa, bu tavsiyeyi alıp efervesan tiplerine dönüşseler hayatın nasıl olacağını hayal edin?

'X sürekli konsantrasyonla çalışabileceğini gösterdi'
Raporun belirtmemesi gereken, bu çocuğun yeteneklerini gösterebilmesi için, göz çevresinden tüm dikkat dağıtıcıları ve sürekli bir konsantrasyon sağlamak için ayakta durma görevlisi olan bir öğretmen yardımcısı ile odanın sessiz bir köşesinde oturması gerektiğidir. Başlayabilir.

'Y sorularla dolu ve her konuda her zaman görüşlerini paylaşmaya istekli'
Çocuğunuz Shakespeare'i utandıracak dış bir monoloğa sahip. Onlar yürüyen bir bilinç akışıdır ve yalnızca öğretmenin sert yıldızlarının en ağırlarının altında nefes alır. Sınıfta soruları teşvik etmemize rağmen, çoğu sabah sorulan 62 sorudan 47'sinde aynı soru olduğu ve öğle yemeğinin zamanlaması ile ilgili olduğu zaman öğrenmenin en iyi şekilde hizmet etmediğini görüyoruz.

Belirgin kullanımı olan raporlar: canlı / canlı / efervesan / fasulye dolu
Modern okul hayatı hakkında çalışma bilgisi olmayan ebeveynler bile bunun ne anlama geldiğini bilir.

Son olarak, çocuğunuzun raporunda bu ifadelerden biri veya birkaçı ile doluysa, mutlaka endişelenmek için bir neden yoktur. Genellikle, "Çocuğunuz bazen beni duvara sürüyor ama harikalar ve ben onları seviyorum" demek istiyoruz.

Jo Brighouse, West Midlands'daki ilkokul öğretmeni için bir takma addır

https://www.tes.com/news/school-reports-what-teachers-wish-they-could-say

Anahtar Kelimeler:
öğretmenOkul Raporları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol