google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Okul özerkliği nasıl çalışır hale getirilir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Gerçek şu ki, okul özerkliğinin tanımlanması zor olan tüm bu şeyler var. Ve daha fazla özerklik, ebeveynler, öğretmenler ve okul liderleri için bir fayda gibi görünse de, önemli sorular da ortaya çıkarmaktadır. Merkezi otoriteler yeni ademi merkeziyetçi bir sistemde hangi rolü oynamalıdır? Okullar kime karşı sorumlu tutulmalı? Ve okul yönetimi tarafından verilen kararların ulusal stratejilerle aynı hizada olmasını nasıl sağlayabiliriz? Çünkü daha fazla özerklik öğretmenler ve okul liderleri için ekstra özgürlük getirebilse de, hazırlıksız olanlara ezici görünebilecek yeni sorumluluklar da içermektedir.

Bu ayın Focus'taki Eğitim Göstergelerinde, okul özerkliğini başarıya dönüştürmenin temel bileşenlerine daha yakından bakıyoruz: stratejik yönlendirme, iyi uyarlanmış eğitim, işbirlikçi bir ortam ve sağlam geri bildirim mekanizmaları.

Tüm eğitim sistemleri arasında, okulların değerlendirildiği hedefleri, yönleri ve ölçütleri belirlemek için genel bir stratejik gözetim ihtiyacı vardır. Bir şirket CEO'sunun kurumsal bir vizyon ve performans göstergeleri oluşturmasıyla aynı şekilde, ulusal eğitim sistemleri, okulların stratejilerini uyguladıkları hedefleri ve çerçeveleri sağlamalıdır. Bu kuş bakışı görüşü olmadan, daha fazla özerklik, ulusal politika ile uyumlu olmayan rastgele öğrenme çıktılarına ve okullar arasındaki daha derin eşitsizliklere neden olabilir. İsveç, bu ilk elden, karar alma yetkisini okullara aktardıktan sonra yaşadı. Transferin ardından güçlü bir ulusal çerçeveyi sürdürmedeki ilk başarısızlık, öğrenci performansını düşüren dağınık, adaletsiz bir eğitim sistemine yol açtı.

Özerklik güçlü bir yönetim uygulamasıdır… ama aynı zamanda iki ucu keskin bir kılıç olabilir.

Okul özerkliği ayrıca öğretmenlerin ve okul müdürlerinin zeminde doğru kararları vermelerini gerektirir. Bunu yapmak için öğrencilerin özgeçmişlerine, güçlü ve zayıf yanlarına ve optimal bir öğrenme ortamı için gerekli olan pedagojik uygulamalara, araçlara veya kaynaklara aşina olmaları gerekir. Öğretmenler ve okul müdürleri bu görevleri yerine getirmek için gereken becerilere sahip değilse bu zorlayıcı olabilir; ancak eğitim programları, okullarda ve topluluklarda güçlü bir işbirliği kültürüyle birlikte, daha iyi uygulamaların daha güçlü bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olabilir. Belçika'nın Flaman topluluğunda, örneğin, otonom okul toplulukları en iyi uygulamaları paylaşmaları ve kaynakları verimli bir şekilde paylaşmaları için bir platform oluşturdular.

Son önemli bileşen, merkezi eğitim yetkililerine geri bildirim vermeyi içerir. Bu geri bildirim hesap verebilirliğin ve raporlama sonuçlarının ötesine geçer; Aynı zamanda ulusal politika yapıcıların okullardaki zorlukların ve bunların üstesinden gelmek için gereken kaynakların farkında olmalarını sağlayacaktır. Politika yapıcılar ve okullar arasındaki bu tür bir diyalog, öğrenme için ortak bir vizyon oluşturmak için çok önemlidir.

Özerklik, çeşitli sektörlerde ve sektörlerde olumlu sonuçlar veren güçlü bir yönetim uygulamasıdır. Ama aynı zamanda iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Stratejik rehberlik olmadan, hesap verebilirlik çerçeveleri veya işbirlikçi mekanizmalar olmadan, okul müdürleri ve öğretmenler artan sorumluluklar karşısında kaybolmuş hissedebilirler. Bununla birlikte, etkili bir şekilde uygulandığında, okul özerkliği tüm aktörler arasında eğitim sorumluluğunu paylaşır, öğrenciler için en iyi sonuçları sağlamak için farklı rollerini kabul eder ve bunlardan yararlanır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol