Okul Önünde Açıkta Satılan Yiyecekler Çocuklar İçin Tehlike Saçıyor

Okulun Önünde Açıkta Satılan Yiyecekler Çocuklar İçin Tehlike Saçıyor. Okul önleri özellikle öğrencilerin giriş çıkış saatinde açıkta yiyecek satan tezgahlarla dolu oluyor. Çocuklar nasılsa her gördüklerini almaya meraklı olup anne babalarına yaptıkları baskı sayesinde açıkta satılan yiyeceklerden alıp yiyorlar. Peki bu yiyecekler ne kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü?

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, açıkta satılan yiyecek ve içeceklerdeki mikropların çocuklarda karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olduğunu, ayrıca ve zeka gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Okul önlerinde seyyar tezgahlarda satılan gıdaların her türlü mikroba açık olduğunu belirlen Alparslan şöyle dedi: “Bunlar özellikle gelişme çağındaki çocuklar için büyük tehlike yaratıyor.

Bu gıdalardan çocuklarımıza gelecek mikroplarla karaciğer hastalıkları olabilir, gelişim bozuklukları olabilir, fiziksel gelişim, boyların uzamaması, organların ileriye hazırlanma sürecinin yeterince sağlanmaması oluşabilir. Böbrek, karaciğer yetmezliğine, hatta zeka gelişimine etki edebilir.”

Okul önlerindeki seyyar satıcılardan alışveriş yapılmaması konusunda ailelere de büyük görev düştüğünü belirten Alparslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Okul önlerindeki seyyar satıcılardan alışveriş yapılmaması konusunda öğretmenlere ve diğer kontrol mekanizmalarıyla birlikte ailelere de görev düşüyor.

Yani eğitimde aileler, öğretmenler, okullar iş birliği yapma noktasında olmalı. Çocukların bilinçli gıda tüketimine dönük eğitimleri önem kazanıyor. Bu eğitimlerin bir parçası, okullar ise bir parçası da ailelerdir.

Dışarıda satışa sunulan gıdaların tüketilmesinin sağlık açısından her türlü risk barındırma potansiyeli taşıdığı kesinlikle unutulmamalıdır.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13