Okul Öncesinin Gerçek Amacı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Waldorf Erken Çocukluk çağındaki uzman eğitimciye göre, Kasea Myers, tüm bu soruların cevabı - eğitimin ve tahtada öğrenmenin amacı - hayatın mucizelerine kadar bir insanı açmak.

Öğrenmek için yaşıyoruz ve öğrenmeyi öğrenmek eğitimin amacıdır. Bu nedenle, okulun en büyük amacı öğrenmenin bir sevgisine ilham vermektir, böylece öğrenciler, zengin ve ödüllendirici bir yaşam sürmeyi sürdüren gerçek bir merak ve saygıyla açık sorulara yönelirler.

“Onlara yaşam ateşinin armağanını vermek istiyorum.” - Kasea Myers, Waldorf Erken Çocukluk Eğitimcisi
Myers diyor ki, “Eğitim hayattır. Sadece okul değil. Öldüğümüz güne kadar öğreniyoruz. Eğitimimiz, okulumuz, bize temelleri öğretmeli - kendilik sevgisi, başkalarının sevgisi ve toplum sevgisi. Eğitimciler olarak, katılımı ve yaşam için bir zevk kaynağı olmalıyız. ”

Myers, erken çocukluk, okul öncesi ve anaokulu yılları gibi Waldorf eğitimcileri için, bu nişan ve öğrenme zevkini oluşturmak için en gerekli zaman. Bu, doğal olarak ve gelişimsel olarak uygun bir şekilde, deneyimsel öğrenmeyle yapılır, ki bu bazen daha fazla olmasına rağmen “oyun” kelimesiyle aşırı derecede basitleştirilir. Öte yandan, genç bir öğrenciyi sindirmek ve ayrılmak için en kolay yol bir 2B öğrenme ve konferans ortamıdır.

Akademisyenler için doğru yaş ve ortam var, ancak Anaokulu ve Anaokulu değil. Myers, A ve Elma harfleri hakkında öğrenme örneğini kullanmayı sever. Birisi “elma” kelimesini söylediğinde, akla ne geliyor? Bazıları için bir elmanın çizgi film resmi. Ya da belki de üzerinde kelime elma ile bir flashcard. Diğerleri için bir masa üstünde veya eldeki veya ağızdaki bir elma olabilir. Myers, “elma” düşüncesindeki bu anlık deneyimin, muhtemelen meyvenin kendisi ile ilgili ilk deneyimlerimizden kaynaklandığını ileri sürüyor.

“Waldorf pedagojisinde, okul öncesi ve anaokulunda sesler ve görsellerle sayıların ve ilişkilerin sevgi ve ilişkilerine ilham vermek için zaman ayırırız. Tamamen bütünsel bir çalışmadır ve daha sonra matematik ve dil sanatları akademisyenlerine dönüşen kaliteye odaklanır. Gelecek akademik katılımı içten dışa vurgular. ”

Waldorf okul öncesi ve anaokulu odasında, Waldorf öğrencileri elmaları tutuyor, öğretmenlerin onları kesmesine yardımcı oluyor, yemek yiyor, onlarla birlikte yemek pişiriyor, hatta ağaçta büyüyor… hatta elmadan “A” harfi ile başlar. ”İle“ Aaaa ”sesini çıkarır.

“Bu daha derin bir öğrenme için gerekli bir bağlantıdır” diyor Myers ve ekliyor: “Elma ve onun kaynağını, ağacını, meyveleri ve botaniği öğrenmeden önce onun için bakım ve sevgiyi geliştirmek için kutlamak. Erken çocukluk programımızdan öğrenmenin sevgi ve kutlama temeli, hepimizin bir konu başlığı altında bize ulaşan bir yaşam boyu daha derin bir öğrenmeyi gerçekleştirmek için hayata karşı duyduğumuz meraklı ve harika ilişkiyi yaratır. ”

Öyleyse hepsi bu kadar mı? Sadece çocuklara hayatı sevdirmek, eğlenmek, eğlenmek ve eğlenmek için mi öğretmek? Bazı ebeveynler oyunun üç ve dört yaşındakiler için iyi olduğunu düşünürler, ancak beş yaş ve altı yaşındakiler Flashcards ve fonetiklere bakmadığında endişelenirler.  

Myers, bu temel dayanışma ve zenginlik temeli kurulurken, erken çocukluk döneminde sayısız önemli günlük öğrenme fırsatlarını destekliyor. Ve bu dersleri 2B öğrenme lehine acele etmek, büyük sonuçlarla yapılan bir hatadır.

“Beş ve altı yaşındaki çocuklarımızın bu son yıllara ait deneyimsel öğrenime ihtiyaçları var. Yapacakları önemli işler var. Çocukların, ilköğretimin son yılında yapıcı, özünde güdümlü ve yaratıcı öğrenimden fırlatılmaması esastır. Eğer bir 2B akademik deneyime acele edilirlerse, daha sonra daha ileri akademik öğrenim için ihtiyaç duydukları nörolojik yolları ve bağlantıları geliştirme fırsatını sonsuza dek kaçıracaklardır. ”

“Bu, anaokul yılı, akranlar arasındaki karmaşık ve ayrıntılı müzakere dünyasını incelemek, daha derin hikaye çizgilerini yönlendirmek ve beyinde daha fazla yol ve bağlantı inşa etmek için yeterli dayanıklılık oluşturdukları yıl. dikkat, dürtü kontrolü, sosyal beceriler ve kişisel saygınlık gelişimi… sadece birkaçı. Bir yıl kadar akademisyenler, bu öğrenme fırsatlarının sonsuza dek özlenebileceği anlamına gelir. ”

Deneyimsel öğrenme ve temel akademik becerilerin gelişimi Waldorf Anaokulu ve Anaokulunda nasıl görünür?

Müfredat


Waldorf Anaokulu ve Anaokulunda müfredat var mı? Evet! Myers, bazen müfredat içermeyen bir ortamda serbest oyun ve açık yapılı olmayan fırsatlar ile karıştırıldığını söylüyor. Bu gerçeklerden uzak. Şöyle açıklıyor: “Waldorf programı, bir çocuğun deneyimsel öğrenmeye olan merakını desteklemek için yeterli özgürlüğe izin veren bir günlük program ve ritim ile birlikte çok kasıtlı bir sınıf ortamı sağlıyor.” 

Çocuklar gelişmek için yapıya ve güvenliğe ihtiyaç duyarlar ve Waldorf erken çocukluk sınıfları ve müfredatları bu temelleri sağlarken, öğretmenlerin bir gün ve derslerin toplu sınıf ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değiştirip değiştirmelerine de esneklik sağlar.

“Waldorf eğitimcileri bireysellik için bir alana sahipler ve günlerini bireysel sınıflarının ihtiyaçlarına göre düzenleyebilirler. Bu esneklik, çocukların kendileri tarafından yönlendirilmeleri için de yer bırakmaktadır ve öğretmenlerin bu öncüleri kendi istekleri ve meraklarıyla almalarına izin vermektedir. Bu çok önemlidir - sınıfta bireysellik alanı ve öğretmen tarafından kendiliğinden öğretim için alan. ”

Yaratıcı oyun
Küçük çocuk nasıl bir proje üzerinde dikkat çekmeyi, takip etmeyi, müzakere etmeyi ve pes etmeyi öğreniyor? Derin arzulanan bir şeyi yapma isteklerini kullanarak. Üçüncü sınıf öğrencilerinin zor bir matematik problemine yaklaşırken bu nitelikleri göstermelerini istiyorsak, bu şeyleri kalp meselelerinde yapmak için pratik yapmalarına ve deneyimlerini ödüllendirmelerine izin vermeliyiz.

Myers beş yaşındakilerin örneğini veriyor. Bazıları bir gemi inşa etmek ve oynamak isterken diğerleri ev inşa etmek ve oynamak ister. “Sosyal durumlarla uğraşabilir ve çalışabilirler ve diğer tarafa gidebilirler mi? Sağlıklı ve mutlu bir şekilde ilerleyin mi? Bu duygusal ve fikir yatırımına özenle yöneldikleri çok fazla ayrıntı var. Doğal olarak, projelerini sağlıklı bir şekilde kolaylaştırmaya yönelik doğal olarak yatırımlardır. Bu çok önemli bir iş. Bu zamana ihtiyaçları var çünkü bu yetenekler, ilkokulun çalışmasına girmeden önce bu yetenekleri geliştirmeleri için son şansları. ”

Açık oyun
Ebeveynler genellikle Waldorf çocukların dışarıda geçirdikleri zaman miktarını severler. Çocuklar hareket etmeli! Myers, bize, Okul Öncesi ve Anaokulunda günde birkaç kez dışarıda olmanın hareket kadar öğrenmeyi hatırlatır.  

“Dış dünya, plansız olanakların dünyası. Bir çocuğun, doğal dünyada, güvenlik ve güvenlik, uzayda ve zamanda bir yönelim duygusu oluşturması gerekir. Bir okul, bir öğretmen, doğal olarak dışarıda meydana gelen bağlantıları ve etkileşimleri simüle edemez. Olasılığı ve öngörülemezliği yönetmek gerekli bir beceridir ve açık havada bin kat büyütmüştür. Anlamı, aynı kayayı bir günde beş veya on kez kaldırabilir ve her seferinde farklı bir şey görebilirsiniz. Bu deneyimi iç mekanlarda hiçbir zaman simüle edemedim ve genç zihnin yaptıklarını asla kopyalayamam. ”

Gıda
Çocuklar sınıfa girdiğinde, atıştırmalık için malzemeler masaya dikkatlice yerleştirilir. Atıştırmalık çorba ise, sebzeler, kesilmeye ihtiyacı olan, bakır tencerenin ve tahta kaşıkların yakınında dinleniyor. Baharatlar ölçülmeyi beklemektedir. Çocuklar bu ekranda büyük ilgi görüyor. Myers, çocukların kendinden öncülük ettiği lahana ve karabiber gibi öğelerle hayranlıktan bahsetti. Kale ve olasılıkları hakkında gerçek bir düşünce kuruluşu oluşturan çocukların hikâyesini anlatıyor.

“Lahana konusunda iğrençti. Bu nedir? Onun acı! Pişirildiğinde nasıl olacak? ”

Lahana pişirildi ve Myers eve nasıl sonuç çıkaracağını dilemeyi anlatıyor. “Şaşırtıcı ve sulu, lezzetli ve mükemmeldi ve çocuklar gülüyorlardı ve lahana söylendikleri sırada ağzından düşüyordu. 'Bu çok iyi!' Bizi üç günlüğüne ağzımıza lahana koymamız için bir oyun geliştirdiler ve öyle yaptık. Günün deneyimi, o günlerin neşesi, lahana idi. Buna inanabiliyor musun? Bu bir başarı. Sadece sağlıklı bir gıda ile olumlu bir deneyim yaşadıkları için değil, hepsi yeni bir şey denedikleri ve olumlu bir deneyim yaşadıkları için. Ve bu onların fikriydi, ilgi çekici ve eğlenceli hale getiren meraklarıydı. ”

Gıda ve doğal haliyle onunla olan bağlantımız da, Waldorf müfredatının önemli bir parçasıdır. Çünkü dünyadaki parçaların nasıl anlaşıldığı ve bu unsurların kendi hayatlarımızla nasıl ya da bunlara karşı nasıl çalıştığını anlamak için bütün ve bağlantılı bir yaşamda gereklidir. kendi amaçlarımız için. Bu, yiyeceklerin, kıyafetlerin, evlerin ve benzerlerinin bulunduğu basit dersleri içerir.  Myers, “Bu bağlantıları yapmak için zihni yatıştırır ve güçlendirir” diyor.

Hikaye ve Şarkı
Deneyimsel öğrenme alanı, dil sanatlarının temelini bütüncül bir biçimde öğretmek anlamına gelir. Bunu yapmanın en iyi yolu hikaye üzerinden. Albert Einstein'ın ünlü olarak söylediği gibi, “Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, masalları okuyun. Daha zeki olmalarını istiyorsan, onlara daha fazla masal oku. ”

“Hikayeler anlattığımızda çocuklar, harflerin ve seslerin deneyimini, ritim ve kafiye ve kadansın nasıl birlikte gittiğini seviyorlar. Daha sonra buna daha fazla katman ekliyoruz ve bunları kukla şovları veya şiir ya da hareketle şarkı olarak sunuyoruz. Artık dil ve okuma için bu temel, beden ve beynin tüm farklı parçalarını ilham verici ve sevecen bir şekilde meşgul ediyor. Bütünsel ve kaliteye odaklanıyor. Deneyimsel alem tamamen bütünleşmiş demektir. ”

Myers'a göre Waldorf pedagojisi hakkında harika bir şey, karışık yaş sınıflarında iyi çalışmasıdır çünkü bir çocuk bu dersleri farklı seviyelerde deneyimleyebilir, çevreden ihtiyaç duydukları şeyi alarak, yıldan yıla, daha derinden Sınıfta beş ve altı yaşındakilerin kendileri tarafından yönetilen temel ve daha zorlu çalışmalarını yapmak. Kim aynı zamanda genç yaşıtlarına rol model ve mentor olarak hizmet eder. Bu şekilde, hiç bir çocuğa hiç bir şey zorlanmaz ve hiç çocuk hiç sıkılmaz.  

Gerçek Fark
Özetle, Myers, Waldorf Anaokulu ve Anaokulu'nu erken çocukluk eğitiminin engin ve sürekli değişen dünyasında gerçekten özel kılan şeyleri paylaşıyor.  

“Belirli bir eğitim türü ile ilgili değil. Bu, hayat, insanlar ve bağlantı hakkında, kendiniz, arkadaşlarınız ve dünyamız için bir esenlik duygusu hakkında. Okul, özellikle Okul Öncesi ve Anaokulu, çocukların bu deneyimler için vakıf kurmaları için bir yer olmalıdır. Çocuk olsunlar, meraklarını kullanın, büyülü saygılarını koruyun. Daha sonra akademisyenler için çok zaman alacaklar. Yakında onlar mevsim bilimi hakkında öğrenecekler. O zamana kadar, büyükbabam ateşi ve Rahibe yağmuru hakkında şarkı söylemelerini sağlayın. ”

Kaynak: http://phillywaldorf.com/true-purpose-preschool/

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al