Okul Kantinlerinde Satılan Tost Ve Poğaçalar İçin Flaş Karar

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Türkiye genelei okullarda satılan ve öğrencilerin en çok satın aldığı yiyeceklerin başında poğaçalar ve tostlar ilk sırada geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı Ve sağlık Bakanlığı okul kantinlerine çeki düzen vermek için birlikte hareket ediyor. Ülkemizde 7-8 yaş grubu çocukların obez olmasını engellemek için tostları ve poğaçaları küçültme kararı alındı

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre araştırmalar, Türkiye’de 7-8 yaş grubu çocukların yüzde 22.5’inin fazla kilolu ve obez olduğunu gösteriyor. Sağlık Bakanlığı da bu nedenle MEB ile okul kantinlerindeki yiyecek ve içecek standardını korumaya çalışıyor. Bu amaçla hazırlanan ‘Okullarda Yiyecek ve İçecek Standartları’ kitapçığındaki yeşil grup (meyve, kuruyemiş, doğal mineralli su, yoğurt, ayran, şekersiz sakızlar gibi) yiyecek ve içeceklerin tüketimi özendirilecek. Bunların okullarda her gün bulundurulması sağlanacak. Turuncu gruptaki (şeker eklenmemiş kahvaltılık gevrekler, simit, poğaça , tost gibi unlu mamuller, yağsız işlenmiş etler, dondurma, yüzde 99’u meyve suyu içeren yenilebilir buzlu ürünler gibi) yiyecek ve içeceklerin ise sık tüketilmesi önlenecek. Bu nedenle okula girecek poğaçalar, simitler ve tostlar küçülecek. Tuz yerine baharatlar kullanılacak.

Okul kantinlerinde yapılan denetimler gerçekten güzel olaylar. Yalnız kantin denetimlerinde kantinlerde satılan şekerli yiyeceklerin ve içeceklerinde önüne geçilmeli ve yasaklanmalı. Çünkü sadece yostların ve poğaçaların boyutlarının küçülmesiyle çocukları obeziteden koruyamayız. 

Hürriyet

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol