Öğretmenlik=Sabır Gerektiren Bir Meslektir!

Eğer öğretmen olmaya karar verdiyseniz, mutlaka sabırlı bir insan olmanız gerekmektedir.

Asabi, sinirli, ve hırçın olmanız demek mesleğinizde başarısız olmanıza neden olur.

Mesela bir sınıf öğretmenisiniz diyelim, 1. sınıfları okutacaksınız; ve en az 25-30 tane 6 ila 7 yaşlarında öğrenciye sınıfta bir şeyler öğretmeye çalışacaksınız. Her öğrenci farklıdır, hem anlama olarak hem karakter olarak. Bazı  çocuklar çok akıllı uysal ve zeki olurken bazıları da tam tersi.

Sürekli yaramazlık yapan öğrenci tüm sınıfın dikkatini dağıtır. Bu tip öğrencilerin yaptıkları yaramazlıklara ister istemez ses çıkarıp, cezalar verebilirsiniz. Ama asıl önemli şey! Sizin öğrenciye karşı tutumunuz. Herhangi bir sinir krizi geçirmenize sebebiyet verecek derecede yaramazlığı olan bu öğrenciye sinirle zarar vermeniz durumunda, "biliyorsunuz şu anki sistemde hep öğrenciler haklı" sizin başınızı ağrıtabilir. 
Sınıf öğretmenlerinin işi hem çok zor hem de branş öğretmenlerine nazaran daha kolay. Çünkü branş öğretmenlerinin öğrencileri ergenlik çağındaki çocuklar oluyor. Ergen öğrenciler her zaman daha çok zorluk çıkartır. Mesela lise öğrencileri " Hele ki Zamane Gençleri" onlara hiç bir şekilde laf anlatamazsınız. Basın'dada sürekli gördüğümüz gibi, öğrencileri tarafından yaralanan hatta öldürülen öğretmenlerimiz var. Ne kadar sabırlı olsanız dahi sizi çileden çıkaran ergen topluluğu. 

Öğretmen olarak öğrenciye aşırı derecede sert davranmak, disiplin sağlamanıza engel olur. Daha yumuşak ve daha ılımlı yaklaşmak "Bunların dozunu iyi ayarlamak gerekiyor" öğrenciler üzerinde daha olumlu bir iz bırakır.

Yani ne çok sert, nede çok yumuşak olmak öğretmenin kazancı demektir. 

Kaynak: www.ogretmensitemiz.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol