Öğretmenlerin profesyonel olmaları neden önemlidir?

Eğer internet üzerinde öğretmen profesyonelliği terimi için arama yapacak olursanız, profesyonel kıyafetler öneren veya öğretmenlere “bak” öneren web siteleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu, yeni bir öğretmenin bazı kullanımları olabilse de, görünüş pek çok politikacı, okul liderleri ve öğretmenlerin kalite profesyonel öğretmen gücüne ihtiyaç duyduklarında akıllarında durdukları şey değildir.

Öyleyse öğretmen profesyonelliği hakkında konuştuğumuzda tam olarak ne demek istiyoruz? Odaktaki yeni öğretme özeti: Öğretmen profesyonelliği , öğretmen profesyonelliğinin öğretmenin bilgisi, özerkliği ve akran ağlarına üyeliği ile ilgili olduğunu göstermek için Öğretme ve Öğrenme Uluslararası Anketi'nden (TALIS) alınan sonuçları kullanır. Bunlar daha etkili öğretime yol açan temel unsurlardır.

Yeni dayanarak öğretmen profesyonelliği Destekleyici: OECD raporuna Kanıt TALIS 2013 , kısa farklı ülkelerde öğretmen profesyonellik farklı yönlerine odaklanmak olduğunu göstermektedir. Örneğin, bazı sistemler, öğretmenlerin mesleki gelişimini teşvik etme, öğretmenlere daha fazla karar verme (örn. Ders teklifleri veya öğretim içeriği) yoluyla özerklik üzerine odaklanma ve akranlarına odaklanma gibi faaliyetlerle öğretmen bilgi tabanını desteklemeye daha fazla önem vermektedir. güçlü ağlar yetiştirmek yoluyla ağlar.

Bu farklı uygulamalar, kaliteli bir öğretim gücü için önemli bir temeldir ve öğretmenlerin işleriyle ilgili olarak neler hissettiklerini etkiler. Öğretmenler akran ağları ve bilgi tabanının geliştirilmesi için daha fazla destek olduğunda, daha tatmin ve özgüvenli ve toplumda öğretmenlik mesleğinin değeri daha yüksek bir algı var.

Güçlü öğretmen profesyonelliğini destekleyen uygulamalar özellikle yüksek sosyo-ekonomik dezavantajlı öğrenciler, ikinci öğrenciler veya özel ihtiyaçları olan öğrenciler (yüksek okullar) olan okullarda faydalıdır. Bu tür okullardaki öğretmenler, iyi performans gösteren, düşük gereksinimli okullarda öğretmenlere yabancı olan birçok zorlukla karşılaşabilir. Ne yazık ki, öğretmen profesyonelliğini destekleyici uygulamalar, birçok ülkede düşük ihtiyaç okullarından daha yüksek oranda görülmemektedir. Bu, zor durumlardaki öğretmenlere bir destek sağlamak için kaçırılmış bir fırsattır, özellikle de öğretmen profesyonelliği ile iş memnuniyeti arasındaki pozitif ilişki yüksek ihtiyaç okullarında artmaktadır.

OECD raporu, öğretmen yetiştirmeyi ve özellikle öğretmen profesyonelliğini geliştirmek isteyen sistemlere açık öneriler sunar. Öğretmen profesyonelliğini arttırmak için, sistemler, tümevarım ve mentorluk programları sağlamalı, mesleki gelişime katılım için teşvik oluşturmalı ve öğretmen işbirliğini güçlendirmelidir. Bu uygulamaları destekleyerek, paydaşlar daha profesyonel, daha mutlu ve daha özgüvenli bir öğretim gücü oluşturabilirler. Sonuçlar öğretmenin görüntüsünde görülmeyebilir, ama kesinlikle öğretme ve öğrenmenin kalitesinde görülebilir.
 

Kaynak: https://oecdeducationtoday.blogspot.com/2016/02/why-teacher-professionalism-matters.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.