Öğretmenlerin Hizmet İçi Eğitimi Sil Baştan Değişiyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bakan Selçuk: Hedeflerinin arasında iyi öğretmenler yetiştirmek olduğunu dile getirirken, "2023 Eğitim Vizyonu" hedeflerinin arasında nitelikli öğretmen yetiştirme polikası uygulayacaklarını belirtti. Bakan Selçuk'un açıklamalrı şu şekilde devam etti

 
Selçuk, eğitim öğretim sürecinde, iyi öğretmenler yetiştirmenin önemine değindi. 
 
"12 Eylül'den beri bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmadı ve öğretmen okullarının dejenerasyonu ile birlikte 1970'lerdeki terör belası nedeniyle dejenerasyonundan sonra bizim eski köy enstitüsü, öğretmen okulu, yüksek öğretmen okulu geleneğimiz kırıldı. Biz bu geleneği bıraktık, bir eğitim fakültesi modeline geçmeye çalıştık fakat bu da dokuya uymadı."
 
"Öğretmenlerin hizmet içi eğitimi tümüyle yeniden modellenecek" 


 
 
Selçuk, öğretmenlerin yetiştirilmesi konusunda Yükseköğretim Kurulu ile birlikte çalışacaklarını, ani bir değişiklik olmadan belirli sayıdaki eğitim fakültesinde yapılabilecek değişiklikleri ele alacaklarını ifade etti.
 
"Dünyada bazı eğitim fakülteleri uygulama, bazıları araştırma ağırlıklı. Biz de bazı eğitim fakültelerini öğrenme öğretme ağırlıklı, uygulama ağırlıklı, eski öğretmen okullarının yeni versiyonu gibi kurabilir miyiz? Bunun ilgili bir mutabakatımız var. Öğretmen yetiştirmenin kaynağına da bir şey yapmak söz konusu olacak. Formasyon dediğimiz şeyin sistemi nasıl sıkıntıya soktuğuna şahitsiniz, bununla ilgili bir takım çalışmalar olacak. Bütün öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene içinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi olması konusunda bir hedef koymak, gözetmek söz konusu olacak."
 
Ziya Selçuk, bunun uzun soluklu bir maraton olduğunu vurguladı. 
 
"Gün gün göreceksiniz, bu hafta, önümüzdeki hafta göreceksiniz, onlarca yenilik gelecek. Hepsinin altyapısını kurmaya çalıştık. Hemen haftaya yeni uygulamalar başlayacak ama bunlar sistemi rahatsız eden şeyler değil. Diyelim ki haftaya ASELSAN ile protokol imzalayacağız. Savunma sanayi teknolojileriyle ilgili, lazer optik ve benzeri konularda iş garantili lise açıyoruz. Bunun gibi onlarca yüzlerce okul açacağız. Hemen kısa sürede açacağız. Bunun gibi çok sayıda projeleri peş peşe göreceksiniz. Uzun soluklu derken birkaç sene bir şey yapmayacağız anlamında söylemiyorum. Her gün yapacağız ama bunun verimi, kaidesinin oturması açısında zamana ihtiyaç var."

Umarız yıllardır devam eden yanlış eğitim sisteminden çıkıp, daha güzel ve faydalı bir eğitim sistemine geçişimiz gerçekleşir. Tüm eğitim çalışanlarının ortak düşüncesi ve ortak istekleri Ülkemizde, daha kaliteli ve nitelikli bir eğitim sisteminin uygulanması. 
TRTHaber

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al