Öğretmenlerin Gelişmesine Yardımcı Olmak

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir okul liderinin yeni bir yıl başladığında sorması gereken en önemli soru şu: “Öğretmenlerin duygusal direncini nasıl geliştirebilirim?” Esneklik, sıkıntıdan sonra, fırtınaların hayatımızdaki hava koşullarını etkileme becerisinden sonra geri dönme yeteneğidir. Her zaman bizim tarlalarımızda öngörülebilir ve tahmin edilemez zamanlar boyunca dönecek olan meteorolojik olaylar gibi, yaşadığımız sürece, beklenen ve beklenmeyen zorluklarla karşılaşacağız. Değişim, güvenebileceğimiz tek şeydir, bu da her zaman esnekliği geliştirmemiz gerektiği anlamına gelir.
Bir hedef olarak esnekliğe odaklanmak, tükenmişliğin önüne geçmenin ötesine geçme fırsatı da sunar. Esneklik sadece hayatta kalmak değil, yaşamda gelişmekle ilgilidir. Ve okul liderleri, eğitimcilerin gelişebileceği koşulları yaratmaya kararlı olmalıdır. Bu, öğretmenleri korumaya yardımcı olabilir ve bu onların uygulamalarını büyütmeye, sıcak ve davetkar sınıfları geliştirmeye ve yeni öğretmenleri desteklemek ve yönlendirmek için gönüllülük yapmaya adanmaya devam edecekleri anlamına gelebilir.

Okul müdürlerinin esnekliğin gelişebileceği koşulları yaratabilecekleri beş yol vardır, bu da eğitimcilerin (ve çocukların) gelişmelerine yardımcı olabilir.

1. Duyguları kabul edin. Öğretim duygusal emektir. İnsanların duyguları vardır. Öğretmenler duyguları gösterdiğinde, onları düzeltmek zorunda değilsiniz. İnsanlar çoğu zaman duyguları basitçe kabul edildiğinde daha iyi hissederler. “Sizi endişeli hissettiğinizi görebiliyorum” veya “Sesinizdeki hüsranı duyuyorum” gibi basit bir şey söyleyebilirsiniz. Duyguların olması ve bunları ifade etmek için OK yapın. İnsanlara, duygularını sağlıklı yollarla yanıtlama ve ifade etmenin bazı yollarını öğrenmelerine yardımcı olmanız gerekebileceğini bilin. Bu, diğer insanların duygularını tanıyabilmeniz ve duygularınızla ilgili kendi hislerinizi yönetebilmeniz için kendi duygusal zekanıza konuşur. Bir liderin duygusal zekası, liderliğin birincil yönüdür, çünkü Daniel Goleman, Öncü Liderlik: Duygusal Zekanın Gücünü Gerçekleştirmek adlı kitabında tartışır..

2. Öğrencilerle ilişkileri iyileştirmeye öncelik verin. Öğretmen tükenmişliği incelendiğinde, öğrenci davranışları, hangi orta öğretmenin kendi tükenmişliklerine atıfta bulunduğu en yüksek şikayet olmuştur. Öğrenci davranışlarını yeniden gözden geçirmek, çocuklarla ilişkiler kurmak ve öğrenciler için empati kurmalarını sağlamak için öğretmenlere rehberlik etmemiz ve rehberlik etmemiz gerekir. Bunu konuşmada basit bir şekilde yapın, örneğin, “Cherrie gözlerini yuvarladığında saygısız hissettiğinizi duydum. Davranışlarını yorumlayabilmenin başka bir yolu var mı? Ne hissettiğini düşünüyorsun? ”Zayıf yönetime sahip bir öğretmen, öğrencilerle zayıf ilişkileri olan bir öğretmendir. Öğretmenin etki alanı içinde en çok neye odaklandığına - onun çocuklarla olan ilişkisine odaklanın.

3. Yardım istemek için normal ve kabul edilebilir hale getirin . Öğretmenler, savunmasız ve yetersiz görünme korkusuyla meslektaşlarından uygulamalarıyla ilgili kuşkularını ve endişelerini sürdürme eğilimindedir. Soru sormak, risk almak, hata yapmak ve tavsiye istemek değerli ve değerli bir ortam yaratın. Bunu kendiniz tasarlayın: Tavsiye isteyin, bir şey bilmediğinizi söyleyin, yaptığınız hataları kabul edin ve aldığınız riskleri paylaşın. Ve zor anlarda, “Bu meydan okumadan ne öğrenebilirim?” Diye sorun. “Sadece bu soruyu sormak esnekliğinizi artırabilir. Savunmasızlığı, mücadeleyi ve büyümeyi kutlayın. Bu özellikle, öğretmenlik mesleğinin ilk yıllarında mesleğin stres ve zorluklarından yoğun bir şekilde aşılamaya ihtiyaç duyan yeni öğretmenler için geçerlidir.

4. İnsanlar arasında destek yapıları inşa edin . Bazı araştırmalar, öğretmenlerin meslektaşlarından veya iş arkadaşlarından gelen desteğin tükenmişliğe karşı en önemli tampon olduğunu göstermektedir. Daha sonra, eğer fantastik, destekleyici bir meslektaş ağına sahip olsaydınız, bu araştırmaya gerek duymazsınız, sadece stresin daha kolay yönetilmesini değil, daha çok çalışmayı da başarmışsınızdır. Ve unutmayın: Neşemiz nihai amacımız olmalı. Okul liderleri, bu araştırma özgürleşiyor çünkü herkese bakmanıza gerek olmadığını öne sürüyor; Birbirinizi destekleyebilecek ekipler kurmanız, yeni öğretmenler ve danışmanlarla yeni öğretmenler oluşturmanız ve öğretmenlerin kaçınılmaz olarak düştüklerinde düşecekleri ağlar kurmanız gerekiyor.

5. Takdir kültürünü teşvik edin. Öğretmenlerin müdürleri hakkında sahip oldukları en iyi şikayet şöyledir: Takdir edilmezler. Personele, nasıl takdir edilmek istediklerini ve neyi takdir etmeyi umduklarını sorarak işe başlayın ve geçen yıl yaptıkları bir kaç şey için, kabul edilmelerini dilediklerini sorun. Daha sonra personelin takdirini rutin hale getirin. Ve toplantılarda yapıları kurarak insanların birbirlerini ve kendilerini takdir etmelerini sağlayın. Tüm takdirini yapmak zorunda olmadığınızı bilin. Sağlıklı bir okul kültüründe, öğretmenler ve çocuklar, ebeveynler ve personel, personel ve ebeveynler vb. Bu kültürün güçlenmesini sağlamak senin işin.

Eğer okul liderleri personelin direncini artırmaya odaklanmışlarsa bu yıl neler olabilir? Çocukların deneyimi nasıl değişebilir? Liderlik deneyiminiz nasıl değişebilir? Bu yeni okul yılı için bir odak noktası olarak dayanıklılığı artırmayı düşünmenizi tavsiye ederim. Ayrıca kendi esnekliğinizi artırabilir.

By Elena Aguilar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol