Öğretmenleri geliştirmek, okul müdürlerini de geliştirmek demektir

ALAN J. BORSUK tarafından 20 Aralık 2010

Chuck Moore, Milwaukee'deki Eastbrook Akademisi'ne gidiyor. Bu fotoğrafta Moore (ortada) anaokulunu dinliyor Amani Minor, 5, okul çalışmasını ona anlatıyor. (Fotoğraf Michael Sears / Journal Sentinel)

Charles Moore, işinin öğretmenlerin ve öğrencilerin büyüdüğü bir bahçe yaratmak gibi olduğunu söylüyor.

5375 N. Green Bay Ave.'deki özel okul olan Eastbrook Academy'nin müdürü olan Moore, “Sadece güçlü öğretim liderliğinden daha fazlası” diyor. Bu sadece disiplini veya bütçeleri veya programları veya müdürün işinin diğer yönlerini denetlemekten daha fazlasıdır.

İyi bir müdür, öğrencilere öğrenciler arasındaki canlı başarıya doğru uzun bir yol kat edebilir. Kötü ya da (daha yaygın) vasat bir müdür, öğrencilerden mümkün olan en iyi büyümeyi ve öğretmenlerden en etkili performansı elde etme çabalarını durdurabilir.

Bir bahçe oluşturmak narin, karmaşık ve talepkar olabilir. Eğitim yoluyla çok şey öğrenilebilir. Bazı insanlar sadece yeşil başparmaklı gibi görünüyor. Bahçeden kimin sorumlu olacağının bilge seçimleri önemlidir.

Bu, müdürlerin etkinliğini arttırmaktan bahsetmeden öğretmenlerin etkinliğini arttırmaktan söz edemeyeceğiniz anlamına gelir. Öğretmenler gelişmek için iyi bir ortama ihtiyaç duyarlar ve bu ortam - okul kültürü olarak adlandırılır - müdürle başlar.
 
Okul müdürlerinin, öğretmenlerin meseleleri üzerine sıcak tartışmaların yanında yer alması dikkat çekicidir.

Ama ikisinin de çok paralellikleri var: Nasıl seçilir, eğitilir, atar ve geliştirilir. Öğrenci ilerlemesinin değerlendirme ve ödeme konusunda bir faktör olması gerekip gerekmediği. Zayıf oyuncular hakkında ne yapmalı.

Ve sadece müdürler için listeye bir ek var: Öğretmenlerin işe alınması, atanması ve taşınmasında onların gücü ve rolü ne olmalı.

Bazı uzmanlar, temel kaliteyi geliştirmenin sadece daha fazla dikkati hak etmediğini, eğitimin bir bütün olarak geliştirilmesi için özellikle iyi bir strateji olacağını iddia ediyorlar.

New York merkezli Wallace Vakfı, başlıca kaliteyi teşvik etmede, araştırma ve programlara yoğun yatırım yapan bir lider olmuştur. Vakfın başkanı M. Christine DeVita, Kasım 2009'da yapılan bir konferansta şunları söyledi: “Sonuç olarak, iyi müdürlere yapılan yatırımlar öğretimi ve öğrenmeyi iyileştirmek için özellikle uygun maliyetli bir yoldur.”

Değişiklikler yavaş geliyor

Bazı eyaletler müdürler yetiştirmek, seçmek, atamak ve değerlendirmek için yenilikçi yollar başlatırken, Wisconsin'deki değişim mütevazı olmuştur.

Milwaukee'de, temel gelişme acı bir nokta olmuştur. Bununla birlikte, devletin en büyük bölgesi olan Milwaukee Devlet Okulları'nın yeni liderleri, seçim ve atama sürecini daha açık hale getirmeyi ve müdürleri daha sorumlu tutmayı amaçlıyor.

Daha İyi Bir Müdür Oluşturmak
Mükemmel ana hazırlık programlarının temel özellikleri:

• Eğitim, örgütsel gelişim ve değişimi yönetmeye odaklanın. 
• Okullarda, uzmanların rehberliği altında liderlik bilgisi ve becerilerini uygulayacak eğitim prensiplerini sağlayan stajlar. 
• Mentorluk modelleme, sorgulama ve gözlem üzerine odaklanmıştır. 
• Bağlama teorisinin uygulamaya koyulmasını gerektiren gerçek dünya durumlarının kullanılması. 
• Eğitim ve uygulama ile işe alım, hazırlık, işe alma ve devam eden rehberlik için boru hatları arasında tutarlılık yaratmak için üniversiteler ve okul bölgeleri arasında işbirliği. 
• Uzman, dinamik öğretmen olarak tecrübe ve eğitime yönelik iyileştirme taahhüdüyle yüksek kaliteli adayların yoğun bir şekilde işe alınması.
• Tam zamanlı staj ile yoğun bir programı tamamlamak için eğitim prensiplerini sağlayan mali destek.

Kaynak: “Değişen Dünya İçin Okul Liderleri Hazırlamak: Örnek Liderlik Gelişim Programlarından Dersler”, Darling-Hammond, L .; LaPointe, M .; Meyerson, D .; Orr., MT ve Cohen, C. (2007). Stanford, Kaliforniya Stanford Üniversitesi, Stanford Eğitim Liderliği Enstitüsü.

Justin Snider tarafından derlenmiş

Özellikle okulların tarihsel olarak düşük performans gösteren popülasyonlardan çok sayıda öğrenciyi kaydettiği takdirde, iyi okulların iyi okulların temel bir bileşeni olduğu konusunda bir anlaşmazlık söz konusu değildir.

Birkaç yıl önce yapılan büyük bir eğitim araştırması araştırması, bir okulun öğrenciler üzerindeki etkisinin üçte birinin, öğretmenlerin işlerini nasıl yaptığıyla ilgili olduğu sonucuna varmıştır. Fakat etkinin dörtte biri - en büyük ikinci faktör - müdürlerden geldi.

Bu araştırmanın yazarı, Minnesota Üniversitesi'nden Karen Seashore Louis, dahil olduğu yeni araştırmanın bu konuya daha fazla ışık tuttuğunu söyledi.

“İlkeler, öğrenci öğrenimi üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir, ancak esas olarak dolaylıdır ve bunun nedeni, davranışlarının öğretmenleri profesyonel uygulamalarını geliştirmek için birlikte çalışmaya teşvik etmelerinden kaynaklanmaktadır.”
 
Öğretim liderliği şimdi sıcak bir tablodur, ancak öğretmek için neyin nasıl ve nasıl öğretileceği konusunda liderlik yapmak, modellemek ya da koçluk yapmaktan ziyade bir okulun işini daha rahat yürüten birçok müdür için zayıf bir noktadır. Müdürler için iş başında yapılan büyük miktardaki eğitimler artık öğretim liderliğini geliştirmeye odaklanıyor.

Ek olarak, öğretmenleri değerlendirmek ideal olarak müdürlerin başlıca önceliğidir. Pratikte, genellikle kısa bir kesinti olur. Ülke çapında bazı eyaletler ve okul bölgeleri, işin daha büyük bir kısmı olan zayıf öğretmenlerle daha etkin bir şekilde ilgilenmek de dahil olmak üzere değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır.

Yeni okullar için Yeni Liderlerin kurucularından Benjamin Fenton, yüksek okullardaki okul müdürlerinin gelişmesinde önemli bir başarı elde eden bir program olduğunu belirterek, son derece etkili bir müdürün, bir avuç dolusu bir öğrencinin şanslı olması arasındaki farkı yaratabileceğini söyledi. Belirli bir yılda kahraman öğretmenlerin ve her yıl üst düzey öğretmenlerin bir dizi sahip. Ya da öğretmenlerin iddialı hedefler üzerinde birlikte çalıştıkları okul ile kendi aralarında çok çalıştıkları bir okul arasındaki fark.

Liderliğe giden yollar

Öğretimde olduğu gibi, genel müdürlerin çalışmalarını geliştirmenin anahtarlarından biri, işe giden yolları geliştirmektir. Geleneksel olarak, müdürler öğretmenlerin saflarından ortaya çıktı. Yeni Liderler gibi bir avuç örgüt, daha geniş bir alana yayılmayı, yetenekli bireyler aramayı ve bazılarının geleneksel geçmişlere sahip olmaya çalışmamayı hedefliyor.

2005 tarihli bir raporda, Woodrow Wilson Ulusal Fellowship Vakfı başkanı Arthur Levine, idari liderleri eğitmek için bir çok programın, eğitim ücretini ödeyen daha fazla kişiyi kabul etmek için kabul standartlarını düşürdüğü “dipte bir yarış” ile uğraştıklarını söyledi. hızla derece elde etmek daha kolay.

Birçok düşük performanslı okulun bulunduğu Milwaukee'de, yüksek kaliteli müdürlerin konusu hem acil hem de sinir bozucu. Özel ve charter okullar müdürlerini seçerler ve sonuçlar yıldız sanatçılarından toplam yetersizliğe kadar değişir. Merkezi bir süreçte müdürleri seçen MPS'de sonuçlar da eşit değildir.

Haziran ayında müfettiş olarak emekli olan William Andrekopoulos, birkaç yıl önce Yeni Lider örgütünü MPS'ye getirdi. Popüler Teach For America programına benzer şekilde Yeni Liderler, yüksek okullara liderlik edecek en iyi adayları seçmeyi, onlara dört haftalık yoğun yaz eğitimi vermeyi ve daha sonra da bir yıl boyunca ek eğitim ve koçluk çalışmalarını bir arada kullanmayı hedefliyor. müdür yardımcısı. İdeal olarak, bundan sonra müdürler olurlar, işlerini nasıl geliştirdikleri konusunda çalışmaya devam ederler.

Ancak Yeni Liderler, Milwaukee'de sistem içindeki yöneticilerden gelen direniş ve finansal ve kayıt eğilimleri nedeniyle asıl işe alımların kurumasını içeren nedenlerden ötürü sıkıntılar yaşadı. Sadece bir kaç Yeni Lider, MPS okullarına liderlik ediyor ve programın birkaç bölümü, MPS dışındaki yerel kiralama okullarından sorumlu.

Madison merkezli eğitim danışmanı Sarah Archibald, “Milwaukee'de çok büyük bir sorun” olarak adlandırılan ana kalite niteliğini taşıyordu. Müdürlerle yapılan kötü deneyimlerin çoğu öğretmenin MPS'den ayrılmasının büyük bir nedeni olduğunu söyledi.

Milwaukee Öğretmenleri Eğitim Derneği başkanı Mike Langyel, “Bu bölgedeki bazı kötü patronlarımız var” dedi. “Eğer bir okulun kaliteli öğretmenleri cezbetmesini ve tutmasını gerçekten zorlaştıran bir şey varsa ve insanlarla birlikte etkili bir şekilde çalışmasını sağlarsa, bu kötü bir prensiptir.”

Yeni MPS süpervizörü Gregory Thornton, son yıllardaki değişimden, ana kadro ilanlarını yayınlamaya başladı ve insanları hazırlamak için daha iyi yollarla yüksek öğrenim kurumlarıyla çalışmak istiyor.

MPS müdürlerini temsil eden Yöneticiler ve Denetçiler Konseyi'nin yönetici direktörü John Weigelt, “Başlıca başvuru sahiplerinin zorlu bir şekilde taranması için bir süreç geliştirmeliyiz, böylece bu masada en iyi kişiyi bulabiliriz.

Weigelt, “Kimin işi yapmadığını belirlemede daha titiz olmalıyız ve bunu çok iyi yapmıyoruz” dedi. “Yöneticilerimiz için kapsamlı bir mesleki gelişim programına ihtiyacımız var. . . . Şu anda neredeyse hiçbir şey yok. ”

Basınç işi

Başlıca işler yorucu ve baskı dolu ve son yıllarda daha da arttı. Ödeme kötü değil - birçok MPS müdürü yılda 100.000 dolardan fazla para kazanıyor - ancak Thornton, insanları çekmek için zor olduğunu itiraf ediyor.

Güneybatıdaki MPS 'Grant Okulu'ndan Don Wojczulis gibi müdürler, bir gün içerisinde kaç yöne çekilebileceğini açıklayabilirler. Wojczulis, ikinci yılında Grant'de ve onun dokuzuncu yılında bir müdür olarak görev yapıyor ve okulun işini temelden yöneten bir öğretme ve başarıya kadar olan iş değişimini gördü.

Büyük bir meydan okuma zaman yönetimi olduğunu söyledi. Okulun 700'den fazla öğrencisi var ve diğer tek yönetici yarım zamanlı yardımcısıdır. Yaramazlık yapan öğrencilerle, raporların dağlarını patronlarına göndermeye kadar, Wojczulis meşgul. Ve bir okulun hayatı sık sık çıkaramayacağı şeyler getirir. (Wojczulis'in söylediği gibi “gün olur”)

Wojczulis için öğretmenlerin önde gelen sınıflarını gözlemlemek için zaman ayırması ve geri bildirim sunabilmesi zor.

“Mükemmel bir dünyada, şu an olduğumdan çok daha fazla orada olacağım” dedi.

Minnesota Deniz Kıyısı Louis, yukarıdan bu kadar çok çelişen talep olduğunda dinamik müdürlerin sayısını arttırmanın zor olduğunu söyledi. Prensipler daha iyi sonuçlar elde etmek için ulusal ve siyasi liderlerden baskı altındadır. Aynı zamanda para sıkıyor ve okul bölgeleri yönetim işlerini kesiyor.

MPS'de giderek artan sayıda küçük ilkokulun yarı zamanlı prensipleri vardır. Geçen yıl 20'den fazla asistan asıl işi ortadan kaldırıldı.

Bu yılki En İyi Hibe Yarışması yarışında, ABD Eğitim Bakanlığı, kazanma yolunun (ya da Wisconsin örneğinde değil, yüzlerce milyon dolar) önemli bir parçası olarak müdürleri geliştirmek için teklifler verdi.

Hiç kimse, müdürleri iyileştirme çabalarında ne tür bir fiyat etiketinin bulunabileceği hakkında bir fikri yoktur. Okul liderlerinin daha iyi seçilmesi ve geliştirilmesi, taahhüt ve takip konuları kadar finansal meseleler olmayabilir.

Ne de olsa, bir bahçeyi büyütmenin maliyeti ne kadar çok insanın konuştuğunu duymuyorsunuz. Ama geri dönen işten bahsediyorlar.

Richard Lee Colvin bu hikayeye katkıda bulundu.

Bu parça başlangıçta 19 Aralık 2010'da Journal Sentinel'de koştu .

Bu dizi hakkında

“ Daha İyi Bir Öğretmen Oluşturma ” dizisi için, Milwaukee Journal Sentinel'in eğitim ekibi Amy Hetzner, Erin Richards ve Becky Vevea, The Hechinger Raporu ve Marquette Üniversitesi'nde hukuk ve kamu politikası alanında kıdemli bir kişi olan Alan J. Borsuk ile işbirliği yaptılar. Hukuk Okulu.

Sekiz Pazar günü, seriler öğretmenlerin eğitim alma, değerlendirme, ödeme, terfi ve görevden alma biçimleriyle ilgili zorlukları ve öğrencilerin başarısı için nasıl bir yol kat ettiklerini gösterecek.

Kaynak: http://hechingerreport.org/improving-teachers-means-improving-principals-too/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Geliştirmek mi? 2 yıl önce

müdürler yazılı sınav sonucu alınsa biraz kitap okur kendilerini geliştirirler....kalite artar.bilgisiyle gelen zaten bilgi saçar öğrenciler bundan en karlı çıkar...

banner14

banner13