Öğretmenlere Sınıfta Telefon Kullanımını Yönetmek İçin 3 İpucu

10 yaş çocukların ilk cep telefonlarını aldıkları ortalama yaştır ve bu telefonlar hızla sınıflara girer. Cep telefonları öğrenmeyi geliştirmek için olağanüstü bir potansiyele sahipken, hemde dikkati öğrenmekten uzaklaştırabilirler. Öğretmenler, öğrencilerin telefonlarının öğrenme potansiyelinden  yararlanırken, aynı zamanda dikkat dağınıklığından nasıl uzaklaşabilirler?

Reaktif olmaya çalışmak yerine, cep telefonlarına gelince en iyi savunmanın iyi planlanmış bir suç olduğunu öğrendim. Okul yılı başında öğrencilerle işbirliği içinde geliştirilen bir proaktif yönetim planı uygulayan öğretmenler, yıl boyunca öğrenci cep telefonu sahipliği arttıkça daha az meseleye sahip olabilir.

Okul yılının ilk birkaç haftası genellikle sınıf rutinleri oluşturmaya odaklanır ve bu nedenle cep telefonu beklentilerini ayarlamak için mükemmel bir zamandır. Öğretmenler, öğrencilerin cep telefonu kullanımı hakkındaki fikirlerini tartışarak, bir kronometre yönetim sistemi kurarak ve bir sınıf sözleşmesi oluşturarak, okulun ilk haftalarında pozitif bir zihinsel sağlık geliştirmelerine yardımcı olabilir.

KONUŞMAYI AÇMAK
Dijital vatandaşlığı öğretmenin bir parçası, öğrencilerinizin gizlilik, güvenlik, görgü kuralları, kimlik, empati ve çevrimiçi güvenlik anlayışlarını nerede kullandığını bilmek. İnşa bir dijital vatandaşlık müfredat mobil cihaz kullanımını içerir. Öğrencilerinizle cep telefonu kullanımı hakkında konuşun (kendi deneyimlerinizi paylaşın). Yetişkinlerle bu sohbetler ne kadar az olduğuna şaşırabilirsiniz.

Öğrencilerin neden, nasıl ve ne zaman cep telefonları ile etkileştiklerini anladığınızı varsaymadan önce, onlardan öğrenin.

Öğrencilerinize şu soruları sorun:

Cep telefonunda ne yapmayı seviyorsun ve neden? (Eğer bir tane yoksa, ne yapmak isterler?)
Kullandığınız en popüler uygulamalar ve web siteleri hangileridir?
Cep telefonlarının kullanılmasının uygun olmayan yolları nelerdir?
Kötü cep telefonu görgü kuralları nedir? 
Cep telefonları nasıl öğrenmenize yardımcı olabilir?
Cep telefonları öğrenmekten nasıl uzaklaşabilir?
Cep telefonunuz ve telefonunuzda yaptığınız aktiviteler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Öğretmenler, cep telefonu kullanımınız hakkında neyi anlayamadığımız konusunda endişelenmeniz gereken şey nedir?
Bilgi toplamak, akademik projeler üzerinde işbirliği yapmak, web sitelerini değerlendirmek için cep telefonunuzu nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz?
Olumlu bir mobil ruh sağlığı oluşturmak için birlikte nasıl çalışabiliriz?
Stoplight yönetimi yaklaşımı, öğretmenlere durumun gerektirdiği durumlarda cep telefonlarını kullanma konusunda biraz esneklik sağlamasının yanı sıra, cep telefonlarının öğrenmeye karşı bir saptırma haline gelmesini de sağlıyor. Bu nasıl çalışır:

Sınıf kapısında kırmızı bir düğme yayınlayın: Öğrenciler bu cep telefonlarına ne zaman gireceklerini bildikleri yere koymaları gerektiğini bilirler. Cihazlar o gün kullanılmayacak. Öğretmen kapalı konuma karar vermelidir - masanın sağ üst köşesi ve yüzleri aşağı ya da sırt çantasına ya da öğretmen masasının üzerindeki cepliklere çevirin - cep telefonu park yeri .

Sınıf kapısında sarı bir düğme yayınlayın: Öğrenciler cep telefonlarının sessiz (titreşimli) olması gerektiğini ve masasının sağ üst köşesinde yüzü aşağı bakacaklarını bilirler. Onları sınıfta kullanacaklar, ama tüm zaman boyunca değil. Telefonları düz bir şekilde görmek - biraz uzanmak ve geri dönmek - öğretmenin odayı kimin alması gerektiğini belirlemek için odayı kolayca taramasını sağlar. Ayrıca, öğrencilerin kısa mesajlarına hızlıca göz atmasını zorlaştırır çünkü telefonu açıp doğru pozisyonundan hareket ettirmek zorunda kalırlar - bu, cep telefonlarının masaların altında saklandığından daha zor bir durumdur.

Sınıf kapısında yeşil bir düğme yayınlayın: Öğrenciler, telefonlarını açmaları gerektiğini (susturulmuş veya titreşimli olarak ayarlanmış) ve sınıfta kullanmak için hazır pozisyonda yüzü yukarı bakacaklarını biliyorlar.

BIR SINIF SÖZLEŞMESI KURULMASI
Öğrencilerinizin yeşil ve sarı tuş zamanlarında cep telefonu kullanımı için uygun ve uygun olmayan bir şey için sosyal normlar geliştirmenize yardımcı olmalarını isteyin. Sınıfta sosyal medya ağlarına devam etmelerine izin verilmeli mi? Neden ya da neden olmasın? Sınıfta farklı sosyal senaryolarda kendi cihazlarıyla ne yapmaları gerektiği hakkında konuşun. Onlardan sonuçların beyin fırtınası yapmasını ve bunları bir sınıf sözleşmesine yazmasını isteyin . Ebeveynlerin çocuklarını okuyup imzalamaları için sözleşme evini gönderin, böylece herkes aynı sayfada. Birkaç ay sonra, herhangi bir değişikliğin gerekip gerekmediğini görmek için öğrencilerinizle sözleşmeyi tekrar gözden geçirin.

Bir yönetim sistemi ve sosyal sözleşme oluşturmak ve öğrenci cep telefonu kullanımı hakkında diyalog açmak için okulun ilk haftasında zaman ayırırsanız, beklentiler açıktır. Yıl boyunca sınıfa daha fazla cep telefonu girdiği için, öğrenciler hemen nereye yerleştireceklerini, ne zaman ve nasıl kullanabileceklerini bilirler. Ek olarak, topluluk, dikkati dağılmaktan ziyade, cep telefonlarının güvenli ve sağlıklı bir şekilde kullanımına odaklanır.

Çeviri: Handan taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/3-tips-managing-phone-use-class

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol