Öğretmenlere Performans Sistemi Getirmekle Türk Eğitim Sistemi Şaha Kalkmaz!

Her kesimden büyük tepkiler almasına rağmen öğretmenlere performans sistemini Bakan ismet Yılmaz uyguluyacaklarını belirtti! Yılmaz konuşmasında, çağdaş bir ülke olmak adına performans sistemi uygulanacak dedi. Peki gerçekten performans sistemi uygulanırsa eğitimimiz ve ülkemiz şaha kalkacak mı?  Bence hayır...  Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkelerinde dahi performans sistemi garabeti bulunmamakta. 
Mesela dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkesi Finlandiya; Finlandiya'da öğretmen seçimi öğretmen adaylarının yüksek lisans eğitimi almaları isteniyor. Liseden en yüksek notlarla mezun olan öğrenciler öğretmenlik için başvuruyor. Zor bir tarama sürecinden geçiyorlar. Başvuranların yalnızca yüzde 10'u kabul ediliyor. Ulusal bir sınav yok. gibi bir sistem var. En baştan öğretmen seçimi yaparken zorlu taramalardan geçen adaylar öğretmen olabiliyor. 

Performans sistemini getirmekle eğitim sistemimiz düzelecekse sonuna kadar bu uygulamayı destekleyen bir çok insan çıkar ama performans sistemi eğitime yarardan çok zarar verecek bir uygulamadır. 

Ülkemizde öğretmen seçimini yaparken daha akademik ve bilgili bireylerden oluşan insanlardan seçmeliyiz. Öğretmen kaynağı sadece eğitim fakültesi mezunları değil. Bunun dışında pedagojik formasyon alan hemen her fakülte mezunu öğretmen adayı olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) başvurma hakkına sahip hakkı verilmemesi daha kaliteli öğretmenlerle yol almamızı sağlar. O zamanda bu performans saçmalığına ihtiyaç duymadan evet gerçekten eğitimde çığır açılabilir. 

Handan Taşgın

Kaynak: www.ogretmensitemiz.com. Özel haberidir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol