ÖĞRETMENLER ve ANNE BABALAR RAKİP Mİ, İŞ ORTAĞI MI?

Evet, okulda onlarca hatta yüzlerce öğrenci ile uğraşmak öğretmen için oldukça zordur. Ancak öğretmenin okuldaki rolleri ile anne babanın evdeki rolleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple veliler ve öğretmenler yaşadıkları bu zorluklarla ilgili kendilerini diğeriyle karşılaştırmaları bazı olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Tatil dönemlerinde öğretmenlerin velilere yönelik “Evde iki çocukla başa çıkamıyorsunuz, biz okulda onlarca çocukla uğraşmak zorundayız, şimdi öğretmenin değerini anladınız mı?” şeklindeki hatırlatmalar öğretmenlerin okuldaki rolünü bakıcılığa indirgeyebilir, velinin de evdeki anne babalık rollerine zarar verebilir. Zira öğretmen kendi uzmanlık alanı olan eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütmek, veli de evde daha çok çocuğunun ahlaki gelişimini takip etmek ve onu hayata hazırlama konusunda çaba göstermekle yükümlüdür.

Rolleri ve yaşadıkları zorluklar ile ilgili hem öğretmenlerin hem de velilerin birbirine karşı söylem ve hatırlatmalarda daha dikkatli olmasında fayda vardır. Unutmamalıyız ki, ebeveyn ve öğretmenler rakip değil eğitim alanında önemli iki paydaş ve iş ortağıdır.
Saygılarımla.
[Muhammet YILMAZ]

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol