Öğretmenler: Okula Geri Dönüş İçin 5 Yol

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okula dönme düşüncesi midenizde gergin bir düğümle mi, yoksa kalbinizde neşeli bir çarpıntıyla mı sonuçlanır? Çoğumuz için, muhtemelen her ikisinin bir karışımı. İşimi seviyorum - Pazartesi sabahı heyecanlı ve minnettar hissederek uyanıyorum ve hafta sonlarını ve tatillerini seviyorum. Bazen, Temmuz ortasına kadar yaz rüzgârımız bozulduğunda, bir korku dalgası duymaya başlayabiliriz ve okula dönüş konusunda e-posta almaya başlarız.

İşte bu duyguları yönetme, olasılıklara odaklanma ve öğretmenin ritmine geri dönme stratejileri:


# 1 Küçük Adımlar atın
Bazıları için, işe geri dönüş ve soğuk bir dalma tek yol olabilir. Diğerleri için, şok yavaş yavaş işimize geri dönüş yaparak hafifletilebilir. Şu ana kadar okulun başlangıcına kadar bir zaman çizelgesi oluşturun ve yapmanız gereken her şeyi - katılmak zorunda olduğunuz toplantılar ve eğitimler. Sonra istediğiniz veya yapmanız gereken her şeyi listeleyin: birim ve ders planlaması, sınıf kurulumu, materyal toplama, vb. Gerçekleştirilmesi gereken her şeyi gerçekten tanımladığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz; Biz büyük bir uğraşın tüm bileşenlerini isimlendirmeden önce sık sık bir bunalım duygusuyla büyülüyoruz.

Bu görevleri çizerken anahtar, onları tekrar işinize yarayacak şekilde genişletmektir. İlk haftada "geri" iseniz, günde üç saatten fazla çalışma planlamayın. Bu, başlangıç ​​zaman çizelgenizi biraz yukarı taşımak zorunda olduğunuz ve yazınızın iş ile üst üste geleceği anlamına gelebilir, ancak bilişsel ve duygusal sistemlerimize gerçekten yardımcı olabilir.

# 2 İlk Adımları Eğlenceli Hale Getirin
İlk hafta boyunca ne yaparsanız yapın, ilk iş haftası olarak tanımlayın, mümkün olduğunca eğlenceli hale getirin. Ünite planlaması veya müfredat geliştirme yapıyorsanız, bir kafede ya da bir parkta ya da iyi kahve ve atıştırmalıklar, temiz hava ya da eğlenceli dikkat dağıtıcı şeyleri olan bir yerde yapmayı deneyin.

Ayrıca, bülten panosu materyalleri için ilk alışverişe daha eğlenceli olan bazı okul-içi görevleri yapmaya çalışın, topluluk oluşturma dersleri için şiirler derleyin, sınıfınız için yeni posterler oluşturun, vb. Öğretmeyi ne kadar sevdiğini hatırlatan daha kolay şeyler yapın.

# 3 Bir Arkadaş Bul
Bu okula dönüş öğretmeni görevlerinin çoğu bir meslektaşı ile yapılabilir. Kafede yazı yazma planları, sıkışıp kaldığınızda fikir almak ve destek almak için birileri varsa daha da eğlencelidir. Elbette, yaz ve diğer konuşmalarınızla ilgili hikaye anlatımını da birleştirebilirsiniz, muhtemelen sadece ne kadar yapmak istediğinizle ilgili anlaşmalar yapmak isteyeceksiniz. Okul arkadaşlarınızla arkadaşlarınız varsa, birbirinizi sınıflarınıza ayırmanıza, materyalleri organize etmenize vb. Yardımcı olabilirsiniz. Eğer o ilk günde sınıfınıza geri dönecek olursanız, yardımcı olacak bir arkadaşınız olacak ve onunla konuşacak daha kolay olacak.

# 4 Çocuklarla Bağlan
Geçmişten veya bugünkü öğrencilerimden bazılarını görür görmez yaz tatillerinden döndüğümde, hemen bir mutluluk dalgası hissederdim. Bazen okula kayıt olurken onlara rastlardım, ya da bazıları sınıfımdan düşüp bana sarılırdı. Yaptığımız her şeyi neden yaptığımızın bir hatırlatıcısı, okul yılının başlamasıyla beni heyecanlandırdı ve yaz tatilinin sonunu da rahatlattı.

Bu eğilimi kendim farkettiğimde, ilk günümde ya da iki çocuğuma okula gitmeyi planladım. Bunlardan bir kaçını ararım ve sınıfta organize etmeme yardım etmek isteyip istemediklerini sorun (pizza karşılığında, tabii ki). Onların coşku ve varlığı ilk günleri çok daha kolaylaştırdı. Matematik manipulatiflerinin kutularını sıralamak ya da sınıf kütüphanemizi alfabelendirmek gibi sıkıcı görevleri yerine getirdiler ve sınıfın nasıl organize edildiğine dair girdiler aldılar. Bu yıl, ilk gününüzde birkaç çocuğa, sadece birkaç saatliğine bile davet etmeyi deneyin.

# 5 Zihninizi Organize Edin
Zihnimiz, gerçekliğimizi nasıl deneyimlediğimizin anahtarıdır. Aklımızda, enerji veren, güçlendiren ve onaylayan düşüncelere yardım edebilirsek, o zaman okula dönüşü daha kolay bir şekilde deneyimleyeceğiz. Bu, her zaman olumluya odaklanmanız gerektiği anlamına gelmez, çoğunlukla, düşündüğünüzün farkında olmak ve çok fazla "rut hikayesi" varsa dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Rut hikayeleri, bizi sürükleyen ve bizi kurban hissettiren deneyimlerimizin yorumlarıdır. Anahtar, bu hikayeleri olasılık ve güçlendirme sunan yorumlara dönüştürmeyi öğreniyor.

Örneğin, bu sene yeni bir sınıfa ders veriyorsanız, yıllardır beşinci sınıfta ders verdikten sonra beni birinci sınıfa geçtiğine inanamıyorum. Bu, geçen sene beni cezalandırmak için bir yoldu. Beni bırakmaya çalışıyorlar ve ilk önce müfredatı bile bilmiyorum! Bu açıkça bir hikaye hikayesi. Farklı bir yorumlama olabilir, birinci sınıf öğretimiyle ne öğrenebilirim acaba? Müfredatı merak ediyorum ve bunu anlamak için biraz desteğe ihtiyacım olacağını düşünüyorum. Bu ikinci hikaye, öğretmenin çocuklar üzerinde bir etki yaratma ve yılını geçirme şansının daha yüksek olduğu bir hikaye.

Düşüncelerimiz gerçeklerimizi yaratır. Eğilimlerimizi fark edersek ve bize enerji verenlere doğru kayma yaparsak, okul yılına daha iyi bir giriş yapacağız.

Umarım hepiniz bu yaz biraz zaman geçirmişsinizdir. Yaz okulu öğretimi, profesyonel gelişim atölyelerine katılma, ailelerimize ve kişisel yaşamlarımıza bakma arasında, birçok öğretmenin çok yoğun yazları olduğunu biliyorum. Umarım dinlenmişsiniz, gençleştiniz ve birazcık bile oynadınız ve sınıfa yumuşak geçişler geçireceksiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol