Öğretmenler Öğrenme Tasarımcılarıdır

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2012'nin sonlarında Huffington Post için gerçekten ne hissetmem gerektiğini ifade eden ve harika öğretmenlerin rolü olan bir blog yazdım . Büyük öğretmenler, tüm öğrencilerin öğrenmeye yetkili olduğu bir alan yaratmayı amaçlayan "tasarımcılar öğreniyor". Bu videoyu Sir Ken Robinson'dan gördüğümde bu fikri yeniden canlandırmaya daha fazla ilham verdim:


Beni gerçekten etkileyen şey, harika öğretmenlerin, bahçıvanların yaptığı gibi, başarı koşullarını yaratmasıdır. Bir çiçeğin büyümesini sağlayamazsınız, ancak doğal olarak meydana gelen olayların akışının durumunu tasarlayabilir ve geliştirebilirsiniz. Öğrencilerimiz için aynı şey. Öğrencilerin gelişmesi için en iyi koşulları yaratma gücüne ve görevine sahibiz.
Kendine güç ver
Uzun zamandır, öğretmenler tasarım için güçsüzler. Öngörülen müfredat, aşırı sıkı pacing kılavuzları ve benzerleri ile, öğretmenlere öğrenme için yenilik ve tasarım yapma fırsatı verilmemiştir. Şahsen, bu benim öğretmenin en sevdiğim yanıydı - tasarım yapma ve yaratıcı olma, öğrencilerimin ihtiyaçlarını karşılayan öğrenmeyi tasarlama, yeni şeyler denemeyi öğrenme - ve belki de başarısız olma fırsatı. Büyük öğrenme modelleri ve yapıları, öğretmenlerin öğrencileri için tasarlarken, hala çerçeve içinde kalmaları için bir alana sahiptir. Bir PBL projesi için bir sürüş sorusu , bir LDC ünitesindeki bir mini görev, bir UbD birimi için bir eğitim scaffoldu veya bir GBL için bir değerlendirme olup olmadığıünite, öğretmenlerin hala tasarımlarını güçlendirecek alanlara sahip ve sahip olmalıdırlar . Öğrencilerimizin güçlendirilmesini istiyorsak, bu yetkinliği bir tasarım tasarımcısı olarak modellemeliyiz. Eğer alan tasarlamadıysanız veya verildiyse, bu zor olacaktır. Tasarımınızın bir öğrenme alanının ne olabileceğini düşünmesine meydan okuyabilecek alanlara bakın.

Çocuklar Blaming durdurmak
Orada olduğu meyve olarak bahçıvan ve öğrenci olarak öğretmen Sir Ken Robinson'un metafor bir tuzak. Bu metaforu yanlış anlıyorsanız, öğrenciler üzerinde daha ağır bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. O değil. Eğer öğrenciler, bitkiler gibi, büyümeye çalışıyorsa, belki de onlar değil. Büyük olasılıkla öğrenciler için yaratılan koşullar. Şimdi elbette, kontrolümüzün ötesinde büyüme için fırsat yaratan birçok şart var. Aslında, belirli bir öğrenci hakkında neleri etkileyebileceğinizi görmek için diğer personel üyeleriyle Realms and Concern Influence protokolü uygulayabilirsiniz. Söyleniyor ki, her zaman vardıröğretmenlerin büyüme için tohumları oluşturacakları veya tasarlayabilecekleri bir şey. Barikatlardan korkmak yerine, tasarlama fırsatlarını arayın.

Gözden geçir ve yansıtır
Daha önce de belirttiğim gibi, öğrenciler zorlanıyorsa, öğrenme tasarımını gözden geçirmek ve yansıtmak için harika bir fırsat. Kendine sor:

Daha fazla ses, seçim ya da kendi kendine yönelimli öğrenme gerekli midir?
Biraz farklılaşma olmalı mı?
Belki daha biçimlendirici değerlendirmeler olabilirdi?
Bunlar, öğrenciler başarılı olmadığında düşündüğüm sorulardan sadece birkaçı, ama daha fazlası var. Bunlar ayrıca meslektaşların bana sordukları sorulardan bazılarıdır, bu da gözden geçirme ve düşünmenin ortak bir sürece olduğu kadar bireysel bir süreç olduğunu göstermektedir. Bununla ilgili olarak, başarısız olmaktan korkma. "Başarısız" düşünün ve öğrenciler için inanılmaz öğrenme deneyimleri tasarlamaya devam edin. Ayrıca çalışmalarınızı meslektaşlarınızla güvenli bir alanda yansıtmanıza yardımcı olacak protokolleri kullanmayı da düşünün .

Öğretmenler, tüm öğrenciler için öğrenme tasarımcıları olmaya yetkilidir. Bu fırsatları tasarlamak için aramalıyız, fakat aynı zamanda sınıflarımızdaki mevcut öğrenme tasarımlarını da yansıtmalıyız. Tıpkı dünyamız ve öğrencilerimiz sürekli değiştiği için, öğrenme için tasarımlarımız olmalı!

Kaynak: https://www.edutopia.org/search?query=teacher&page=2

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol