Öğretmenler, Öğrenciler ve Kahraman Yolculuğu

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

"Girmekten korktuğun mağara aradığın hazineyi koruyor." - Joseph Campbell

Dünyanın dört bir yanından efsaneler okuyan Amerikalı bir mitolojist olan Joseph Campbell, her bireyin sürekli değişim ve dönüşüm döngüsünden nasıl geçtiğini açıklayan ünlü bir Kahraman Yolculuğu yarattı . Hiçbir şey bu monomiteyi eğitimcilere, öğrencilere ve okullara uyguladığımızdan daha doğru olamaz; çünkü öğretme, öğrenme süreci ve duygusal bağ, sürekli zorlukların gerçek yaşam döngüleri, yeni fikirlerin doğuşu, başarılar ve dönüşümlerdir.

Yol Boyunca Adımlar
Geçtiğimiz öğretim yılı ve kendi hayatım boyunca gözlemlediğim Kahraman Yolculuğu ve yanında çalıştığım öğretmenleri yansıttığım gibi, kahramanın bin yüzünü de tanıyan güçlü bir öğretim uygulamasına dönüyorum: modelleme. Öğrencilerimize kendi kahramanımızın Yolculuğunu modellemek için güçlü bir öğretim ve yaşam aracı sağladığını öğreniyorum. Mücadeleleri, kutlamaları, kimlikleri değişmeyen ve gelişmeyen öğrenciler yanında oturmak için yansıma, problem çözme, ileri bakış, öngörü ve bilişsel esneklik için fırsatlar sunar. Eğitsel yolculuğumuzda bilinçli ve canlı olarak, birbirimiz için empati ve anlayışı modellemeye başlayabiliriz. Yaptığımız her şeyi kucaklayabiliriz, bunu tahmin edilebilir sonuçlara sahip olmayan kahramanca bir macera olarak deneyimleyebiliriz. Her an, saat, gün, hafta ve ay,
Sıradan varlığımızın kucaklaşmasıyla başlıyoruz. Hayat burada nötr hissediyor. Öğretmen olarak, önümüzdeki birkaç ay boyunca yanımızda öğrenecek öğrencilerle bir sınıfa dönüyoruz. Yeni öğrenci listeleri, programlar, okula dönüş geceleri, yaklaşan değerlendirmeler, sınıf düzeyi ve ilçe toplantıları bekliyor ve karşılaşıyoruz ve liste devam ediyor. Kişisel yaşamımızın ve mesleki sorumluluklarımızla bir arada bulunan ilişkilerin ve deneyimlerin farkındayız.

Maceraya Çağrı Yap
Yeni öğrencilerimizle tanışıyoruz ve yeni davranışlar görmeye başlıyor, alışılmamış ve tanıdık kelimelerle karşılaşıyor ve her öğrencinin sınıflarımıza taşıdığı minik dünyaları gözlemliyoruz. Farkındalık, heyecan, olumsuzluk, coşku, ve bir dizi kültür ve inanç sistemini görüyoruz. Sorular:

Pek çok öğrencinin akademik, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilirim?
Nereden başlayayım?
Geçmiş yıllarda en önemli zorluklar neydi ve şimdi bana nasıl yardımcı olacaklar?
Yardım
Muhtemelen daha deneyimli olan ya da bizden önceki bu mücadeleyle benzer zorlukları paylaşan birinin yardımına ihtiyacımız olacağını biliyoruz. Yolculuğun bu bölümünde, zorluklarla başa çıkmak için ihtiyacımız olan kaynakları aramaya başlıyoruz. Belki de insana dönüyoruz ve hayal kırıklıklarımızı, umutlarımızı ve düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Belki de ebeveynlere nazikçe temel bir istekle işbirliğini vurgulayacak şekilde ulaşırız: "Girişinize ihtiyacım var!" Kendimize soruyoruz:

Bu çocuk veya ergen için gerçekçi hedefler nelerdir?
Hatalar ve mücadelelerin benimsemesi için güvenli bir çevre ve bu bireyle bağlantı kurmaya nasıl başlayabilirim?
Sorun çözme kaynaklarımı nasıl toplayabileceğimi ve model oluşturmaya başlayabilirim, böylece öğrencilerim mücadelemi ve yardımlarımı hisseder ve görüyorlar?
kalkış
Konfor alanımızın dışına çıkmanın ve değişim ve meydan okumayı teşvik eden durum veya bireyle yeni olmanın yeni yollarını denemenin zamanı geldi. Yanıt dinlemekten ziyade öğrenmeyi dinleyerek aynılık eşiğini geçtik. Sıradan dünyayı terk ettik.

Denemeler ve Zor Çalışmalar
Şimdi, kendi tetikleyicilerinizin yaklaşmakta olan meydan okumayı veya algılanan krizi nasıl tırmandırabildiğini fark ederken, birkaç derin dalışı yansıma ve gözlem içine iten zor soruları sormaya başlıyoruz. Bu sorular öğrenciler ve öğretmenler içindir:

Neye ihtiyacım var?
Sınıfım bana yardımcı olmak için ne yapabilir?
Öğretmenlerim bana yardımcı olmak için neler yapabilir?
Bu olumsuz durumu nasıl ele alabilirim?
Benim kahramanlarım kim? Bu bireylerde hangi karakter özelliklerine hayranım?
Doğru yolda olduğumda nasıl anlarım?
Sık hissettiğim üç olumlu duygu nedir? Üç olumsuz duygu nedir?
Benim güçlü yanlarım neler?
Bu küçük veya büyük hedeflere ulaşmamı engelleyen iki veya üç zorluk veya engel nedir?
Yaklaşım ve Kriz
En büyük korkularımıza yaklaştığımız yer burası. İlişki, talimat, diyalog veya fiziksel hareketde bir değişikliğin gerekli olduğunu söyledik. Statükonun artık sürdürülemeyeceğini anlamaya başladık. Bir tür kriz ve yoğun zorluk içine giriyoruz. Krizlerin harekete ve değişime neden olduğunu anlıyoruz. Krizin diğer tarafında ise para, karanlık saatlerden öğrenmemizi ve büyümemizi sağlayan bir fırsat. Güvenlik açıklarımız, tetikleyicilerimiz, yıpranmış inanç sistemimiz ve uzun süreli özel mantığımızla karşı karşıyayız. Yüksek stres dönemlerinde, birbirimize duygusal ilk yardım sağlamak bizim için kritik hale gelir. En kötüsümüzde birbirimizle olabileceğimizi gösterdiğimizde, güven oluşturmaya başlarız.

Hazinelerimizi yeni bir bakış açısı ve deneyimlerimizi ve ilişkilerimizi yeniden tanımlayan kişisel bir güç edinerek talep ediyoruz. Artan bir çatışmaya yakalanmaktan ya da suçluluk ve utançla ağırlaşmak yerine, düşmanlığı ve hayal kırıklığını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak becerileri öğreniyoruz ve yeni bir mercekle durumumuza bakıyoruz.

Zor davranışları gençlere, başkalarına ve kendimizi çatışmayı yönetmeye ve sorunları çözmeye öğretme fırsatı olarak görmeye başlarız. Sınıflarımızda ve okullarımızda duygusal dengeyi yeniden tesis etme yeteneğimizi de içerecek şekilde öğretmen rolümüzü görüyoruz.

Yeni bir seviyeye yükselttik. Büyüme perspektifini benimsedik ve sürekli olarak kim olduğumuzu öğrendik, bağladık ve yeniden şekillendirdik!

Büyüme için bir şablon
Aşağıda, öğrencinin Kahramanın Yolculuğu ve hayatımızın nasıl olduğu, zevk aldığımız film ve kitapların yanı sıra büyüme, kriz ve fırsat aşamalarını yansıtan ve modelleyen Matthew Winkler'ın TED-Ed videosu yer almaktadır.


"Çocuklar bize güçlü, sağlıklı, işleyen ailelerden geliyorlarsa, işimizi kolaylaştırır. Eğer bize sağlam, sağlıklı ve işleyen ailelerden gelmezlerse, işimizi daha da önemli kılar." - Barbara Colorose

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol