google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Öğretmenler neden öğrencilere tatillerinin nasıl geçtiğini sormamalı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Roshan Doug, öğrencilerden tatilleri hakkında yazmalarını isteme - daha az iyi hissetme konusunda kendini rahat hissetme riski altındasın
Öğretmenlere - özellikle de İngilizce öğretmenlerine - yaz tatilinden sonra döndüklerinde öğrencilere "tatillerime gittiğim yer" yazma etkinliklerini vermek oldukça yaygındır. Bu, öğretmenlerin ısınma veya boğaz temizleme egzersizine eşdeğerdir. Öğretmen derste daha meşgul, kurallayıcı veya faydalı bir şeyler düşündüğü için dersi meşgul tutar.

Ancak bu öğrencilerle iletişim kurmanın en iyi yolu değil. Öğrencilerin ailelerinin sahip olabileceği parasal değere dayanan bu tür yazı işleri, eşitlik ve sosyal hareketlilik ile ilgili olarak algılanan bilgeliğe aykırıdır.

İngiltere'de yoksulluk olduğu gerçeğini biliyoruz. Bu, çeşitli hükümet ve bağımsız kaynaklar tarafından belgelenmiştir. Çocuklara yardım dernekleri ve örgütleri, dezavantajlı olmayan kökenden gelen veya ebeveynlerini sosyal yardımlara dayanan öğrencilerin durumunu vurguladı. Toplumumuzun ekonomik sağlığını anlamak için kaç öğrencinin ücretsiz okul yemeği olduğu ile ilgili okulların rakamlarına bakmak gerekir .

Yoksulluk ve dezavantaj
Bu nedenle, sınıfta tatilleri için hiçbir yere gitmeyen - bir gün bile Blackpool'a bile gitmeyen öğrenciler olacak. Geçmişte, 16 yaşındayken bile Londra ya da kıyı bölgelerimizde bulunmayan öğrencilere (ve 21. yüzyılın başlarında) bunu öğrettim.

Bu nedenle, "tatillerime gittiğim yer" gibi bir yazı görevi vermek biraz duyarsız olarak görülebilir. Bu dezavantajlı öğrencilerin özellikle bilinçli ve rahatsız edici olmaları, özellikle de meslektaşları pahalı yabancı tatillere çıkma konusunda konuşurken zorlanmaktadır.

Bunun yerine, tanılama alıştırmaları olarak daha ilgi çekici ve yaratıcı olabilecek aşağıdaki yazma görevlerini deneyin:

Hayal gücü
Öğrencilere sorun: bu ülkede veya yurtdışında herhangi bir yere gidebilirseniz nereye gitmek isterdiniz? Ve neden? Bu tür açık uçlu bir soru, öğrencilerin bulundukları yerler hakkında yazmalarına izin verir, ancak aynı zamanda onları yalnızca duydukları veya okudukları veya filmlerde gördükleri yerler hakkında düşünmeye davet eder. Doğrudan otobiyografik değildir, ancak çocukların ne kadar rahat hissettiğine bağlı olarak bunu yapma fırsatları vardır.

Mesele şu ki, öğrenciler “hiç bir yere gitmedim” demeye mecbur değiller veya sahip olmadıkları bir tatil için kendilerini suçlu hissettiriyorlar. Bu tür bir başlık, geçmişleri hakkında daha az bilinçli olmalarına yardımcı olacaktır.

Böyle bir konu aynı zamanda öğrencileri yalnızca okumalarında karşılaştıkları ya da konuşmalarda duydukları yerler hakkında araştırma yapmaya teşvik edecektir. Sonuç olarak, bağımsız çalışma yapmanın çok etkili bir yolu - bireysel çıkarlarıyla ilgili özel / genel bilgiler oluşturmaktır.

Sosyal medya 
Gençlerimiz sürekli sosyal medyada olduğu ve YouTube yıldızlarını okuduğu ve / veya okuduğu için , neden onların seçtikleri bir ünlüyü tartışmalarını istemiyorlar? Onlara sorun: YouTube'da gördüğünüz birisine ne tavsiye edersiniz? Kim olduklarını, neyi sevip neyi sevmediklerini açıklama. Yargılayıcı olmaya devam etmeyi unutmayın, bir öğretmenin hak / yanlış duygusunu empoze etmekten daha fazla rahatsız edici bir şey yoktur. Ancak görev, öğrencilerin ünlülerin yararlarını, değer / değerlerini ve / veya yeteneklerinin önemini tartışmalarını sağlayacak. Aynı zamanda bir toplum olarak ün, para ve popülerliğe verilen önemi açıklığa kavuşturmaya yardımcı olacaktır.  

Siyaset
Öğrencilerin dünyalarını ve modernitenin hepimize getirdiği zorlukları düşünmelerini sağlamak için her fırsatı kullanmak önemlidir . Öyleyse şöyle bir başlığa sahip bir yazma görevine ne dersiniz: içinde yaşadığımız dünya hakkında hangi üç şeyi değiştirirsiniz? Bunu nasıl ve neden yaptığınızı açıklayın.  

Öğrencilerin yaşlarına bağlı olarak, iklim değişikliği , kirlilik, kıtlık, savaş ve çatışma, ırk / kültürel şüphe, cinsiyet eğitimi, din, demokrasi kavramı, medyanın gücü, internet ve sosyal medyanın tehlikeleri ...

Bu tür görevlerle ilgili mesele, ailenin dolaysızlığından veya bireysel koşullardan uzaklaşmak ve bunun yerine genel veya evrenselliğe geçmektir. Aynı zamanda akıllarını genişletiyor.

Felsefe 
Şunlar gibi soyut konuları kullanabilirsiniz: Eğer bir şekil / renk / süper kahraman olsaydınız, kim / kim olurdu? Bu gibi sorular klişe görünebilir ancak öğrencilerin sohbet ettiği ve hayali fikirler / kavramlar hakkında fikir alışverişinde bulundukları konuşmayı ateşler.

Ya da nasıl: Tarihten bir figürle röportaj yapabilseydiniz, bu kişi kim olurdu? Onlara ne sorarsınız ve nasıl cevap verebilirler? Bu tür bir soru, öğrencilerin içe dönük olmalarını, kişi hakkında ya da geçmişte o an hakkında ne bildiklerini düşünmelerini sağlar. Tarih ve bugün arasında bağlantı kurmalarına, ipuçlarını tahmin etmelerine ve karşılaştırma yapmalarına yardımcı olur.

Yine, öğrencilerinizin yaşına ve / veya yetenek seviyelerine bağlı olarak, öğrencileri daha felsefi olan soruları, fikirleri ve kavramları keşfetmeleri için teşvik etmeliyiz. Öyleyse, cevapların tartışılabileceği başlıklar vermeyi deneyin: arkadaş tutmak ya da gerçeği söylemek ama arkadaş kaybetmek için yalan söyler misiniz? Bunun gibi başlıklar, öğrencilere doğrulukla ya da yalanla uğraşmaları gereken senaryoları düşündürür.

Veya: 1000 sterlinlik bir cüzdan bulduysanız ve iki seçeneğiniz varsa: parayı olduğu yerde bırakın ve iyi karakterli (ancak sizden daha kötü) rastgele bir kişi faydalanabilir veya harcayabilirsiniz ancak rastgele kişi asla Yaşam standardını iyileştirebilmek için hangi seçeneği tercih ederdiniz? 

Bu, her seçeneğin değerini artırmalarına neden olabilir. Bu tür ontolojik konular bize düşünmemizi sağlar - öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Güvenlerini geliştirmelerine ve bağımsız öğrenenler olmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda - yanlışlıkla - onlara hayırseverlik, insancıllık ve fedakarlık hakkında bilgi verir.

Yukarıdaki öneriler hakkında ne düşünürseniz düşünün, kesinlikle yaz tatilimde ne yaptığımı, ilham verici, ne yaptığımı kesinlikle yendiler.

Roshan Doug, Birmingham Üniversitesi'nde misafir profesör, stratejist ve eğitim danışmanıdır.

https://www.tes.com/news/why-teachers-shouldnt-ask-students-about-their-holiday

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
öğrenciTatilYaz Tatili

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol