Öğretmenler, Çocuklarını İlgilendiren Zorlu Durumlara Velileri Dahil Etmeli midir?

Eğitim ortakları olarak, öğretmenler ve veliler çocukların başarısı için sorumluluk paylaşırlar. Açık iletişim hatlarının tutulması, şeffaflık ve güven ilişkisini sürdürmek için şarttır. Ebeveynler, çocuklarının gelişimiyle ilgili dürüst geribildirim beklemekte ve buna hak vermektedir.

Ancak durumlar zor konuşmaları gerektirdiğinde öğretmenler endişeli olabilir. Çocukları ebeveynleri savunmacı ve ya destekleyici yapanlar hakkında olumsuz geribildirim duyacak mı? Beyin araştırmaları, olumsuz geribildirimlerin sinir yollarını stres yaratan hormon olan kortizol ile taşmasına ve tehdit algılamamızı tetiklediğine işaret ediyor. Öğretmenler, anne-babalara bilmeleri gereken, ancak duymak istemeyebilecekleri bilgileri nasıl verebilir?

Standart bir yaklaşım, olumlu ifadeler içeren olumsuz geribildirimleri çevreleyerek suçlamayı, çatışmayı ve hisleri incitmeyi deneyen övgü sandviçi ya da geri bildirim sandığıdır. Övgü ile açıldıktan ("Johnny çok enerjik") sonra, öğretmen belirli bir eleştiri getirir ("Tüm bu enerjiyle sınıfta oldukça rahatsız edici olabilir") ve olumlu bir nota kapanır ("Ancak o kadar çok şey katmaktadır ki öğrenme topluluğumuza ").

Bu taktik popüler olmaya devam etse de, her zaman etkili değildir: İnsanlar, duydukları ilk ve son şeyleri hatırlama eğilimindeyken, ortadaki eleştiri değil, son noktalardaki övgüye odaklanırlar. 

ZORLUK DÖNÜŞÜMÜNE İLİŞKİN FARKLI BİR YAKLAŞIM
Alternatif bir paket gibi gözükebilir. Negatif geribildirimleri övgüyle tamponlamak yerine öğretmenler, belirli gözlemler ve değer ifadeleri içeren doğrudan geri bildirim sunabilirler:

Bağlam: Davranış nerede ve ne zaman?
Gözlemler: Neler oldu?
Duygular: Bunun sebepleri neler?
Değer: Neden bu?
Giriş: Başarıya ulaşmak için ne yapılabilir?
İlk olarak, öğretmenler problemin yaşandığı zamanı ve yeri adlandırarak bir geri bildirim bağlamı oluştururlar. Sonra, eylemdeki sorun hakkında somut ve objektif gözlemler sağlarlar. Buradan, sorunun başkalarının duyguları üzerine olan etkisini ve grubun bir bütün olarak gruba olan etkisini anlatıyorlar. Son olarak, ebeveynlerden olumlu ve üretken bir çözüme nasıl ulaşılabileceği konusunda aktif bilgi istiyorlar.

Heyecan verici ancak yıkıcı olan Johnny'de öğretmenin ailesi için paket yaklaşımını kullanarak daha üretken geri bildirim vermesinin bir örneği var:

"Bay. ve Bayan Jones, Johnny'nin sınıf [bağlam] sırasında nasıl davrandığına dair bazı endişelerden bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz iki hafta içinde, küçük grup eğitimi sırasında sıkça sesleniyordu. Ayrıca sınıf arkadaşlarını geçişler sırasında gözlemlemektedir [gözlem]. Öğretmeni olarak, Johnny'nin sınıf çalışmalarında geride kaldığından ve dostlarımıza [duygularını] sinirlendirmekten endişe duyuyoruz; bu durum, yaratmaya çalıştığımız öğrenme ortamı için zararlıdır [değer]. Bunun neden olduğunu ve Johnny'nin [girdiyi] geliştirmesine nasıl yardım edebileceğimiz hakkında herhangi bir fikir sunabilir misiniz?

ORTAKLAR OLARAK YAKINLAŞMAK
Öğretmen, geribildirim bağlamını (küçük grup talimatları ve geçişler) net bir biçimde tanımlar, sorunun spesifik ve hedef örneklerini sunar (dikkat dağıtırken dikkat dağıtır), bunun kişisel terimlerinde bunun onun için ne ifade ettiğini ifade eder ("Öğretmen olarak ben endişe ... "), davanın başkaları üzerindeki etkisini takip ederek (bozulmuş öğrenme ortamı) iddialarına temel oluşturur ve çatışmanın en iyi nasıl çözümleneceği konusunda alıcıdan tavsiyeler ister (" Herhangi bir fikir sunabilir misin? "). Öğretmen, Johnny'nin ebeveyni savaşçı değil, ortak olarak yaklaşıyor ve desteklerini kazanmak ve bir çözüm bulabilmek için asıl meseleyi, saldırgan olmayan bir dille kullanıyor.

Bu strateji aynı zamanda zor konuşmaları çevreleyen rahatsız edici gerilimi etkisiz hale getirir. Her iki taraf da gözlemlerini belirtme, girdi sunma, çözümler keşfetme ve daha sonra kaydedilen ilerleme üzerine düşünme şansı buluyor. Benim tecrübelerime göre, ebeveynleri, giriş ve desteğine açıkça yüksek bir değer katan öğretmenlerle dürüstçe ve açıkça konuşma şansına sahip olduklarında yenileniyor ve daha üretken buluyorlar. Bu karşılaşmalar iki yoldan biriyle oynanabilir: (1) Çöp / Pişmanlık veya (2) Yansıtma / Onarım. İlk sonuçta, olumsuz geri bildirim, reddetme, suçlama ve çaresizlik nedeniyle şekillenir. Her iki taraf da suçlamalarda bulunmakta, ticaret suçlamalarına, hesap verme sorumluluğunu reddetmekte ve daha sonra yapılan hasarlara pişman olmaktadır. Fakat ikinci sonuçta, olumsuz geribildirim kabul, katkı ve eylem tarafından tetiklenir. Her iki taraf da gözlemlerini belirtme, girdi sunma, çözümler keşfetme ve daha sonra kaydedilen ilerleme üzerine düşünme şansı buluyor.

En önemlisi, geribildirimi bu şekilde bir araya getirmek, ebeveynlerin iyileştirme konusundaki girdilerini aktif olarak araştırarak odaklanmayı suçluktan katkıda bulunmaya yönlendirir. Öğretmenler ve veliler, dürüst ve açık konuşmayı gerçek ortaklar olarak yapmalarına ve başarıyla gerçek bir atış yapmış olumlu problem çözmeyi teşvik etmesine izin verir. Veliler, bu ikna için minnettar olacaklardır. Öğretmenler sonuçlardan tatmin olacaklar. Ulaşmak basit bir ayar gerektirir, ancak sonuçlar oldukça önemli olabilir.

Çeciri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/framing-difficult-feedback-parents

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol