ÖĞRETMENİN KALEMİNDEN 40 DAKİKA TENEFFÜS OKUL 2023 PROJESİ

Eğitim adına güzelliklerin yaşandığı, çocuklarımızın mutlu olduğu ,özlediğimiz, Arzu ettiğimiz bir okul ekosistemi olan okul 2023 projesinden 40 dakika ders 40 dakika teneffüslerden bahsedelim biraz da...
Biz Antalya Kaş ilçesi Dirgenler İlkokulu olarak..
Neler yaptık?
Hangi süreçlerden geçtik?
Ne gibi güzellikler yaşadık?
Çocuklarımızı nasıl etkiledi ?
Velilerimizi nasıl etkiledi ?
Öğretmenlerimiz ne düşünüyor?
Sorularına cevap vermeye çalışacağım.
Öncelikle Okul 2023 projesi Okul duvarlarını yıkan bir proje benim için..
Biz önce okullarımızin bahcesine duvarlar ördük..
Yetmedi..
Duvarları yükselttik..
Yetmedi ..
Üstüne tel örgüler çektik..
Oda yetmedi ..
Kapılara güvenlik görevlileri diktik ,bahçedeki nöbetçi öğretmen sayılarını arttırdık ,koridorlardaki nöbetçi öğretmen sayılarını arttırdık...
Neden peki ??
Çocuklarımızı hapishanelere çevirdiğimiz okullarımızın içerisinde tutabilmek için, kaçmalarını önlemek, oluşan disiplin sorunlarının önüne geçebilmek için..
Başarılı olabildik mi bilmiyorum ..
Bu noktada yorumları size kalmış..
Teneffusler 40 dakika olsun dediğimiz zaman : biz 10 dakikalık teneffüslerde başedemiyoruz 40 dakika olursa ne yapariz diyen sayilari azimsanamayacak öğretmenlerimiz de oldu ...
Işte bu noktada bütün bu sorunları ortadan kaldıran..
Çocuklarımıza okulu sevdiren ..
Tatillerde bile okula gelmek isteyen öğrencilerin olduğu...
Disiplin sorunlarını ortadan kaldıran..
Çocuklarımızın enerjilerini birbirleriyle uğraşarak boşaltmak yerine,
Sevdikleri ,istedikleri ,yeteneklerine göre, mizaclarina uygun etkinliklerde boşalttığı bir okul ortamı..
Kısacası 40 dakikalık teneffüslerde çocuklarımızın tam anlamıyla çocukluğunu, öğrenciliğini yaşayacağı bir proje..
...40 dakika ders 40 dakika teneffüs...

Okulumuza ilk resmi yazı geldiğinde pilot okullar belirlenirken gönüllülük esasına gore isteyen okulların projeyi uygulayacağı ve öğretmenler kurulunda karar alınarak başlayabileceği için hemen öğretmenlerimizle öğretmenler Kurulu toplantısında projenin detaylarını konuşmak için Toplandık.
aslında ülkemizin birçok yerinde birçok öğretmen tarafından yapılan uygulamaları etkinlikleri daha planlı programlı bir şekilde yürümemizi sağlayacak uygulanabilir ve öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin gerçekten okulda kendini mutlu hissedebileceği bir ortam sağlayacağı görüşünde birleştik..
Teneffüsler 40 dakika olacaktı...
Tabii ki bu noktada öğretmenlerimizde soru işaretleri oluşmaya başladı:
40 dakika tenefüslerde nöbetçi öğretmenin durumu ne olacaktı?
Öğrenciler öğretmenler ihtiyaçlarını ne zaman karşılayacaktı??
Diğer meslektaşlarımız Okuldan saat 14.30 da çıkarken bu durumda biz saat kaçta çıkacaktık??
Bütün bu soru işaretlerinin cevabı proje taslağında ayrıntılı bir şekilde anlatılıyordu...
Ve evet 04 şubat 2019 tarihi itibariyle 40 dakika ders 40 dakika teneffüs uygulamasına baslayabilecegimizi azimli idealist ve koca yürekli mesai arkadaşlarımla birlikte karar verdik ve sureci asama asama yurutmeye basladik ...
Öğretmenler kurulumuzda aldığımız kararın ardından Öncelikle zaman çizelgesini belirledik teneffüs lerimizi 10 dakikadan 40 dakikaya çıkardık Öğlen yemeği saatimizi ise 60 dakikadan 40 dakikaya indirdik ardından çıkan tablo ise sabah ders saati başlama 08.40 ders bitimi ise 16 00 olarak belirledik günde 4 tane teneffüs olacaktı 2 tane öğleden önce 2 tane öğleden sonra...
Projenin uygulama aşamasında 40 dakikalık teneffüslerde hangi atölyelerin açılabileceği anket form seklinde yer alıyordu. 
Kurslarda ise mevcut öğretmenlerimiz, çevre okullardan öğretmenler, halk eğitim merkezi müdürlüğünce görevlendirilecek usta öğreticiler ve gönüllü mealen sahibi veliler gorevlendirilebiliyordu.
Biz ilçe merkezine 29 km bir köy okulu olduğumuz için ve toplu taşımali ulaşım olmamasından dolayı usta öğretici bulma konusunda sıkıntı yasayacagimizdan çevre okullardan öğretmen ve mevcut öğretmenlerimizle etkinlikleri yürütmeye karar verdik ..
Çocuklarımıza toplu bir şekilde ikinci dönemden itibaren teneffüslerimizin 40 dakika olacağını teneffüslerde ogretmenleri rehberliğinde istedikleri etkinlikleri yapabileceklerini , isteyenin istediği etkinliğe katılabileceğini söylediğimizde attiklati sevinç çığlıkları hala kulaklarımızda çınlıyor.
Sonrasında okul aile birliği genel kurulunu toplayarak velilerimize Okul 2023 projesi hakkında bilgilendirme yaptık. Velilerimizden gelen tepkiler bizi daha da çok heveslendirdi bizlere cok fazla dua ettiler.
velilerimiz "siz bizim cocuklarimiz için elinizden geleni yapıyorsunuz söyleyin çocukların etkinliklerde kullanacağı ne ihtiyacı varsa karşılayalım " dediler.
Velilerimizin bu desteği bizi daha da güçlendirmişti..
Öğrencilerimize etkinliklerin bulunduğu anketi uyguladık ve okul mevcudunun 2/3 oranında talep edilen etkinlikleri belirleyip atölyelerimizi açmaya karar verdik. 
Öğrencilerimizin istediği etkinlikler:
*görsel sanatlar atölyesi 
*model uçak yapım kursu 
*halk oyunları
*geleneksel çocuk oyunları 
*yaratıcı drama
Atölyeleri açacaktık açmasına ama ..
Bizim fazladan boş sınıfımız yoktu ki ...
Olsun her sınıf bir atolyeydi bizim için..
En büyük sınıfımız 4/A yı halk oyunları için, 3/Ayı görsel sanatlar atölyesi için , 1/A yı yaratıcı drama için, yemekhaneyi model uçak yapımı için,ve okul bahçesini geleneksel cocuk oyunları için havanın kötü olduğu zamanlarda ise koridoru oyun salonu olarak belirledik.
-Model uçak yapımı için: sertifikası olan Akif öğretmenimiz.
-görsel sanatlar atölyesi için:Eda öğretmenimiz 
- halk oyunları için: Kevser öğretmenimiz 
-yaratıcı drama için: Zuhal öğretmenimiz 
- geleneksel cocuk oyunları için de Aysun öğretmenimiz yıl sonuna kadar 40 dakikalık teneffüslerimizde yapılacak olan olan etkinlikler için hemen planlamaya başladılar ve etkinliklerde kullanılacak malzemelerin listelerini çıkardılar. 
Model uçak yapımı için Kaş Türk Hava Kurumu şubesi lazım olacak bütün malzemelerimizi ücretsiz bir şekilde karşıladı.
Diger etkinliklerde kullanılacak malzemeleri ise okul aile birliğimiz tarafından karşılandıktan sonra ikinci dönemin başlamasını sabırsızlıkla beklemeye başladık.
Kaş ilçesinden yalnızca bizim okulumuz ve Antalya genelinde ise 14 okul pilot olarak uygulamaya başlayacaktı.
** 40 dakika ders 40 dakika teneffüs **
Mustafa ÇUKUR
Antalya Kaş Dirgenler İlkokulu
Okul Müdürü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol