Öğretmen kalıcılığını arttırmaya yönelik yeni araştırmalar

Farklı eğitim yollarının etkinliğini sınamak için yapılan büyük bir deneme de dahil olmak üzere, öğretmen adaylarının kalıcılığını artırmak için bugün üç yeni girişim başlatılmıştır.

Eğitim Bağışı Vakfı, İlk Öğretme Öğretimi, üniversite tarafından yönlendirilen kurslar veya Okullar Doğrudan gibi okula dayalı rotalar aracılığıyla eğitilen öğretmenlerin elde tutmalarını karşılaştıran 350 dezavantajlı ilköğretim okulu çalışması yaptırmıştır.

Hükümet tarafından finanse edilen vakıf, aynı zamanda uzman fizik öğretmenleri için saklama oranlarını iyileştirmeye yönelik bir programı da değerlendirecek.

Ayrıca, erken kariyer öğretmenlerine en iyi şekilde nasıl destek verileceğini incelemek için yeni pilot çalışmalar yürütecektir.

EEF, özellikle en dezavantajlı okullarda ve alanlarda, öğretmen işe alım ve alıkonulmasının, İngilizce eğitim sisteminin karşılaştığı en kritik konulardan biri olduğu konusunda uyarıyor. 

Vakıf, hükümetin öğretmen alımına yönelik hedeflerinin art arda altı yıl boyunca nasıl kaçırıldığını ve yeni öğretmenlerin üçte birinin mesleğe katılmanın ilk beş yılında ayrıldığını vurguladı. 

EEF genel müdürü Sir Kevan Collins şunları söyledi: “Yüksek kaliteli öğretimin, gençlerin akademik sınıflarda en büyük farkı yaratan şey olduğunu biliyoruz. Yine de öğretmenleri işe almak ve tutmak - özellikle dezavantajlı okullara - zordur.

“Eğer önümüzdeki birkaç yıl boyunca mesleğe devam edecek - ve daha da önemlisi - daha iyi öğretmenler alamazsak, en çok kaybedilen en fakir öğrenci olacak.” 

Üç çalışmaların hükümete meslek içinde etkili öğretmenlerin nasıl yetiştirileceği ve eğitileceği konusunda çok gerekli kanıtları sağlayacağını söyledi.

Dezavantajlı İlköğretim Okullarındaki Öğretmenler, Ulusal Eğitim Araştırmaları Vakfı (NFER) tarafından yürütülecek bir çalışmadır. 

Üç farklı rotayı öğretme ve ilkokul öğrencilerinin matematik sonuçları ve öğretmen tutmaları üzerindeki etkileriyle karşılaştıracaktır. Araştırmacıların bakacağı üç grup: 

Teach First aracılığıyla eğitim almış ve ikinci eğitim yıllarında olan yeni kalifiye öğretmenler (NQT'ler).
NQT'ler geçen yıl üniversiteye ait yollarda eğitilmişlerdir.
Okul Direktifi gibi diğer okul merkezli rotalardan eğitilmiş NQT'ler.
Fizik öğretmenlerini tutmaya odaklanan yeni bir çalışma, EEF ve Wellcome arasındaki bir ortaklık aracılığıyla finanse ediliyor.

Fizik uzmanı öğretmenlerin akılda kalıcılık oranlarını iyileştirmeyi amaçlayan Fizik Enstitüsü tarafından yürütülen bir program olan KEEP Öğretiminin denemesine üç yüz ortaokul katılacak.

Yeni öğretmen alımı ve elde tutma stratejisinin bir parçası olarak, Eğitim Bakanlığı, yeni öğretmenlerin Erken Kariyer Çerçevesi'nden (ECF) aldığı destek seviyesini arttırıyor .

Bu, yeni kalifiye öğretmenler için indüksiyon süresini bir ila iki yıl arasında uzatacak ve zaman dışı çalışma ve mentorluk için artan zaman için finansman sağlayacaktır.

EEF, erken kariyer öğretmenlerini desteklemenin üç farklı yolunu pilot olarak kullanarak okulların çerçevenin tanıtımını ve değerlendirmesini desteklemektedir. 

Birinde, Chartered Eğitim Fakültesi, erken kariyer öğretmenleri ve danışmanları için çevrimiçi eğitim sağlayacaktır.

Ambition School Institute ile Eğitim Enstitüsü arasında bir araya gelen yeni bir organizasyon, mentorluğun etkinliğini artırmak için iki pilot pilot daha yürütecek. 

EEF, birincisinin mentorun eğitimine odaklanacağını ve ikincisinin erken kariyer öğretmenine ek destek sağlayacağını söyledi.  

https://www.tes.com/news/new-research-begin-boosting-teacher-retention

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol