Öğretmen eğitimi geliştirmek için veri ve araştırmayı nasıl kullanabilir?

Yeni bir OECD Araç Kiti burası devreye giriyor. Bilgi Yönetim modülümüz ülkelerin karar vericilere günlük çalışmalarında delil kullanmaları için neler yapabileceklerini belirlemelerine yardımcı oluyor. Öğretmenler için olduğu kadar okul liderleri, politika yapıcılar ve yöneticiler için de sistematik kanıt kullanımını teşvik etmek için somut çabaları belirlemektedir.

Mesleki gelişim öğretmenlere erişmek ve mevcut kanıtları anlamlandırmak için gerekli becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bu, araştırma ile nasıl çalışılacağı ve uygulamadaki güvenilirliği, değeri ve alaka düzeyini değerlendirme konusunda eğitimi içerebilir. Okul liderleri, öğretmenlerin, meslektaşlarının kanıtlarla çalışmasına yardımcı olmak için gereken becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilir. Öğretmenler, uygulamaları araştırmak için birbirleriyle ve üniversitelerle birlikte çalışabilir ve bu da kanıt kullanmada önemli pratik deneyimler sağlayabilir.

Öğretmenlerin çoğu, öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olmak için oldukça motive olurlar, ancak işler meşgul olduklarında, çoğu zaman daha acil zorluklara cevap verirler ve kanıt kullanmak için fırsatlar bırakır. Bilgilerin nasıl ve nerede alınacağı ve öğretmenlerin yararlı kanıtları tartışması için ayrılan zaman ve alanın hatırlatmaları, günlük zorlukları olsa bile, kanıtlarla etkileşime geçmeleri için onları motive edebilir.

Motivasyon konusu temeldir: öğretmenler yalnızca olumlu bir fark yaratabileceğine inanırlarsa kanıt kullanır. Öğretmenler, iyi öğretimin neye benzediğine dair inançlarıyla çelişse bile kanıtları keşfetmeye kararlı olmalıdır. Burada öğretmenleri ve araştırmacıları bir araya getirmek olumlu bir sosyal etki sunabilir ve ortak bir dile katkıda bulunabilir. Böyle bir dil, öğretmenlerin meslektaşlarının kişisel niteliklerini eleştirmeden, uygulamaları hakkında samimiyetsiz bir şekilde konuşmalarını sağlar.

Öğretmen gereksinimlerini, yeteneklerini ve motivasyonlarını kullanarak öğretmenlerle başlamak için öğretim ihtiyaçlarını geliştirmek için kanıt kullanmak.

Ancak öğretmenler kanıt kullanabilme kabiliyetinde olsa ve motive olsalar bile, eğer mevcut kanıtlar özel ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, bu herhangi bir fark yaratmayacaktır. Mevcut verilere açık ve doğrudan erişim sağlamak mutlaka öğretmenlere de fırsat sağlamaz. Öğretmen gereksinimlerini, yeteneklerini ve motivasyonlarını kullanarak öğretmenlerle başlamak için öğretim ihtiyaçlarını geliştirmek için kanıt kullanmak.

Elde kanıt bulunması kullanıcılarla başlamazsa, delil kullanma çabası günlük uygulamaları için çok zor olabilir. Bir araştırmacının okul müdürünün söylediği gibi, “Delil kullanımı konusunda 12 yıllık bir eğitimim var - öğretmenlerin, öğretileri ve diğer sorumlulukları üzerine tam zamanlı bir araştırmacı gibi verilerle meşgul olmalarını istiyor muyuz? ”

Delilleri uygun bir şekilde kullanılabilir hale getirmek, maliyetleri en aza indirgemek için net bir amaç izlemelidir - delil sağlamada ve ilgili olanı bulmak için elemede gerekli maliyetler. Bu, sadece teknik olarak mümkün olmaları nedeniyle çözümleri dikkatsizce uygulamaktan kaçınmayı içerir. Tıpkı sınıftaki tabletlerin kendi başlarına öğretme becerilerini geliştirmemesi gibi, yalnızca veri sunmak, kullanılacağı anlamına gelmez.

Gerçekten de, kanıtları kullanılabilir yapmak hikayenin sadece yarısıdır. Diğer yarısı, günlük işleri, öğretmenleri birbirleriyle ilişki kurmaya ve kanıtları kullanmaya yönelik faaliyetlerde bulunmaya teşvik edecek şekilde düzenlemeyi içerir. Yetkililer ve okul liderleri, bilgi yönetimi sistemleri sağlayarak ve onlara yardım ederek ve bir okulun iş süreçlerini değiştirmenin maliyetlerini ve faydalarını tartarak destekleyebilirler.

Sonuç olarak, her üç bileşenin de - kanıt, etkileşimde bulunma kabiliyeti, motivasyon ve fırsat - davranışı değiştirmek için mevcut olması gerekir. Sorumlu makamların öğretmenleri eğitimi geliştirmek için verileri kullanmaları, yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaları ve öğretme ve öğrenmeyi geliştirmek için verilerle etkileşim kurma fırsatları yaratmaları gerekir.

Bu tür kanıta dayalı kültür bir gecede yaratılmaz - ancak bu üç unsuru değerlendirmek ve teşvik etmek başlamak için yararlı bir yerdir.

https://oecdedutoday.com/teaching-research-data-practice-knowledge-governance-schools/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol