Öğretmen Değerlendirmede Öğrenci Öğrenimini Kullanma

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2000'li yılların başlarında, eğitim uzmanları federal hükümeti ve birçok okulu öğretmenleri hesap verebilir tutmak için mantıklı bir şekilde kullandılar: test puanlarını, katma değerli önlemleri (VAM) ve öğrenci öğrenme hedeflerini (SLO'lar) öğretmenin büyük bir parçası olarak kullan değerlendirme. Öğretmenler iyi bir sebeple geri adım attılar: Bireysel eğitimcileri yargılamak için sınav puanlarını ve VAM'ı kullanmak, aralarında öğretmenlik kalitesinde hiçbir ilgisi olmayan rastlantısal varyasyonlar nedeniyle bu yılki A öğretmenin gelecek yıl F öğretmeni olabileceği gibi büyük tasarım kusurlarına sahiptir.

Bu nedenle Amerikan İstatistik Kurumu, Amerikan Eğitim Araştırmaları Derneği ve çok sayıda araştırmacı bu tür önlemlerin yüksek miktarlarda kullanılmasına karşı uyarıda bulundu. Dahası, VAM verileri sadece rakamlardır — öğretmenlere ve müdürlere, sınıflarda neler olup bittiğini anlamak ve geliştirmek için kullanılabilecek ayrıntılı bilgiler vermezler.

Bütün bunların sonucu: çekişmeli bir emek-yönetim dinamik ve öğrenci başarısında az kazanç.

İyi haber şu ki, 2016 Her Öğrenci Başarılı Kanunu, devletlerin daha etkili politikalar uygulayabilmeleri için kapıyı açıyor. Ama daha iyi bir sistem nasıl görünüyor? Öğrencileri bir e-tabloda sayılar olarak görmeye nasıl geçebiliriz ve tüm öğrenciler için büyüme ve başarı arayışı içinde ortak olarak çalışan öğretmenler ve okul liderleri olsun?

Ayrıca bilmek de önemlidir: Öğrenciler öğreniyor mu? Bazı öğrenciler başarılı olmadığında eğitimciler nasıl cevap verecekler? Bu iki soruyu test puanları kullanmadan cevaplamanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Giderek daha fazla okul baskıyı geri çeviriyor ve okul yılı boyunca öğrenci öğreniminde daha düşük anahtar ölçümler kullanıyor.


İşte bu yaklaşımın neye benzediği: Yöneticiler sık ​​sık, habersiz sınıf ziyaretleri yaparlar (ayda en az bir kez), hemen yüz yüze dinleme / koçluk görüşmeleri takip eder; Öğretmen ekipleri planlama, pedagoji ve değerlendirme sonuçlarını tartışmak için düzenli olarak toplanır; ve öğretmen değerlendirmesi, okul yılının sonuna kadar, gözlemleri, diğer temas noktalarını ve öğretmenlerin öz değerlendirmelerini bir araya getirerek kaydedilir.

Öğrenci öğrenimi öğretmen değerlendirmesinin bir parçası olabilir mi? İşte her biri, güven oluşturmak ve öğretimi, liderliği ve öğrenmeyi geliştirmek için güçlü potansiyele sahip beş yol vardır.

ÖĞRETMENLERIN ÖĞRETMEN EĞITIMINDE ÖĞRENCININ ÖĞRENMESINI NASIL SAĞLAYABILIR?
1. Sık sık yapılan sınıf ziyaretleri:
Enformel sınıf ziyaretleri sırasında müdürler, öğrencilerin omuzlarına bakar ya da yanlarında otururlar ve “Bugün ne öğreniyorsunuz?” Ve “Başardıklarınızı nasıl anlayacaksınız?” Gibi sorular sorarlar. Bu sohbetler daha sonra öğretmen yardımcısı konuşmalarına yol açıyor.

2. Ziyaret sonrası check-in: Gözlem sonrası görüşmelerde - ideal olarak öğretmenlerin sınıfta olmadığı durumlarda - öğretmenler ve yöneticiler öğrenci çalışmalarına, çıkış biletlerine ve diğer değerlendirmelere bakarlar. Daha sonra, öğrencilerin içeriği nasıl anladıklarını, neyin işe yaradığını nasıl tartıştıklarını tartışırlar ve talimatlar hakkında muhtemel tweaks hakkında konuşurlar.

3. Müfredat planlama toplantıları: Müdürler, öğretmenlerin birim planlama toplantılarına girerler ve dersler, ünite testleri ve daha derin katılım gerektiren performans görevlerini anlamalarını kontrol etmenin yolları hakkında önerilerde bulunurlar. Yüksek kaliteli değerlendirmeler olmadan, öğrenci öğrenmesinin analizi verimsiz olacaktır.

4. İşbirlikçi veri toplantıları: Öğretmen ekipleri ortak değerlendirmelerin sonuçlarını tartışmak üzere oturduklarında, müdürler bu toplantılara katılarak bu toplantıları iyileştirme için bir motor haline getirmeye yardımcı olurlar. Pek çok öğretmen mesleki öğrenme toplumu toplantılarının üretken olmadıklarından şikayetçidir, bu da okullarının zamana ve paraya önemli ve tatmin edici olmayan bir süreçte bakmaya çalıştığı anlamına gelir.

Tartışma sadece “Bu değerlendirme sonuçları ne diyor?” Değil, aynı zamanda “Bu konuda ne yapacağız?” Olmalıdır. Birçok işbirlikçi ekip veriye bakar. Gerçekten etkili takımlar sadece verileri değil, bu sonuçlara yol açan öğretim uygulamalarını da göz önünde bulundurur. En iyi toplantılarda, “Öğrencileriniz bu maddeden benimkinden daha iyi yaptılar - ne yaptınız?” Gibi soruları duyuyorsunuz.

5. Hedef belirleme: Aynı dereceli / aynı konuya ait öğretmen ekipleri, hedefleri belirler ve yılın sonunda, öğrencilerin ilerlemelerine ilişkin esaslara rapor verir.

İşte bir örnek: Yılın başında, ikinci sınıf bir takımın üyeleri her öğrencinin okuma seviyesinde bir temel değerlendirme yapar ve öğrenci büyümesi için belirli bir hedef belirler. .

Öğretmenler, en iyi yöntemleri ve materyalleri araştırırlar ve bunları yıl boyunca uygularlar. Büyümelerini hızlandırmaları gereken öğrencilere özel bir dikkat gösterirler. Öğrencilerin ilerlemesini izler, fikirleri paylaşırlar ve meslektaşları ve müdür tarafından gözlemlenen ve koordine edilen ince ayarlamalar yaparlar.

Yıl sonunda öğretmenler bir başka resmi okuma değerlendirmesi yaparlar ve tüm öğrencilerinin ilerlemesini müdüre rapor ederler: “Çocuklarımızın yüzde doksan biri, ya da üzeridir!” İlke, her öğretmenin ekibinin kolektif başarılarını gösterir. bireysel performans değerlendirmesi.

HESAP VEREBILIRLIĞI DÖNÜŞTÜRMEK
Bu son madde, SLO'ların ardındaki temel fikirdir, ancak düşük seviyeli, okul temelli hesap verebilirlikle takım düzeyinde yapılır. Aynı öğretim yılı içinde, aynı öğretmenler arasında, önce ve sonra verileri raporlayarak, takımların iddialı hedefler belirlemeleri, saygı duydukları sıkı önlemleri kullanmaları, sonuçlara dikkat etmeleri, geliştirmek için yıl verileri kullanmaları daha iyi bir şanstır. eğitim, birbirini teşvik et (özellikle kilolarını çekmeyen takım üyeleri) ve yıl sonunda öğrenci öğreniminde kolektif kazanımlarında gerçek gurur ve memnuniyet alırlar.

Bu temelde, hesap verebilirliği tehdit edici ve gizemli bir süreçten, öğretmenlerin çocuklarına olan etkisinin güvenilir bir yansımasına dönüştürür. Öyleyse, VAM döneminin hatalarından kaçındığımız sürece, öğrenci öğrenimi öğretmen gözetiminde ve değerlendirmesinde meşru bir unsur olabilir.

By Kim Marshall , Douglas Reeves

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/using-student-learning-teacher-assessment

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol