Öğretimin Temelleri Nelerdir?

Öğretme temeliniz neler? Eğitimin temelleri üzerine bir üniversite kursu aldığımda kendime bu ürkütücü soruyu sordum. Ders programı, mevcut okul sistemimizin tarihini ele almamı, reform, standartlar ve testler, öğretmen hazırlığı ve daha fazlasıyla ilgili tartışmalar gerektiriyordu.

Ayrıca, öğrencilerime, benim öğretimde başarılı olmamı sağlayan temel bileşenleri vurgulamak istedim. Bunun için bir listeye ihtiyacım vardı.

Ben kompulsif bir listerim. Favori kapıcılardan oluşan bir taksiden, buzdolabı kapağımdaki okul onaylı öğle yemeği menüsüne kadar, listeler hayatımın her köşesinde yer alıyor. Liste bir çok şeydir: hafıza cihazı, üretilen fikirlerin kaydı, bilginin dinamik olarak gösterilmesi. 

Bir liste başlıyor ve son ürün, genellikle karmaşık bir konuya girerken ilk görev ve genellikle geliştirme yapıldığı ve uygulamanın başladığı son görev. Listeleri hem zemin hem de çatı olarak düşünüyorum.

Benim temel eğitim sınıflarımı listelemek için ilkokul sınıflarımın temel özelliklerini hatırlayarak başladım. Yüksek öğretim yaparken öğrendiklerimi ekledim. Üç oğlumun öğretmenlerime ve meslektaşlarıma hayran olduğum şeyi kaydettim. Araştırdım. Kendi listesini oluşturmak için kursun başka bir bölümünü öğreten bir meslektaşım sordum ve kahve için kasten buluştuk. 

Sosyal adalet ve aile katılımı gibi bazı öğeler listeden düştü ve bir inanç ve idealler dosyasına gömüldü. Diğerleri, büyüme zihniyeti ve bir hata kültürü gibi birleştirildi. İşim bittiğinde, listelerim 12 puan içeriyordu - benim öğretme başarım için gerekli olduğuna inandığım düzine elemanlar.

ÖĞRETIM TEMEL BILGILERIM
İçerik bilgisi: Malzemeyi bilin. Eğer yeniyse, ben öğretmeden önce çok çalışıyorum.
Amaç ve hazırlık: Meslektaşım masaya “kasıtlılık” getirdi. “Hazırlık” ı getirdim. Her dersi öğretmek istediğiniz ana şeyi öğrenin ve öğretmek için kapsamlı bir şekilde hazırlayın.
Talimatın farklılaştırılması: Carol Tomlinson'un hakkı var - farklı öğrenme stillerini hedeflemek için farklı dersler ve değerlendirmeler kullanın.
Esneklik: Öğretirken, resmi ve gayri resmi olarak değerlendirin ve planınız çalışmadığında ne zaman ayar yapın.
Sınıf yönetimi: Sınıf sisteminizi tasarlayın - organizasyon, rutin, ebb ve hareket akışı - dikkatli olun, böylece sınıfınız verimli kalır, kaostan kaçınır ve beklenmedik şekilde hazır kalır.
Büyüme zihniyeti ve bir hata kültürü: Carol Dweck'in öğrencilere öğretebilecekleri öğretmenin yanı sıra Peter Johnston'un dinamik teori hakkındaki çalışmalarına ve öğrencilere risk almayı ve hata yapmasını içeren öğrencilere nasıl sinyal verebileceğimizi öğretmek için TED konuşmasını seviyorum .
Yüksek beklentiler: Sürekli olarak üzerinde çalıştığım bir şey, kelime seçimi, ton, jestler ve yüz ifadeleriyle - öğrencilerin yüksek beklentileri ... ve hala öğrenmediklerinde nasıl başa çıkılacağıyla - nasıl aktarılacağıdır.
Karşılıklı saygı ve güvenlik topluluğu: Öğrenciler kendilerini güvende hissetmeyeceklerini öğrenemez.
Öğrenci merkezli, öğrenci tarafından oluşturulmuş bir ortam: Öğrencilerin planlama, oluşturma ve değerlendirme konusunda ajans sahibi oldukları bir alan oluşturun. Bu, öğrenci çalışmalarında kaplı duvarlardan daha fazlası.
Gerçek hayat: Bu “gerçek-dünya bağlantıları” diye adlandırırdım. Fakat eğitim öğrencilerim, sınıfta olmanın sadece yaşamak olduğunu öğretti. Öğretmenler gerçek insanlardır, öğrenciler gerçek insanlardır ve içerik ve konuşma okuldan çıkar ve dünya dışına geri dönerler.
Mesleki gelişim ve yapıcı öğretmen işbirliği: Her zaman konferanslardan, medyadan, araştırma çalışmalarından ve belki de en önemlisi meslektaşlardan öğreniyorum.
Sevinç: Sevinç en çok hayranlık duyduğum ve kutladığım tüm sınıflar ve öğretmenler için ortaktır.
Liste ilk gidişten bu yana gelişmeye devam etti, her sömestrde yeni terimler ya da düzenlemelerle biraz değişti. Ve öğrencilerim her zaman onu alırlar. Okul öncesi sınıflarını, öğretmen adaylarını giydikleri 12. sınıf sınıflarını okuduklarında, araştırdıklarında, tartıştıklarında ve gözlemlediklerinde, her bir temelin kanıtlarını arıyorlar.

Ama liste benim için de önemli olmaya devam ediyor. Bana öğretimin karmaşıklığını hatırlatıyor, aynı zamanda bu karmaşıklığı kesmek için bir araç olarak hizmet ediyor. Hazırlıklarımı öğretmenler öğretmeni olarak yönlendirir, çünkü sınıflarımla birlikte keşfederken temelleri sergilemeyi görevlendiririm.

Oğlumun öğretmenleri ile görüştüğümde, diğer ebeveynlerle konuştuğumda ve kocamla çocuklarımızla ve onların gelişimleriyle görüştüğümde listeyi bile aklımda tutuyorum. Listem, çocukların öğrendikleri ve büyüdükçe hak ettikleri şeylerle ilgili temel inançlarımı temsil ediyor.

Temel bilgileriniz listesine neler dahil edebilirsiniz? Okul içeriğinize ve kültürünüze bağlı mı? Öğretmen olarak kendi güçlü yanların mı? Vatandaş olarak değerleriniz? 12 gibi bir dizi nokta ayarlamayı ve ona yapışmayı düşünün. Nesneleri nasıl yaratıcı bir şekilde birleştirebileceğinizi veya birbirinden nasıl ayırabileceğinizi görün. Hangi öğelerin gerçekten temel ve hangileri olmadığını inceleyiniz. (Bir süre “zamanında teknoloji” ile güvendim.)

Listenizi meslektaşlarınızla tartışın, profesyonel bir gelişim görevi tasarlayın ve öğrencilerinizden geri bildirim isteyin. Liste, mesleğimiz hakkında tartışma, işbirliği ve derin düşünme için yeni yollar açabilecek faydalı bir alıştırmadır.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/what-are-your-teaching-fundamentals

Anahtar Kelimeler:
öğretimEğitimöğrenci

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol