Öğretim Aracı Olarak Mektup Yazımı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By Laura Kammes-Bumm
Bir mektup, yazar ve izleyici arasındaki ilişkinin kişisel ve anlamlı bir şekilde şekillenmesini sağlar. Lise İngilizce derslerinde, öğrenciler metin analizlerinde amaçlanan kitleleri görmezden gelebilirler. Öğrenciler, belirli bir kitleye ulaşan bir yazarın karmaşıklığını kavramanın bir yolu olarak mektupları okuyabilir ve oluşturabilir. 

İZLEYİCİYİ HAYAL ETMEK
Lise öğrencileri metin analizine yaklaştığında, kendisinden başka bir kitleyi hayal etmek zor olabilir. Mektuplara ulaşılabilir çünkü yazar ve izleyici arasındaki ilişkiyi biraz şeffaflaştırıyorlar. 

Bir de  oğluna mektupta , John Quincy Adams, eski First Lady Abigail Adams yazar ve izleyici arasındaki ilişkinin faydalı bir örnek teşkil etmektedir. Bu metni derslerimle keşfederken öğrenciler, Adam'ın oğluyla olan karmaşık ilişkisinin amacını nasıl etkileyebileceğini düşünmekten yararlandı. Önemli bir Amerikan büyükelçisinin oğlu olarak, kendisinden çok şey beklendiğini hatırlatıyor: “Sizden bir oğlumun sizleri beklemesi, sizin gibi bir şefkatli ebeveynin öğretici Gözü'ndeki üstün avantajlara sahip olmanız, iyileştirmeler avantajlarınızla orantılı olmalı. ” 

Ayrıca gönülsüz bir oğluna yazdığı cesaret verici bir anne, “Bu çabaları yapabildiğini biliyorum, zevkle tavsiyem senin üzerine kaybolmadı” dedi. Çağdaş lise öğrencilerinin çoğu, bir sonun sonunda olmakla ilgili olabilir. basınç ve gurur mesajı ebeveyn yüklü. Kitap Yüzyılın Harfler: Amerika 1900-1999 Benzer geçmiş harflerden oluşan bir koleksiyon sunuyor.


BİR MEKTUP OLUŞTURMAK
Başkaları tarafından yazılmış mektupları okumak, öğrencilerin yazar ve izleyici arasındaki ilişkiyi anlamalarına yardımcı olur. Bir mektup yazmak, öğrencilerin yazar, izleyici ve amaç arasındaki sinerjiyi anlamalarını da sağlayabilir. Eski bir öğretmene takdir mektubu yazmak, yazma amacının daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırmak için yapılan bir kompozisyon alıştırmasıdır.

Okulumda, öğrenciler öğretmenlere, danışmanlara ve diğer okul personeline yılda birkaç kez teşekkür notları yazmaktadır. Bu kısa notlar bile şaşırtıcı bir şekilde ayrıntı ve düşüncelerle doludur. Çoğu alıcı notlarını saklar ve sıklıkla başkalarının görmesi için onları gösterir. Görev, öğrenciler izleyicilerinin nasıl yanıt verdiğini paylaştıklarında ve mesajlarının etkisine yansıdıklarında bir adım öteye taşınabilir. 

GERÇEKÇİ ARGÜMANLARI ÇERÇEVELEME
Bir metinle ilgili tartışmalar, izleyici için yazma alıştırması için başka bir fırsat sunar. Bir alaycı kuşu öldürmek gibi bir romanın tartışılması, öğrencilerin ırksal gerginlik veya cinsellik gibi kafa karıştırıcı veya rahatsız edici olabilecek konulara tepkilerini ifade etmelerini gerektirir. Öğrencilerimden tepkilerini paylaşmaları için birbirlerine kartpostal yazmalarını istiyorum. Bu değişim, öğrencilerin tepkilerini tek, resmi olmayan, ancak belirli bir kitleyle sınamalarını sağlar. Bir sohbeti devam ettirmek için sınıf arkadaşlarının tepkilerini de göz önünde bulundurmaları gerekir. Öğrenciler, yüzey seviyesindeki reaksiyonların ötesine geçtiklerinde alıştırmadan en iyi şekilde yararlandıklarının farkına varacaklar ve vaktinden metni okuduklarından emin olacaklar.

Tartışmanın daha resmi bir değerlendirmesi, tartışılan metnin çıkarıldığını veya alıkonulduğunu savunarak okul kuruluna bir mektupla şekillenir. İlk olarak, öğrenciler üç varsayımsal okul yönetim kurulu üyesinin bakış açısını okur ve analiz eder. Sonra üç bakış açısına da cevap veren bir argüman hazırlarlar. Alıştırma, izleyicinin endişelerine duyarlılık gerektirir. 

Öğrencilerimden yılın son kitabımızı yasaklama girişimine yanıt vermelerini istediğimde , Çavdar Avcısı , cevaplarının bazen saygısız olduğunu fark ettim, ancak okul yönetim kurulu perspektiflerinin eklenmesiyle, onların izleyici. Genel argümanlarına başlamadan önce her paydaşa verdikleri yanıtlarda doğrudan hitap etmelerini teşvik ettim.

YÜKSEK TEKNOLOJİ MEKTUPLARI KULLANMA
Teknolojik açıdan bilgili öğrenciler, daha modern bir mektup yazmaya açık olabilir: bir e-posta. Tartışmacı yazmanın çeşitli aşamaları için hedef belirleme konusunda onlara koçluk yaptıktan sonra, haftalık ilerlemeleriyle ilgili güncellemeleri içeren e-posta alışverişinde bulunma beklentisini ortaya koyuyorum.

Bu e-postalar ilk başta kendilerini zorlanmış hissedebilir, ancak sonunda çalışmalarına eşlik eden otantik gururu ve hayal kırıklığını ifade etmek için bir yol haline gelirler. Cevaplarının çeşitliliği bu görevin güzelliğinin bir parçasıdır. Geçen yıl, öğrencilerimden biri bir konu hakkında kafasını karıştıran, neredeyse anında yüz yüze konuşmaya yol açan basit bir mesaj yazdı. Başka bir öğrenci, retorik analizin nihayet onu aradığı an hakkında uzun bir açıklama yaptı.

Öğrenciler tercih ederse, onları duyuracak ve potansiyel olarak önerilerde bulunabilecek “hesap verebilirlik arkadaşlarına” e-postayla gönderme opsiyonu veriyorum.

Ebeveyn-öğretmen konferansı sezonu ilerledikçe, bu e-posta işlemi ebeveynlerle iletişim kurmak için kullanılabilir. Öğrenciler, ebeveyn-öğretmen konferansları başlamadan önce, ebeveynlerine ilerlemeleriyle ilgili e-posta göndererek öğrenci hesap verebilirliği sağlar. Gelişmelerine yansımaları ve yüksek ve düşük seviyelerini paylaşmaları nedeniyle, öğrenciler öğrenmeleri üzerinde mülkiyet alırlar. Ebeveynler bazen e-posta zincirine gurur ve cesaret mesajları ekler.

Harflerin farklı yönlerini yazı biçimi olarak keşfetmek, tartışmalı yazı ile hem pratik bilgi hem de sanatsal deneyimler için bir fırsat olmalıdır. Belki de yazar, izleyici ve amaç arasındaki karmaşık ilişkinin, doğrudan ve inanılmaz derecede kişisel yazı yazma eyleminde en erişilebilir görünmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

https://www.edutopia.org/article/letter-writing-teaching-tool

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol