Öğrenme neden daha eğlenceli olmalı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Michael Sandel bugünlerde ev ismi olmayabilir, ancak 2010'ların başlarında kısa bir süre için bu 66 yaşındaki felsefe profesörü bir rock yıldızı kadar ünlüydü . O zamanlar, büyük çevrimiçi açık kurslar (MOOC), dünya çapında eğitim seviyelerini yükseltmek için en umut verici caddelerden biri olarak görülüyordu. Sandel'in Harvard öğrencilerine yıllardır öğrettiği ahlaki felsefe dersi olan Adalet , hızla en popülerlerinden biri haline geldi.

Sandel, Kant'ın kategorik zorunluluğunu birçok insan için nasıl seksi yaptı? Cevap oldukça basit: Sınıflarında, kışkırtıcı örnekler ve karmaşık ahlaki ikilemler oyun hissi veriyor; ikisi de zorlu ve eğlenceli.

Oyun ve eğlenceyi içeren eğlenceli deneyimlerde, yaratıcılığı, merakı, mizah duygusunu, zevk ve spontanlığı içeren bir zihinsel durum, insanlar aynı anda mücadele eder ve eğlenirler - psikolojide “ akış ” olarak bilinen bir dinamik . Bu duyguların birleşimi, bir video oyununda ustalaşmaya çalışıp piyanoda caz müziği doğaçlamaya ya da arkadaşlarla şakalaşmaya çalışıp odaklanmadıklarını, insanların odaklanmasını ve problem çözme ile meşgul olmasını sağlar.

Oynak deneyimler, insanların başarısızlık korkusu olmadan icat etmelerini, test etmelerini ve tekrar etmelerini sağlayan neşe ve içsel motivasyona dayanır. Oynak bir zihniyetteki bireyler, amaçlarına ulaşmak için çabalarını kendileri düzenlerler, gerektiği kadar girişimi kullanırlar ve kendi hızlarında ilerlerler - bir başka deyişle, öğrenme.

Kendini daha çok oyun gibi hissediyorsa öğrenmeyi daha ciddiye alabiliriz.

Oyun ve insanların doğal olarak öğrendiği koşullar arasındaki paralellikler eğitim için temel bir fikri taşır: eğer oyun gibi hissederse, öğrenmeyi daha ciddiye alabiliriz. Trend'in Shaping Education Spotlight'taki bu “eğlenceli öğrenme” fikrine daha yakından göz atıyoruz . Bu kısaca, politika yapıcıların ve eğitim pratisyenlerinin örgün öğrenme süresi içinde ve dışındaki her yaştan öğrenenleri daha etkin bir şekilde desteklemek için oyunun altında yatan mekanizmalarını nasıl kullanabileceklerini araştırıyoruz.

Oyun ve öğrenme arasındaki doğal bağlantı belki de çocuklarda en belirgin olanıdır. Araştırmalar, oyunun motor, bilişsel, sosyal ve duygusal beceriler geliştirmenin doğal bir yolu olduğunu göstermiştir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oyun, birçok OECD ülkesinde erken çocukluk eğitimi ve bakımında (EÇEB) öğretme ve öğrenmenin ana dayanağıdır . Bununla birlikte, Profesör Sandel'in dersi bize hatırlattığı gibi, oynaklık, yaşlı bireyler arasında öğrenmeye çok katkıda bulunur - ve bu, resmi eğitimin sınırları içinde olmak zorunda değildir.

Eğitim uygulamaları - okullarda veya şirket ofislerinde, oyun alanlarında veya ders dışı etkinliklerde olsun - bu nedenle oyun ve oyunların pedagojik mekaniği, tüm öğrencileri içeren ve anlamlı bir şekilde öğretme ve öğrenme süreçlerinden yararlanarak inşa edilmesi gerekebilir. Bu yaklaşım çerçevesinde, etkinlikler açık ve zorlayıcı öğrenme hedeflerine dayanacaktır; ve bireyler, uygulamalı tecrübeyi anında ve devam eden geri bildirimlerle birleştirerek artan şekilde ve yineleme yoluyla öğreneceklerdir.

Öyleyse, eğitimciler için zorluk öğrencilerin acentası, merakı ve gelişmesi için alan yaratabilecek kapsamlı öğretim uygulamaları tasarlamaktır. Bu şekilde, öğretim anlamlı öğrenmeyi ve öğrenci refahını destekleyecektir. Bazı öğretmenler zaten bu tür uygulamaları benimsemeyi kolaylaştırıyor. Örneğin bir Danimarkalı öğretmen grubu, eğlenceli öğrenme gözlemi ve yansıması, sınıf yönetimi ve öğrenme ortamları tasarımı için bir araç kutusu yarattı . Bununla birlikte, bu tür uygulamaların genelleştirilmesi için en gerekli olanı, kollektif yansıma ve öğretmen mesleki gelişim fırsatları için yeterli zaman ve destekdir.

Her öğrenci, bir şeyleri anlamanın getirdiği memnuniyeti tecrübe etmeyi ve onu kendi bilgisi ve çevrelerindeki dünyayla bağlamlaştırmayı hak eder. Anlamalarını ilerletmek ve diğer alanlarda geliştirmek için istekli ve heyecanlı hissetmeleri gerekir. Ne yazık ki, bu duygu dünyadaki birçok öğrenci için çok nadirdir, ancak öğretme ve öğrenmeye daha eğlenceli bir bakış açısı onu yeni normal hale getirmeye yardımcı olabilir. Sandel'in hayranları için kesinlikle oldu.

Kaynak: https://oecdedutoday.com/playful-learning-school-student-education/

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol