Öğrencilerinizin Okuma Motivasyonunu Artırın

Öğretmenler daima öğrencilerinin okuma motivasyonunu arttırmanın yollarını ararlar. Araştırma , çocuğun motivasyonunun başarılı okumada anahtar faktör olduğunu doğrulamaktadır . Sınıfınızda okurlarla mücadele eden, motivasyon eksikliği yaşayan ve kitapla ilgili etkinliklere katılmak istemeyen öğrencileri fark etmiş olabilirsiniz . Bu öğrenciler uygun metinleri seçme konusunda zorluk yaşayabilir ve bu nedenle zevk almak için okumayı sevmezler.


Bu zorlayıcı okuyucuları motive etmeye yardımcı olmak için, ilgilerini arttırmaya ve özgüvenlerini arttırmaya yardımcı olacak stratejilere odaklanın. Öğrencilerin okuma motivasyonunu artırmak ve onları kitaplara girmeye teşvik etmek için beş fikir ve etkinlik.


"Kitap Tombala" yı oynayarak öğrencileri çeşitli kitaplar okumaya motive edin. Her öğrenciye boş bir tombala tahtası verin ve kareleri doldurmaları için önerilen ifadelerin bir kısmını doldurun:

Gizemli bir kitap okudum
Eğlenceli bir kitap okudum
Biyografi okuyorum
Bir hayvan hikayesi okudum
Arkadaşlık hakkında bir kitap okudum
Öğrenciler boşlukları "Bir kitap okudum ..." veya "Bir kitap okudum ..." ile doldurabilirler. Yazılan okuma zorluğunu yerine getirmiş olmalılar (öğrencilerden okudukları her kitabın başlığını ve yazarını kurulun arkasına yazmasını sağlayın). Öğrenci tombala aldıktan sonra, onları sınıf ayrıcalığı veya yeni bir kitapla ödüllendirin.


Oku ve İnceleme
İsteksiz bir okuyucuyu özel hissettirmek ve okumalarını istemek için motive etmenin harika bir yolu, sınıf kitaplığı için yeni bir kitap incelemelerini istemek. Öğrenciye arsanın, ana karakterlerin ve kitabın ne düşündüğü hakkında kısa bir açıklama yazın. Daha sonra öğrencinin değerlendirmesini sınıf arkadaşları ile paylaşmasını sağlayın.

Tematik Kitap Çantaları
Küçük öğrencilerin okuma motivasyonlarını artırmanın eğlenceli bir yolu tematik bir kitap çantası oluşturmaktır. Her hafta, bir kitap çantasını eve götürmek ve çantadaki ödevi tamamlamak için seçilecek beş öğrenci seçin. Her çantanın içine temayla ilgili içeriğe sahip bir kitap yerleştirin. Örneğin, bir Meraklı George kitabı, doldurulmuş bir maymun, maymunlarla ilgili bir takip etkinliği ve öğrencinin kitabı çantada incelemesi için bir dergi yerleştirin. Öğrenci geri döndüğünde kitap çantası evlerinde yaptıkları incelemeleri ve etkinliklerini paylaşmalarını sağlayın.

Öğle Yemeği Demet
Öğrencilerinizin okumaya ilgisini çekmenin harika bir yolu, bir okuma "öğle yemeği demeti" grubu oluşturmaktır. Her hafta özel bir okuma grubuna katılmak için en fazla beş öğrenci seçin. Bu grubun tamamı aynı kitabı okumalıdır ve belli bir günde, grup öğle yemeğinde kitabı tartışmak ve onun hakkında düşündüklerini paylaşmak için buluşur.

Karakter Soruları
Karakter sorularını cevaplamalarını sağlayarak okumaya en gönülsüz okuyucuları teşvik edin . Okuma merkezinde, öğrencilerinizin şu anda okudukları öykülerden çeşitli karakter resimleri gönderin. Her fotoğrafın altına "Ben kimim?" Yaz. ve çocukların cevaplarını doldurmaları için yer bırakın. Öğrenci karakteri tanımladığında, onlar hakkında daha fazla bilgi paylaşmalıdır. Bu aktiviteyi gerçekleştirmenin bir başka yolu, karakterin fotoğrafını ince ipuçlarıyla değiştirmektir. Örneğin, "En iyi arkadaşı sarı şapkalı bir adamdır." (Meraklı George).

Kaynak: https://www.thoughtco.com/boost-your-students-reading-motivation-2081356

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol