google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Öğrencilerin zevk için okumalarını sağlamak için 4 adım

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Zevk için okumanın önemine dair herhangi bir şüpheniz varsa, araştırmaya hızlı bir bakışla onları derhal halledebilirsiniz.

2002 yılında okumanın OECD raporu , okuma zevkinin, ailenin sosyo-ekonomik durumundan çok, eğitim başarısını daha da yordadığını ortaya koydu. Günde 30 dakika zevk duyan bir çocuk ile hiç okumamış olan çocuk arasındaki okuma kabiliyeti arasındaki fark bir yıldan fazlaydı.  

2012 yılı bu hükümet raporu benzer sonuçlar çıkardı.

Hızlı okuma:  ' 2. Seviye kelimeyi nasıl ve neden hedefledik? ' 

Hızlı dinleme :  Araştırmaya göre yazma öğretimi

Bunun gibi daha fazla makale ister misiniz? Tes  Öğretme ve Öğrenme  Facebook grubumuza katılın 

Zevk için okuma ve okuma yeterliliği arasındaki bağlantı bir korelasyondur. Araştırma noktalara katılmıyor, katılamıyor ve birinin diğerinin etken olduğunu kanıtlamaz.

Ancak yakın korelasyonun kanıt zenginliği göz önüne alındığında, öğrettiğimiz çocukların okumayı sevmekten ve bağımsız olarak yapmayı seçmekten emin olmaktan ziyade, eğitim başarısına katılma olasılığı daha az olan şeyler olması oldukça güvenli bir bahis.

Peki nasıl yapıyoruz?

1. Dikkatli metinler seçimi
İngilizce derslerinde okumayı seçtiğimiz kitapların seçilmemesi gerekir çünkü çocuklar onları çok seveceklerdir. Okuduğumuz kitapların, çocukların bağımsız olarak okuyabilecekleri seviyenin biraz üzerinde olması gerekir.

İlkokullardaki okuma dersleri, ortaokuldaki İngiliz edebiyatı derslerinin öncüsüdür ve çocukları edebiyata maruz bırakma konusunda büyük olasılıkla kendileri için seçmeyeceklerdir. Öğretmen, konunun uzmanlığını paylaşan ve deneyimlerini genişleten öğretmenle ilgilidir.

Elbette, çocukların bu kitapları sevmeye başladıklarını ve hem zorlu hem de harika öyküler veya şiirler olan en iyi örnekleri seçmeye çalışacağımızı umuyoruz. Ancak ilk etapta "zevk için" seçmiyoruz.

2. 'İç okuyucuyu' besleyin
Zevk için okuma ve okuma kazanımı arasındaki bağlantı göz önüne alındığında, zorlayıcı metinlerin çalışıldığı derslerin yanı sıra, çocukların “iç okuyucularını” beslemeleri de gerekir.

Hikâyelerin bizi güldürüp, ağlayarak, titreyerek ve hayrete düşürerek ruhu besleyebildiğini öğrenmek için bir hikaye denizine dalmaları gerekir.

Burada ve şimdi çok ötesinde zamanlara ve yerlere açıkça seyahat edebilecekleri o harika iç alana geçmek için fırsatlara ihtiyaçları var; karakterlerin arkadaş ve rol model olduğu ve kendi denemelerinin ve sıkıntılarının kahramanınkiyle kaynaştığı yerler.

Umutsuzca okumaya devam etmenin heyecanını bilmeleri gerekirken aynı zamanda hikayenin asla bitmesini istemiyorlardı.  

3. Fısıldayan bir kitap ol
Eğer yukarıdaki deneyimleri yaşayacaklarsa, öğretmen kitabı fısıldamak zorundadır .

İlkokul öğretmenlerinin bunu yapabilmeleri için iki ana yolu vardır. Birincisi hikaye zamanı sakrosanç yapmaktır, ikincisi çocukların kendi zamanlarında okumayı seçtikleri bir kültür yaratmaktır.

Öykü zamanı yoğun bir günün sonunda sadece güzel ve dinlendirici bir zaman değildir - öyle de olsa - tutkuyla anlatılan mükemmel öyküleri dinleyerek çocukların kitaplara aşık olmaları için çok önemli bir zaman.

Zevkli yön, 'uygun' öğretimin zorluğundan yoksun olduğunu ve bu nedenle, en azından vazgeçilmez ve muhtemelen değerli bir zaman kaybı olduğunu düşünmemize yöneltebilir. Ancak bir okuma kültürü oluşturmaya öncelik vermemenin fırsat maliyetini düşünelim.

OECD raporu, evde eğlenmek için okumayı yapan - okumanın katılımını ne ifade ettiği - daha muhtemel olan faktörleri araştırmaya devam ediyor. Sosyo-ekonomik faktörler ana belirleyiciler değildir. Farkı yaratan şey, ailenin kültürel meseleler hakkında okuma ve konuşmaya değer verme ve kültürel şeyler yapma kültürüne sahip olup olmadığıdır.

“Bu dernekler, katılım ve ebeveyn eğitimi veya mesleki statü arasında yaklaşık iki kat daha güçlüdür. Bu nedenle, okulların, öğrencilerin olumlu okuma alışkanlıkları ve tutumları geliştirmelerini sağlamada üstesinden gelebilecekleri en önemli ev dezavantajı seti, sosyo-ekonomik değil, karakter bakımından kültüreldir. "diyor rapor.

Beş ebeveynden birinin çocuklarıyla okumaya vakit ayırmadığı ve ankete katılanların yarısından fazlasının haftada bir saatten az harcadığı göz önüne alındığında,  birçok okul için bu kültürü oluşturmak bize kalmıştır.

Çocukların kitaplarla duygusal bir ilişki kurmasına yardım etmeliyiz ve bu, 30 çocuklu bir sınıfta olabildiğince çoğunu denemeye çalışmak, güvenilir bir yetişkine kapılmaktan ve harika bir kitaptan geçmek demektir.

Birlikte kitap hakkında konuşmak önemlidir - çocuklar okumanın eğlenceli bir sosyal aktivite olabileceğini nasıl fark edeceklerdir? Ancak bunun başka bir okuryazarlık dersine dönüşmeyeceğinden emin olmalıyız. Yüksek sesle okumak diğer "işlerle" bağlantılı olmamalıdır.

Okumanın “merakı uyandırmak, eğlendirmek, bağlamak, bilgilendirmek veya açıklamak, merak uyandırmak, ilham vermek” gibi duygusal etkilerini kabul etmemiz gerekir  (Trelease, 2013: 04) . Bu, manevi ve ahlaki sermayenin oluşturulması ile ilgilidir.

4. Çocukların seçimlerini yönlendirin
Öğretmenlerin zevk için okumayı teşvik etmesinin bir diğer önemli yolu, çocukların okumak için eve götürdüklerini seçmelerine yardımcı olma konusunda proaktif olmaktır.

Çocukların bu konuda rehberliğe ihtiyacı var; onlar için kitap önermemize ve bu tavsiyelerin çocuğun bilgisine dayanması ve kendi çocuk kitapları bilgimizle bir araya gelmelerine neden olan şeyleri yapmamız gerekir.  

Her çocuğa okumayı sevmesi için ilham verebilecek türden bir öğretmen olmak, sıkı çalışmalara dayanır. Örneğin, bir coğrafya dersi planlamasındakinden farklı bir titizlikle ilgilenir.  

Yine de her ikisinin de arkasında, mükemmel konu bilgisine ihtiyaç vardır. Çocuk edebiyatında mükemmel bir konu bilgisine sahip olmak, düzenli olarak okumak için sıkı bir taahhüt gerektirir.

Zevk için okumayı teşvik etmede mükemmellik geliştirmek, aynı zamanda çok çalışmanızın temelini oluşturur ve kişinin mesleki repertuarını geliştirmenin herhangi bir yönü gibi zorunlu konu bilgisini geliştirmek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol