Öğrencilerin Yaratıcılıklarını Etkileyen 5 Kurgu Yazma Aracı

By Kathryn Nieves'e
Anlatı, herhangi bir yazma müfredatının önemli bir bileşenidir ve öğrencilerimin favori türlerinden biri olma eğilimindedir. Ancak, ortaokulda dersime gittiklerinde, birkaç yıl boyunca her yıl en az bir kişisel anlatı yazdılar. Tekrar ilgilerini çekecek yeni bir şey arıyorlar, bu yüzden kendi deneyimleri hakkında yazmaları yerine, öğrencilerimi kurgu yazmaya açıyorum.

Bu heyecan flaşını yaratmaya yardımcı olmak için teknolojiye dönüyorum. Bu beş araç, merkezi etkinlikler, uzatma görevleri veya öğrencilerin yazma türü içindeki yeni alanları keşfetmeleri için sadece fırsatlar olarak kullanılabilir. Yazmak için çeşitli teknoloji araçlarını denedik ve bunlar öğrencilerimin favorileri.

ANLATI YAZMA İLE KIVILCIM ETKİLEŞİM İÇİN 5 ARAÇ
Öykü Konuşmacı (Google Dokümanlar eklentisi): Öykü Konuşmacı , öğrencilerin bir Google Home akıllı konuşmacıyla veya Google Asistanlı herhangi bir cihazla entegre edilebilecek kendi maceralarını seçen hikayeler yaratmalarına izin verir. Google Dokümanlar eklentisi, öğrencilere hikayelerini oluşturmak için düzenleyebilecekleri bir şablon sunar. Ayrıntılar ve diyaloglar ekleyebilir ve okurlarının okudukça karar vermesini sağlayabilirler. Örneğin, bir öğrenci, her kararın ardından farklı senaryolarda sola veya sağa dönme arasında bir karakterin karar vermesi gereken bir durum yaratabilir.

Hikaye yazıldıktan sonra, öğrenciler bunu sınıfla paylaşabilir. Hikaye akıllı konuşmacı veya başka bir cihaz tarafından yüksek sesle okunur ve karakterin bir karar vermesinin zamanı geldiğinde, sınıf cevaplarını yüksek sesle konuşabilir. Eğer sınıf ana karakteri hangi yöne göndereceğine karar verdiyse “sola” ya da “sağa” diye bağırırlardı. Cihaz sınıfın cevabına cevap verebilir ve öyküyü buna göre devam ettirirdi.

Bu araç, şüpheli hikayeler oluşturmak isteyen öğrenciler için popüler. Bir öğrencinin sınıfın dedektif olarak görev yaptığı, kararlar verdiği ve nihayet sorumlu olduğuna inandığını seçen bir gizem oluşturdum. Ayrıca öğrencime, kahramanın perili bir evde ilerlemekte olduğu bir korku hikayesi yazdı ve sınıf, kahramanın daha sonra ne yapacağına karar verdi.

Öykü Savaşları (web sitesi ve Google Chrome eklentisi): Öykü Savaşları , yeni istemler için yeni bir başlangıç ​​sunar. Google Chrome uzantısı olarak da sunulan web sitesi , öğrenciler için işbirliğine dayalı bir yazma platformu sunar. Bir hesap oluşturduktan sonra, öğrenciler diğerleri arasında bilim kurgu, distopya, mizah, tarihsel kurgu ve fantezi gibi çeşitli türlerden birini seçebilirler.

Program, öğrencilere bu türden rastgele bir hikaye sunar. Her hikaye, Story Wars kullanıcıları tarafından yazılan bölümlere ayrılmıştır. Öğrencinin amacı, önceden yazılmış olan bölümleri okumak ve ardından uygun karakterizasyonu koruyarak ve arsa ilerletirken öykünün stiline ve tonuna uymaya çalışan bir sonraki bölümü eklemek.

İki veya daha fazla kullanıcı, hikayeye eklenecek bir bölüm yazdıktan sonra, Öykü Savaşları topluluğu, en sevdikleri oylamaya başlar - bu bölüm, öykünün bir parçası olur ve seçilmeyen bölüm, öyküden kaldırılır. Hala yazarın bireysel hesabına bağlı ve herhangi bir zamanda onlar tarafından görüntülenebilir.


NaNoWriMo Genç Yazarlar Programı (web sitesi): Bu program popüler Ulusal Roman Yazma Ayını öğrencilere getiriyor. Genç Yazarlar Programı bir roman oluşturmak için ve kişisel yazma hedef izlemek bir boşluk öğrencilere sağlar.

Ayrıntı ekleme, karakter oluşturma, çatışma geliştirme ve yazma sürecinde motive kalma gibi alanlarda öğrencileri yazmaları için web sitesinde yerleşik kaynaklar vardır. Öğrenciler ayrıca NaNoWriMo'ya katılan diğer öğrencilerle de bağlantı kurabilir ve öğrencilerin yazı yazabilecekleri tartışma ve paylaşmalarını sağlamak için personel üyeleri tarafından yönetilir.

Kasım ayının sonunda, NaNoWriMo tamamlandı ve öğrenciler kelime sayımı ve hedeflerine ulaşmak için kalan sözcük sayısı gibi yazma istatistiklerini görebilirler. Yazdıkları anlatıları da paylaşabilirler.

Yazma Ateşleyici (web sitesi): Yazma Ateşleyici , kısa mini aktiviteler için anlatı yazma ve beyin fırtınası fikirlerini uygulamak için mükemmeldir. Web sitesi, öğrencilerin uyumlu bir hikaye oluşturmak için birleştirmeleri gereken bir komploun farklı bölümlerini sunar. Öğrenciler “Karıştır” düğmesini tıkladığında, ekranda rasgele bir karakter, durum, pervane ve ayar belirecektir. Öğrenciler daha sonra, bu öğelerin makul olan ve ilgi çekici bir anlatı yaratan bir şekilde nasıl bağlanabileceğini belirleme görevine sahiptir.

Bu araç öğrencilerimin beyin fırtınası sürecini uygulamalarına yardımcı oldu ve bu eğlenceli bir uzatma etkinliği. Öğrencilerim mini anlatılarını bir Google Dokümanı içinde hazırladılar. Tüm taslaklarını saklıyorlar ve yazdıkları için ilham almak veya fikir edinmek istediklerinde onlara geri dönüyorlar. Gerçekten güçlü bir fikirleri varsa, NaNoWriMo ile bir roman yapmak için bunu bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilirler. Öğrencilerimden bazıları, dersin başlarında bir etkinlik veya değerlendirmeyi bitirdiklerinde Yazma Ateşleyicisine geri dönmek istiyorlar.

En Tehlikeli Yazma İstemi Jeneratörü (web sitesi): Kitap yazma yazılımı geliştiricisi Squibler tarafından geliştirilen bu oyunun amacı sadece sürekli yazmaktır - durmaksızın. Web sitesi, öğrenciye beş dakikadan tam bir saate kadar değişen, istemde çalışmak istedikleri süreyi seçebilen rastgele, tek cümle bir bilgi istemi oluşturur. Oyun başladıktan sonra, öğrenci yazmaya devam etmelidir. Eğer dururlarsa, oyun kaybolur ve üretebildiklerini veya baştan yapabildiklerini kaydedebilirler. (Veya hardcore modu deneyebilirler: Kaybederlerse, yazdıkları iyi geçmiştir.)

Bu aktivite öğrencilerimin yazmasına yardımcı olur. Yeni bir yazı ödevi ile karşılaştığımda, öğrencilerimden çoğu fikirlerini hazırlamak ve sonra tekrar gözden geçirmek ve düzeltmek için geri dönerek sözcüklerini mükemmelleştirmeye çalışmaya odaklanıyor. Bu hızlı arama jeneratörü, mükemmellik konusunda endişelenmeden öğrencileri fikirleri üzerinde çalışmaya zorlar. Sevdikleri bir şeyi taslaklarsa işlerini kurtarabilir ve revize edebilirler.

Anahtar Kelimeler:
öğrenciYazıYazı Yazma

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol