Öğrencilerin Öz Yönetmeliği Geliştirmelerine Yardımcı Olma

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By Maurice J. Elias
Kendi kendini düzenleme, öğrenmesi uzun zaman alan ve bir ömür boyu sürebilecek, aslında ustalaşmak olan bir beceridir. Uygulama ile daha iyi hale gelebiliriz ve öğrencilerimizin sosyal, duygusal ve karakter gelişimi bu sınıfta ve okullarda bu beceri üzerinde çalışabilmeleri için rutin fırsatlar sunmamızı gerektirir.

Kendini düzenlemeyi bir beceri olarak geliştirmek, yalnızca yaşamlarının bir alanında zorluk yaşayanlar için değil herkes içindir. Buradaki kavram sürekli iyileştirme biridir. Kendi kendini düzenleme, kişinin kişisel gelişimi için önemli olan şeylerde daha iyi olmasına yardımcı olmak için adımlar atmak ve adımlar atmak anlamına gelir. Herkes her yaşta, başarı derecesi veya eksikliğinden bağımsız olarak bir gelişim sürecine katılabilir.

HEDEF BELİRLEME
Öğrencilerin kendi kendini düzenlemeyi öğrenmelerine yardımcı olarak, sürekli büyüme ve gelişme için devam eden bir döngüde tekrarlanacak olan bu beş adımı izlemeyi düşünün.

Öğrencilerin amaçlarını belirlemelerini sağlayın - geliştirmek istedikleri öz düzenlemenin yönü. Herhangi bir zamanda aşağıdaki dört alandan ikisine kadar çalışmalarını isteyebilirsiniz.
Kısa vadede bu alanda nasıl gelişeceklerine dair bir plan yapmalarını sağlayın.
Öğrencilerden hedeflerini gözden geçirmelerini ve destek ortağı olarak hareket edecek bir sınıf arkadaşı ile planlamalarını ve ardından destek ekiplerinden son onaylarını almalarını isteyin; sınıf arkadaşları ve sizi içeren küçük bir grup.
Öğrenciler, planlarını belirledikleri hedefe göre periyodik olarak değerlendirmeli ve planlarının ayarlanması gerekip gerekmediğini belirlemelidir. Destek ekibinin incelemesi ve onayından sonra bu düzenlemeyi tamamlamaları gerekir.
Öğrenciler bir hedefle karşılaştıklarında, başka bir hedef belirleme ve destek ekibiyle paylaşmak için yeni bir plan oluşturmalarını isteyin.

ÖZ DÜZENLEMENİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN DÖRT ALAN
Herhangi bir alanda iyileştirme planları yapılabilirken, çalışma becerileri, sosyal ve duygusal yeterlilik, fiziksel sağlık veya vatandaşlığa odaklanmayı öneriyorum. Ben ettik tasarlanmış  iyileştirme planı çalışma sayfalarını  bu dört alanlar için . 

Çalışma becerileri:  Ne kadar kararlı veya düzenli olursa olsun herkes çalışma alışkanlıklarını geliştirebilir. Belki de bu, daha iyi not almayı öğrenmek veya okumak için en uygun alanı bulmak, ya da bilmediğiniz kelimeleri hatırlamak için yollar geliştirmek veya birinin kalemle olan ilişkisini geliştirmek anlamına gelir. Okumak daha az külfetli olduğunda, bunu yapmamız daha muhtemeldir.

Karakter-sosyal-duygusal yetkinlikler:  Ne kadar erdemli veya sosyal ve duygusal olarak yetenekli olursa olsun herkes daha kibar, daha sorumlu, daha takdir edici, daha empatik ve daha çözüm odaklı olabilir. Gittikçe daha fazla sayıda okul sosyal ve duygusal öğrenme yeterliliklerini ve karakter erdemlerini benimsedikçe, öğrenciler yaşamlarının bu yönlerinde gelişmeyi öğrenmekten faydalanacaktır.

Fiziksel sağlık:  Sağlık derslerinde öğrenilenleri tamamlayan öğrenciler, fitness, beslenme ve sağlıklı alışkanlıklarla ilgili hedefler koyabilirler. Sağlık eğitiminin bir parçası olarak kendi kendini yönetmeyi öğrenerek, öğrenciler sağlıklarının iyileştirilmesinin, başkalarının daha sağlıklı olmasına yardım etmenin devam eden bir sorumluluk olduğunu anlayacaklardır.

Topluluk üyesi:  Öğrencilerin, topluluğa katılmaları ve topluluğa katılmasından pozitif varlıkları olması gerektiğini ve olması gerektiğini anlamalarının daha iyi bir yolu var mı? Okul öncesi dönemde, tüm çocukların meslekleri vardır ve kendi seviyelerinde, sınıfın bu işleri yapmayı öğrenmelerini, iyi yapmalarını ve sınıf arkadaşlarının işlerinde daha iyi hale gelmelerine yardımcı olmalarını gerektirir. Sonuçta, eğer bardaklar yukarı doğru ve düz bir şekilde koyulmazsa, meyve suyu dökücü işini çok iyi yapmaz.

Bazen bu önemli dersler orta öğretimde kaybolmaktadır. 12. sınıfa kadar okul öncesi olan tüm öğrenciler, sınıfta, ders dışı programlarda, takımlarda ve performans gruplarında ve topluluklarında iyi vatandaş olma konusunda gelişme fırsatlarına ihtiyaç duyarlar.

Geliştirme planı çalışma sayfalarının, farklı öğrenci gruplarına özgü ihtiyaçları karşılayacak şekilde değiştirilmesi amaçlanmıştır. Dört alanın her birinde öğrencilerin gelişim düzeyleri ve mevcut durumlarına göre uyarlanabilir ve uyarlanmalıdırlar. Bir öğrencinin kapasitesinin açıkça ötesinde olan hedeflerin belirlenmesinde çok az nokta vardır. Mesele, aşamalı gelişim ve öz yeterlilik süreci ve zihniyetinin yanı sıra, sınıf arkadaşlarına ve meslektaşlarına kendilerini ve kendimizi daha iyi hale getirmenin bir yolu olarak yardım etme tutumunu teşvik etmektir. Bu da okuldaki yetişkinler ve öğrenciler için geçerlidir.

Verilen örnekler öğrencilere yönelik olmakla birlikte, sürecin her yönü personel üyeleri (ve ebeveynler ve bakıcılar) için geçerlidir. Gençleri iyileştirmeyi teşvik etmenin, yetişkinlerin iyileştirme stratejilerinin görünür modellemesinden daha iyi bir yol yoktur.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol