Öğrencilerin Okumak İçin Can Attığı Öğrenci Dostu Şehirler

Öğrencilerin okumak için can attığı öğrenci dostu şehirler belli oldu. 

Türkiye’de Yükseköğretim alanında şimdiye kadar yapılmış en büyük ve yaygın araştırması olan Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırması’nın bir parçası olan “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırması 2017 yılından beri yapılıyor. Bu yılki araştırma verileri de tamamlandı. Araştırmaya Türkiye’nin 81 ilinde 123 devlet ve 65 vakıf olmak üzere 188 üniversiteden toplam 35 bin 715 öğrenci katıldı. Sonuçlara göre ise öğrenciler 81 ilin yalnızca 26’sından memnun. 45 ilde ise öğrencilerin memnuniyet oranı çok düşük.Araştırmaya göre memnuniyetin en fazla olduğu ilk 5 il şöyle;

1. Eskişehir
Araştırmanın ilk yapıldığı 2017 tarihinden beri hep birinci olan Eskişehir, öğrenci şehri olarak biliniyor. Yaşam standartları açısından öğrencilerin memnun olduğu Eskişehir’de üç üniversite bulunuyor.

2. Aydın
Geçtiğimiz sene üçüncü sırada olan Aydın bu yıl ise ikinci sıraya yükseldi. Aydın’ın memnuniyet ortalaması ise 100 üzerinden 88.

3. Antalya
Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri Akdeniz’in incisi Antalya’da da öğrenciler hem şehirden hem de şehirde yaşayanlardan memnun.

4. İzmir
Tıpkı Eskişehir gibi bir öğrenci kenti olan İzmir de öğrenciler için yenilikler yapmaya ve kentte yaşayan öğrencileri mutlu etmeye devam ediyor. İzmir geçen sene yapılan “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” sıralamasında yedinci sırada yer alıyordu.


5. Çanakkale
On Sekiz Mart Üniversitesi’nin yer aldığı Çanakkale, geçtiğimiz yıl dördüncü sırada yer alırken, bu yıl beşinci sırada yer alıyor.

İlk 30 ilin sıralaması ise şu şekilde;

Diğer illerin sıralamasını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol