Öğrencilerin Kötü Davranışlarını Düşünmeye İtmek: Olumlu Davranışlara Ulaşmalarına Yardımcı Olur!

Öğrencilerden öğretmenlere hiç beklemedikleri çıkış! 

Öğrencilerin bir öğretmene seslenmesini beklemediği bir soru var: "Bugün müzeden atılmaya nasıl emin olabiliriz?"

Salı sabahıydı ve beşinci sınıf sınıfım Honolulu Güzel Sanatlar Müzesi'nde geziye çıkmaya hazırlanıyordu. Müzeleri ziyarete gelen her şansımı mutlu ederken, birkaç öğrencimin de aynı şekilde hissetmediğini hissediyordum.

Ayrılmadan önce bir seçim yapmak zorunda kaldım: Güvenlik kurallarını gözden geçirin ve gözlerinin parlatılma riskini yaşayın veya öğrencilerin kendileri için uygun davranış beklentileri ile yaklaşmalarını sağlayın.
Nasıl? Bunları ilk olarak uygunsuz davranışları düşünmeye davet ederek-ters düşünmeyi kullandık. Elbette, öğrencilerin müze öğrenme deneyimine tam olarak katılıp katılmadıkları umudumdu ve meşguliyetlerini, kamusal alanda yanlışlıkla kasıtlı olarak hareket ettiklerini hayal etmeye teşvik ederek arttırabileceğimi düşündüm.

İlk başta sessizlik oldu. Öğrencilerim, özlediğimi düşünerek bana dik dik baktılar. Kendimi düzeltmemi beklediler. Değil, yerine onları böyle saçmalıkların kasıtlı olduğuna ikna ettim. Bir zamanlar hevessiz öğrenciler şimdi yaramaz gülümsemeler giyiyorlardı.

BİR MÜZESİ TERK ETMİYORSA
Bir öğrenci elini kaldırdı ve "Her şeyi ekranda göster!" Diye bağırdı. Başka bir öğrenci, "Yüksek sesle konuşabiliriz!" Diye bağırdı. Yine de bir başkası, "Tüm galeride kucak turları!" Diye haykırdı.

Bazı öğrenciler programlarından daha ayrıntılıydı. Bir öğrenci, "Arka kapıdan gizlice girip tüm müze gücünü kapatabiliriz!" Dedi. Sınıf, böylesine dublörlüğünü nasıl yapacaklarını hayal ettikleri için kahkahayla kükredi. O halde, tartışma sürecine çengel ve yatırım yaptıklarını biliyordum.

Bir sonraki adım, öğrencilerin fikirlerinin arkasındaki mantıksal katmanları düşünmelerini sağlamaktı. Örneğin, ilk öğrenciye ekranda gösterilen her şeye dokunmaya neden bizi bırakacaklarını sordum. Sanatın kirli olabileceğine ve sanatın insanların elindeki yağlardan dolayı renklerin değişebileceğini belirtti.

Onu müzenin perspektifinden incelemek için ittim. Çıkmamızı zorlamak için kirlilik veya renk değişikliği neden mantıklı olur? Biraz düşündükten sonra, başkalarının müzenin amacını bozacak sanatın tadını çıkaramayacağını söyledi.
Bu sorunun oluşmasını nasıl önleyebileceğimizi sorduğumda, "Sanata dokunmayın" cevabını verdi. Ona bunun için daha spesifik bir strateji geliştirmesini önerdim ve yanıtladı: "Her ikisini birden yapabiliriz bir sanat eserine baktığımızda ellerimizin arkasında "dedi.

Tartışma devam etti ve yakında öğrenciler kapsamak istediğim bütün konuları kapladı. Alan gezisi boyunca öğrencilere pozitif davranış sergileyen öğrencilerin fark etmesi nedeniyle ters düşünme egzersizi güçlü oldu ve ilk etapta ters düşünmeyi isteyen öğrenciler akranlarına saygılı olmayı hatırlatan ve bize geri göndermeyi hatırlatan öğrencilerdi.

BU DENEYİMDEN DİĞER ALANLARA UYGULAMA
Ters düşüncenin öğrencilerim üzerinde yarattığı olumlu etkiye yansıdığımda, temel içerik alanlarındaki uygulamalarını merak etmeye başladım. Örneğin:


Okuyucuyu yazı ile nasıl karıştırırız?
En kötü bilim fuarı deneyini nasıl oluşturabiliriz?
Bir matematik problemi çözme görevinden vazgeçmemize ne yardımcı olabilirim?

Ters düşüncenin güzelliği, en alaycı ve kayıtsız öğrencileri dahi büyüleyip etkileşime sokmasıdır. Daha da önemlisi, öğrencilere dürüstçe zorlukları tespit etmede, bu zorlukların olası nedenlerini keşfetmelerinde ve yaratıcı stratejiler veya çözümler geliştirmelerinde yardımcı olabilir.

Dikkatli bir rehberlik ile, ters düşüleme, öğrencilerin en sık karşılaşılan hatalarını aktif olarak anlamlı bir analiz ve düşünme fırsasına dönüştürdükleri için muazzam derecede eğlenceli bir süreç olabilir.
Farklı açılardaki şeylere bakmak öğrencilerin özlemi olabilir. Öğrenci düşüncesini harekete geçiren ve teşvik eden bir entelektüel ortam yaratmaya çalışmak konusunda yaratıcı olmalıyız. Ters düşünme, bir tartışmaya başlamanın bir yoludur.
 

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/asking-students-plan-bad-behavior

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol